Skip to main content

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej norweski rząd ogłosił, że mimo wzrostu liczby przypadków zakażeń koronawirusem, nie zostaną wprowadzone restrykcje na poziomie krajowym.

Wczoraj w Norwegii zarejestrowano 1180 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co oznacza, że trend epidemiologiczny jest obecnie rosnący. Najwięcej zakażeń notuje się teraz w Oslo i Viken, a także w północnych regionach kraju. FHI informuje, że w ostatnim tygodniu zanotowano o 52% więcej przypadków niż tydzień wcześniej. Zwiększa się też liczba pacjentów przyjętych do szpitali z powodu COVID-19.

W związku z tym minister zdrowia wspólnie z przedstawicielami instytutów medycznych zwołali konferencję prasową.

„Szczepienia są drogą wyjścia z pandemii”

Na dzisiejszej konferencji dotyczącej sytuacji związanej z koronawirusem po raz pierwszy stanowisko rządu zaprezentowała niedawno powołana Minister Zdrowia Ingvild Kjerkol.

– Pandemia się nie skończyła – powiedziała minister. – Sytuacja jest pod kontrolą, bo większość populacji ma już duży stopień ochrony dzięki szczepieniom, ale wszyscy powinniśmy zachować czujność. Pamiętajmy, że to szczepienia są drogą wyjścia z pandemii.

Kjerkol zwróciła uwagę, że w Norwegii wciąż są grupy społeczne, w których stopień wszczepienia jest niższy od średniej. Apelowała do tych osób, które z różnych powodów nie zdecydowały się jeszcze na przyjęcie pełnego szczepienia, o przemyślenie swojej decyzji:

– Wciąż mamy w Norwegii około 400 tysięcy mieszańców powyżej 16-go roku życia, którzy nie przyjęli szczepień. Jeśli obawiasz się samego wkłucia albo możliwych powikłań po szczepionce, porozmawiaj z personelem medycznym. Lekarze i pielęgniarki odbyli już wiele takich rozmów z osobami mającymi podobne wątpliwości do twoich.

Utrzymanie dotychczasowych rozwiązań

Norweski rząd zdecydował się utrzymać w mocy istniejące już rozwiązania mające na celu ograniczanie pandemii koronawirusa powodującego COVID-19. Wśród nich są restrykcje wjazdowe dla osób niezaszczepionych oraz system zwany TISK, polegający na testowaniu, izolowaniu, śledzeniu źródeł zakażeń oraz poddawaniu kwarantannie.

Nadal obowiązuje zasada, by w przypadku zauważenia u siebie objawów infekcji dróg oddechowych pozostać w domu i zrobić test na obecność koronawirusa. Proste testy do wykonania samodzielnie w domu można albo otrzymać gratis w swojej gminie (jeśli spełnia się kryteria) albo kupić w aptece. Jeśli wynik domowego testu jest pozytywny, należy go potwierdzić wykonaniem testu PCR, jaki zamawia się za pośrednictwem gminnej strony internetowej.

Jednocześnie przedstawiciele rządu poinformowali, że jeśli rozwój sytuacji będzie niepomyślny (znaczny wzrost liczby pacjentów covidowych w szpitalach), możliwe jest wprowadzenie restrykcji na poziomie lokalnym. Restrykcje na poziomie krajowym nie są na razie rozważane.