Skip to main content

Przepisy wjazdowe do Norwegii zmieniały się w ostatnich tygodniach kilkakrotnie, a dodatkowo biorą pod uwagę kilka różnych czynników. Wyjaśniamy, kto i pod jakimi warunkami może teraz wjechać do kraju.

Stan przepisów na 07.07.2021

Obecnie przy wjeździe do Norwegii liczą się trzy podstawowe czynniki: status epidemiologiczny kraju, z którego przyjechał podróżny, sposób podróży oraz posiadanie certyfikatu szczepionkowego. Na tym etapie znoszenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa nie ma już znaczenia, czy ktoś posiada w Norwegii stałe zameldowanie, w przypadku krajów unijnych nie jest już też istotny stopień pokrewieństwa z osobą, jaką zamierzamy odwiedzić. Do Norwegii może bez większych problemów wjechać każdy, kto albo przybywa z zielonego kraju unijnego albo posiada ważny, unijny certyfikat szczepionkowy.

Polska na zielono – co to znaczy?

21-go czerwca Polska została oznaczona jako kraj „zielony”. Oznacza to, że według europejskich danych epidemiologicznych spełnia wymogi określone przez służby sanitarne – odsetek pozytywnych testów na koronawirusa jest odpowiednio niski, podobnie jak liczba nowych zakażeń. Podróżni z krajów zielonych nie podlegają obowiązkowi kwarantanny wjazdowej.

UWAGA! Status danego kraju zależy od aktualnych danych epidemiologicznych. Dane są aktualizowane w każdy piątek o godzinie 12:00 na rządowej stronie internetowej, ale w życie wchodzą dopiero o północy z niedzieli na poniedziałek. Aktualna mapa epidemiologiczna Europy znajduje się TUTAJ. Przed wyjazdem należy upewnić się, jaki jest bieżący status epidemiologiczny Polski lub innego kraju przyjazdu.

5-go lipca Norwegia dopuściła możliwość wjazdu (pod pewnymi warunkami) również dla obywateli krajów innych niż unijne, w tym: Macedonii, Australii, USA, Izraela czy Japonii. Status zielonego poza Polską i Rumunią zyskało też wiele europejskich państw, w tym na przykład: Niemcy, Czechy, Francja, Włochy czy Grecja.

Sposób podróży a restrykcje wjazdowe

Jeśli lecisz do Norwegii samolotem bezpośrednio z Polski, to unikasz obowiązku odbycia kwarantanny i nie musisz mieć przy sobie negatywnego wyniku testu wykonanego 24 godziny przed przylotem. Musisz natomiast zarejestrować swoją podróż przed jej rozpoczęciem, a także poddać się testowi na lotnisku w Norwegii. Jeśli posiadasz ważny certyfikat szczepionkowy, to jesteś zwolniony z obowiązku  rejestracji podróży oraz robienia testu. Ważny certyfikat (koronasertifikat) to dokument unijny w formie elektronicznej lub papierowej, w którym jest wpisane, że dana osoba otrzymała 2 dawki szczepionki lub przechorowała COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jeśli lecisz do Norwegii samolotem, ale przez kraj inny niż Polska, to zasady się nieco komplikują. Istotny jest status epidemiologiczny kraju, z jakiego przylatujesz, zatem jeśli jest to kraj oznaczony jako czerwony, obowiązuje kwarantanna, rejestracja podróży oraz testy na obecność koronawirusa przed wylotem i po wylądowaniu. Z kwarantanny, rejestracji podróży i testów zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem.

Jeśli jedziesz do Norwegii samochodem z Polski przez kraj czerwony i korzystasz z promów, to obowiązuje cię kwarantanna do czasu negatywnego testu PCR w siódmym dniu pobytu). Dodatkowo musisz zarejestrować podróż, mieć przy sobie negatywny wynik testu wykonanego 24h przed wjazdem i poddać się testowi na przejściu granicznym. Z kwarantanny, rejestracji podróży i testów zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem.

Jeśli jedziesz do Norwegii samochodem z Polski przez czerwoną strefę, ale nie korzystasz z transportu publicznego (np. z promów), nie nocujesz po drodze ani nie kontaktujesz się z innymi i możesz to udokumentować, to możesz uniknąć restrykcji wjazdowych. W takim wypadku nie ma obowiązku kwarantanny i nie trzeba mieć przy sobie negatywnego wyniku testu wykonanego przed wjazdem. Nadal obowiązuje konieczność rejestrowania podróż i poddania się testowi na przejściu granicznym. Z rejestracji podróży i testu zwolnione są osoby z unijnym certyfikatem szczepionkowym.

UWAGA! Trzeba mieć świadomość, że tego lata podróżowanie może wiązać się z długim oczekiwaniem. Na granicach są większe kolejki niż zwykle, co wynika z faktu, iż służby graniczne sprawdzają podróżnym wiele dokumentów, na przykład certyfikaty COVID.

Rejestrowanie podróży

Każdy, kto zamierza wjechać do Norwegii, musi wypełnić formularz wjazdu. W przypadku rejestracji internetowej otrzymuje się pokwitowanie w formie SMS-a. Należy je potem pokazać policji po wylądowaniu.

Przyjazd do Norwegii rejestrujemy nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem. W celu rejestracji można zadzwonić pod numer +47 33 41 28 70 lub wysłać wiadomość e-mail na adres [email protected].  Usługa telefoniczna jest czynna codziennie przez całą dobę. Między godz. 08:00-22:00 udzielane są informacje w języku polskim.

Osoby, które są w pełni zaszczepione lub przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, nie muszą wypełniać formularza.

Więcej na temat restrykcji wjazdowych pisaliśmy między innymi w tym ARTYKULE.