Skip to main content

Rząd Norwegii zdecydował o wprowadzeniu nowych zasad i zaleceń, aby uniknąć kolejnego zamknięcia kraju.

(Ostatnia aktualizacja 03 12 2021)

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz zwiększającą się liczbą pacjentów w szpitalach, a także niepewnością związaną z wykryciem nowego wariantu koronawirusa, norweski rząd zdecydował się wprowadzić dwie nowe regulacje krajowe oraz trzy krajowe zalecenia.

Nowe reguły od 3 grudnia

W nocy z czwartku na piątek 3 grudnia w życie wszedł obowiązek wykonywania testów dla wszystkich podróżnych przybywających do Norwegii, bez względu na status szczepienia.

Jeśli nie ma możliwości wykonania testu na przejściu granicznym, to należy przetestować się w ciągu 24 godzin od przybycia szybkim testem antygenowym w domu lub w gminnej stacji testowej. W razie pozytywnego wyniku trzeba wykonać test PCR. Te zasady będą obowiązywać co najmniej przez kolejne dwa tygodnie.

Nowe reguły obowiązujące od 1 grudnia

  • – Kwarantanna: jeśli mieszkasz razem z osobą zakażoną koronawirusem, musisz pozostać w domu do czasu, kiedy otrzymasz negatywny wynik testu. Dotyczy to wszystkich osób dorosłych bez względu na to, czy są zaszczepione przeciwko COVID-19, czy nie. Aby uniknąć kwarantanny osoby zaszczepione muszą wykonać ponowny test najpóźniej po 7 dniach. Osoby niezaszczepione muszą w takim przypadku testować się codziennie z pomocą szybkich testów lub co drugi dzień z pomocą testów PCR. W przypadku dzieci jest to zalecenie, a nie reguła.
  • – Osoby zakażone: jeśli jesteś zakażony, obowiązuje cię pięciodniowa izolacja. Dotyczy to wszystkich bez względu na status szczepienia. Dodatkowo, aby zakończyć okres izolacji, musisz nie mieć gorączki przez co najmniej 24 godziny.

Gminy mające wysoki wskaźnik zakażeń mogą wprowadzać własne obostrzenia.

Nowe zalecenia krajowe

Przyjęto też następujące zalecenia dla terenu całego kraju:

  • – Używanie maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej, taksówkach sklepach i wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe utrzymanie dystansu społecznego.
  • – Używanie maseczek ochronnych w kontakcie z personelem służby zdrowia.
  • – Zalecenie dla gmin mających wysokie wskaźniki zakażeń, by rozważyły zwiększenie możliwości wykorzystania pracy z domu.

Jonas Gahr Støre przyznał też, że rząd rozważa wprowadzenie kolejnych regulacji wjazdowych w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa. Obecnie pracuje nad ich przygotowaniem. Wiele zależy od napływu informacji na temat wariantu omikron, sytuacja jest monitorowana z godziny na godzinę.

Premier podkreślał też, iż najważniejszym narzędziem do walki z pandemią są szczepienia. Zapowiedział, że do Świąt Wielkanocnych wszyscy dorośli mieszkańcy kraju otrzymają możliwość przyjęcia dawki przypominającej.

Omikron – zasady wprowadzone 29 listopada

Jeszcze w poniedziałek rząd wprowadził następujące zasady w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa o nazwie omikron:

  • W przypadku osób mających pozytywny wynik testu, gdy istnieje podejrzenie, że zakażenie wywołał wariant omikron, wprowadzono wydłużenie okresu izolacji do 7 dni.
  • Dla członków gospodarstwa domowego i bliskich kontaktów zakażonego, gdy istnieje podejrzenie, że zakażenie wywołał wariant omikron, wprowadzono 10-dniową kwarantannę. Wszyscy poddani kwarantannie zobowiązani są do wykonania testu PCR najszybciej jak to możliwe, a potem po 7 dniach.
  • W przypadku innych bliskich kontaktów osoby zarażonej wprowadzono obowiązek przeprowadzenia testu. Test PCR należy wykonać tak szybko, jak to możliwe w okresie między 3 a 7 dniem po bliskim kontakcie. Należy także, jeśli to możliwe, unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami, dopóki wynik testu nie będzie negatywny.

Wszystkie środki mają zastosowanie niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie.

Obowiązek przestrzegania nałożonych środków ustaje po potwierdzeniu, że zakażenie nie jest spowodowane wariantem wirusa omikron.