Skip to main content

Dobra wiadomość! Szczepienia z Polski można od dzisiaj rejestrować do norweskiego systemu i tym samym zyskać zwolnienia z niektórych restrykcji.

16 czerwca Norwegia umożliwiła rejestrowanie szczepień z Polski do swojego wewnętrznego systemu. Do tej pory pełne szczepienie zrobione w Norwegii dawało możliwość uniknięcia pewnych restrykcji, w tym kwarantanny wjazdowej do kraju. Takich samych ułatwień nie dawało jednak szczepienie otrzymane w Polsce, bo jak tłumaczyły norweskie władze, system certyfikatów szczepionkowych jest dopiero w fazie testowej.

Teraz można ten problem ominąć wpisując szczepienie z Polski do norweskiego rejestru.

Jak zarejestrować szczepienie z Polski?

Aby uzyskać norweski certyfikat szczepionkowy, należy umówić wizytę u swojego lekarza rodzinnego (fastlege), w miejskiej przychodni zdrowia lub prywatnym ośrodku zdrowia. Wpis do systemu uzyskają te osoby, które w Norwegii mają już stały numer personalny bądź tymczasowy numer personalny (D-nummer). Wpisać będzie można tylko szczepionkę zatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków, czyli w praktyce każdą szczepionkę, jaką pacjentom oferuje polska służba zdrowia (Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson). Na wizytę lekarską należy przynieść ze sobą certyfikat szczepienia z Polski, warto ze sobą zabrać wszystkie dotyczące szczepienia dokumenty.

UWAGA! Wizytę można umówić w formie telekonsultacji nawet z Polski, czyli przed wyjazdem do Norwegii. Zarówno za wizytę osobistą w norweskiej przychodni, jak i teleporadę dorosły pacjent płaci wkład własny, czyli od 160 do 350 NOK.

Szczepienie z Polski powinno się stać aktywne w norweskim systemie nie później niż po 24 godzinach.

Sprawdziliśmy – norwescy lekarze już przyjmują zapisy na wizyty w sprawie wpisywania szczepionek z zagranicy.

Jak pobrać norweski certyfikat?

Odbycie szczepienia, tak samo jak przebycie COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy bądź posiadanie negatywnego testu na koronawirusa, sprawia, że w rejestrze nasz certyfikat zyskuje status zielonego, czyli posiadającego ważność (negatywny test zapewnia tę ważność tylko na 24 godziny). Certyfikat znajduje się na stronie helsenorge.no, gdzie należy się zalogować do swojego profilu za pomocą elektronicznego ID.

Certyfikat można okazywać w formie elektronicznej, czyli na ekranie swojego telefonu. Na granicy pokazujemy „utvidet kontrollside” z kodem kreskowym do zeskanowania. Dokument można też pobrać i wydrukować w formie papierowej albo zrobić jego skan, aby na przejściu granicznym nie musieć logować się do strony internetowej.

Ułatwienia dla zaszczepionych

Pacjenci posiadający szczepienie wpisane do norweskiego systemu mają na dziś następujące ułatwienia podczas wjazdu do Norwegii:

– Osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub osoby posiadające zaświadczenie, że przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy: nie ma obowiązku kwarantanny. (Istnieje obowiązek testu na granicy po przyjeździe lub w miejscu pobytu, o ile w punkcie granicznym jest duża kolejka).

– Osoby zaszczepione tylko 1 dawką co najmniej 3 tygodnie wcześniej i nie dawniej niż 15 tygodni wcześniej, a także dzieci poniżej 18 lat: obowiązek kwarantanny do 3 dnia, kiedy to zwalnia z niej negatywny wynik testu na koronawirusa (dodatkowo obowiązek wykonania testu przed przyjazdem i po przyjeździe na granicy).

Poza tym zielony certyfikat norweski ma już wkrótce, według zapewnień rządu, dać kolejne ułatwienia nie tylko w podróżach zagranicznych, ale też na terenie kraju. Będzie istotną częścią trzeciego etapu znoszenia restrykcji i przepustką na przykład na imprezy kulturalne oraz sportowe.