Norweskie przepisy wjazdowe są obecnie skomplikowane. Regulacje zmieniają się szybko i trudno za nimi nadążyć. Przedstawiamy najważniejsze obowiązujące teraz zasady.
Niełatwo jest się zorientować w przepisach wjazdowych do Norwegii, bowiem liczy się kilka zmiennych: kraj, z którego przybywamy i jego status, przejście szczepienia lub COVID-19, wynik testu na koronawirusa, miejsce otrzymania szczepionki, zameldowanie w Norwegii itp. Co więcej, przepisy obowiązujące dzisiaj mogą i prawie na pewno zmienią się za kilka dni, zatem trzeba bardzo uważnie śledzić oficjalne serwisy, w tym norweskie strony rządowe oraz państwowy serwis internetowy dotyczący zdrowia.
Ograniczenia wjazdowe zmienią się wkrótce w związku z ewentualnym wprowadzeniem trzeciego etapu znoszenia restrykcji (nie wiemy dokładnie, kiedy to będzie ale malejące liczba zakażeń wskazuje, że wkrótce) oraz wejściem w życie unijnego programu certyfikatów szczepionkowych (1 lipca).
Podróże wciąż odradzane i problematyczne
Do 1 lipca rząd norweski wciąż odradza mieszkańcom kraju wszystkie podróże zagraniczne nie wynikające z wyższej konieczności. Na początku lipca okaże się, czy zalecenia w tej sprawie zostaną podtrzymane.
Z zasady wciąż jedynie obywatele Norwegii i osoby na stałe tu zamieszkałe mają prawo wjazdu do kraju. Zmieni się to dopiero na etapie trzecim znoszenia restrykcji, który spodziewany jest wkrótce. Wjechać do Norwegii mogą też osoby, które tu na stałe nie mieszkają, ale przybywają z krajów oznaczonych na mapie FHI jako żółte lub zielone. Pracownicy zagraniczni oraz członkowie rodziny tacy jak: dziadkowie, dorosłe dzieci czy partnerzy osób mających w Norwegii stałe zameldowanie wciąż nie mogą swobodnie przyjeżdżać do Norwegii z krajów oznaczonych na mapie jako czerwone.
Podróżując do Norwegii zdecydowana większość osób wciąż musi poddawać się testom na obecność koronawirusa, rejestrować przyjazd elektronicznie przed podróżą i odbywać kwarantannę.
Zasady główne dotyczące kwarantanny:
– Osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19 lub osoby posiadające zaświadczenie, że przeszły COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy: nie ma obowiązku kwarantanny. UWAGA: Na razie dotyczy jedynie osób zaszczepionych w Norwegii! (Istnieje obowiązek testu na granicy po przyjeździe lub w miejscu pobytu, o ile w punkcie granicznym jest duża kolejka).
– Osoby zaszczepione tylko 1 dawką co najmniej 3 tygodnie wcześniej i nie dawniej niż 15 tygodni wcześniej, a także dzieci poniżej 18 lat: obowiązek kwarantanny do 3 dnia, kiedy to zwalnia z niej negatywny wynik testu na koronawirusa (dodatkowo obowiązek wykonania testu przed przyjazdem i po przyjeździe na granicy).
– Inni przyjezdni powyżej 18 roku życia: obowiązek kwarantanny do co najmniej 7 dnia po przyjeździe. Możliwy hotel kwarantannowy, ale z wyjątkami (dodatkowo obowiązek wykonania testu przed przyjazdem i po przyjeździe na granicy).
Szczepienie lub przejście COVID-19 to pierwszy ważny czynnik, jaki może zwolnić z kwarantanny wjazdowej. Kolejny, nie mniej skomplikowany, to status kraju, z którego przybywamy do Norwegii.
Tabela i mapa krajów FHI
Aby wiedzieć, czy Polska znajduje się na liście krajów żółtych, czyli tych z których podróżować można bez konieczności odbywania kwarantanny, należy sprawdzać dane na stronie internetowej FHI. W zrozumieniu reguł nie pomaga fakt, że na dziś Polska na mapie jest oznaczona jako kraj czerwony, ale już w tabeli FHI widnieje jako kraj nie wymagający odbywania kwarantanny hotelowej, jedynie kwarantannę domową. Kiedy na mapie jej status zmieni się na żółty, podróżni nie będą się musieli poddawać ani kwarantannie hotelowej ani domowej. Według prognozy dziennika „VG” status Polski zmieni się z czerwonego na żółty w najbliższych dniach, bo wskazują na to dane o liczbie nowych zakażeń i odsetku pozytywnych testów.
Mapa wyszczególniająca status krajów europejskich (czerwone, żółte, zielone) jest aktualizowana co tydzień o północy z niedzieli na poniedziałek.
Ostatnią aktualizację tabeli zamieszczono 4 czerwca, Polska znalazła się wtedy w tabeli krajów o niskiej liczbie zakażeń, zatem podróżni z tego kraju mogą odbywać kwarantannę u siebie w domu bądź innym miejscu zamieszkania, a nie w hotelu kwarantannowym.
Certyfikat szczepionkowy
Od 11 czerwca osoby posiadające NORWESKI certyfikat szczepionkowy przy wjeździe do kraju są zwolnione z kwarantanny hotelowej i mogą ją odbywać u siebie w domu lub w innym miejscu pobytu. Certyfikaty szczepionkowe są w fazie testowania. Wiadomo, że z czasem to się zmieni i również certyfikat szczepienia (lub zaświadczenie przebycia COVID) z kraju unijnego będą akceptowane na granicy w ramach wspólnego programu UE. Program ten nie jest jednak jeszcze w pełni gotowy, zatem polski certyfikat nie daje na dziś tych samych przywilejów co norweski. Osobę z polskim certyfikatem traktuje się w fazie testowej jako „niechronioną”.
Na dziś nie ma jeszcze możliwości wpisania szczepień z Polski do norweskiego systemu. Z informacji podawanych przez gminy wiemy, iż istnieje szansa, że to się wkrótce zmieni.
Reguły dotyczące certyfikatów szczepionkowych zostaną zmodyfikowane dopiero 1 lipca, kiedy to w całej Europie wejdą w życie postanowienia dotyczące wspólnych reguł. Parlament Europejski zdecydował niedawno, że żaden z krajów członkowskich nie powinien mieć dodatkowych obostrzeń wjazdowych (kwarantanny, izolacji itp.) niż jest to konieczne dla całej wspólnoty i stosowne do sytuacji epidemiologicznej. Z deklaracji władz Norwegii wynika, że w pełni przystąpi ona do wspólnego programu unijnego jako członek EOG.