Chcesz pobrać certyfikat rezydencji podatkowej z Norwegii, aby uniknąć formalności związanych z rozliczaniem się z podatku w Polsce? Uważaj, ta decyzja może wywołać nieoczekiwane konsekwencje.
Zmiana przepisów podatkowych w Polsce sprawiła, iż dla wielu migrantów zarobkowych kwestia rozliczenia się z fiskusem stała się skomplikowana, bowiem nałożono na nich obowiązek raportowania dochodów w dwóch krajach. Polacy osiągający dochody w Norwegii chcą się starać o certyfikat rezydencji podatkowej w tym kraju, aby uniknąć formalności podatkowych w Polsce. Zanim zdecydujesz się na ten krok, zorientuj się dokładnie, z czym on się wiąże. Nie jest to decyzja, którą należy podejmować pochopnie.
Certyfikaty rezydencji w Norwegii
Na początku warto wyjaśnić, o jakim dokumencie mówimy. W Norwegii można otrzymać dwa różne dokumenty potocznie nazywane certyfikatem rezydencji. Trzeba wiedzieć, że służą one do innych celów.
Certyfikat zameldowania
Certyfikat zameldowania w Norwegii to dokument bostedattest. Jest wydawany przez Folkeregisteret będącym częścią urzędu skarbowego. Dokument ten zaświadcza, gdzie mieszka dana osoba i od jak dawna mieszka w Norwegii. W przypadku członków rodzin mieszkających pod tym samym adresem, zaświadcza też z kim mieszka dana osoba.
Jest wysyłany w formie papierowej na adres pocztowy podatnika, jaki zarejestrowano w systemie. Otrzymuje się go zwykle w okresie od dwóch tygodni do sześciu tygodni od czasu zamówienia.
Certyfikatu nie mogą zamówić osoby posiadające numer tymczasowy, czyli D-nummer.
Certyfikat rezydencji podatkowej
Certyfikat rezydencji podatkowej w Norwegii nazywa się bekreftelse på skattemessig bosted for privatpersoner (angielskie: Certificate of Residence). Te dwa dokumenty łatwo ze sobą pomylić, również ze względu na podobną nazwę angielską.
We wniosku o certyfikat rezydencji podatkowej w Norwegii petent zaznacza między innymi na potrzeby jakiego kraju ma być wystawione zaświadczenie, do jakiego celu jest przeznaczone i jakiego okresu podatkowego ma ono dotyczyć.
Certyfikat rezydencji podatkowej na życzenie
Wydając bekreftelse på skattemessig bosted for privatpersoner urząd podatkowy w Norwegii nie sprawdza dokładnie prawa do wydania dokumentu. W interesie strony norweskiej jest to, aby jak najwięcej osób odprowadzało w tym państwie podatki. Skatteetatten zakłada zatem, że podatnik składa podanie o certyfikat świadomie, po dogłębnym przeanalizowaniu swojej sytuacji. Wyda go nawet w takim przypadku, gdy dla podatnika nie będzie to decyzja korzystna.
Zastanawiasz się, czy jesteś rezydentem podatkowym w Polsce? Sprawdź warunki TUTAJ.
Konsekwencje uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej w Norwegii
Posiadając certyfikat rezydencji podatkowej z Norwegii, podatnik w Polsce składa go wraz z wnioskiem o zwolnienie z płacenia zaliczki na podatek dochodowy w miejscowym urzędzie skarbowym. Konsekwencja to częste kontrole ze strony polskiego urzędu skarbowego i konieczność wyjaśniania wielu spraw. Polski urząd skarbowy chce mieć w takim wypadku pewność, iż podatnik faktycznie nie jest polskim rezydentem podatkowym. Dla kogoś, kto większość czasu spędza w Norwegii, poddawanie się kontroli skarbowej w Polsce może być uciążliwe i kosztowne zarazem.
Ponadto posiadając certyfikat rezydencji podatkowej z Norwegii traci się prawo do posiadania dokumentu S1, co może być dużą przeszkodą dla osób, które mają rodziny w Polsce. Dokument S1 upoważnia do korzystania z usług zdrowotnych w innym kraju EOG. Jeśli na przykład osoba polskiego pochodzenia pracująca w Norwegii ma w Polsce niepracującą żonę, to po uzyskaniu formalnej rezydencji podatkowej w Norwegii nie będzie już mogła jej dołączyć do swojego ubezpieczenia zdrowotnego.
Polski pracownik zamieszkały w Norwegii, który otrzymał tu certyfikat rezydencji podatkowej, traci również prawo do odpisów typu pendler, czyli na przykład odpisów podróży do Polski, odpisów za wydatki na mieszkanie, odpisów za koszty przedszkola dla dziecka w Polsce itp.
Kolejna istotna zmiana po otrzymaniu wspomnianego certyfikatu to obowiązek wykazania w Norwegii całego majątku, również tego z Polski. Do norweskiej deklaracji podatkowej należy wtedy wpisać stan posiadania w Polsce, czyli na przykład wszystkie nieruchomości (działki, auta, mieszkania) oraz stany kont bankowych itp. Może skutkować dużą dopłatą podatku, bo generalnie stawka podatku w Norwegii jest wyższa niż w Polsce.
Czy warto starać się o certyfikat rezydencji podatkowej z Norwegii?
To, czy warto uzyskać bekreftelse på skattemessig bosted for privatpersoner ze Skatteetatten, zależy do sytuacji podatnika. Na pewno nie należy starać się o certyfikat automatycznie, tylko dlatego, że doradził to znajomy, którego sytuacja finansowa może być inna od naszej. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować dokładnie wszystkie aspekty swojej sytuacji.
A kto powinien na pewno złożyć wniosek o certyfikat rezydencji?
Na pewno osoby, które na stałe zamieszkują w Norwegii, nie mają żadnych powiązań z Polską a centrum ich interesów życiowych znajduje się właśnie w Norwegii. W takiej sytuacji warto mieć certyfikat rezydencji, na wypadek gdyby polski fiskus zażądał złożenia deklaracji podatkowej w naszym kraju.