Skip to main content

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele rządu w porozumieniu z Instytutem Zdrowia Publicznego FHI ogłosili nowe postanowienia.

W ostatnich dniach w Norwegii bardzo gwałtownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem powodującym COVID-19. Dziennie notuje się po więcej niż 1500 nowych przypadków, czyli najwięcej od początku wybuchu pandemii. Najbardziej niepokojący przyrost zakażeń notuje się w grupie nastolatków i studentów. Jednocześnie nie wzrasta znacząco liczba pacjentów covidowych w szpitalach. To właśnie możliwość niewydolności służby zdrowia była jednym z największych zagrożeń związanych z pandemią. Przebywający obecnie w szpitalach pacjenci to głównie osoby niezaszczepione oraz te, które otrzymały dopiero pierwszą dawkę szczepienia. Znaczna część z nich to obcokrajowcy.

Najważniejsze postanowienia norweskiego rządu przedstawione na dzisiejszej konferencji to:

– Odłożenie na później czwartego etapu otwierania kraju. Aby przejść do ostatniej fazy znoszenia restrykcji, trzeba większego odsetka osób w pełni zaszczepionych. Na razie tylko 57% mieszkańców kraju przyjęło dwie dawki szczepionki, wielu wciąż czeka na swoją kolej. Założenie rządu to osiągnięcie poziomu wszczepienia 90% wśród osób dorosłych.

– Dopuszczenie szczepień przeciwko COVID-19 dla grupy wiekowej 12-15 lat. O szczepieniu dzieci w tym przedziale wiekowym zdecydują rodzice. Na razie FHI rekomenduje dla tej grupy tylko jedną dawkę szczepienia.

– Zalecenie dla gmin mających wysoki wskaźnik zakażeń o wprowadzenie poziomu żółtego w szkołach, jeśli uznają to za zasadne.

– Zapowiedź zmiany w regułach kwarantanny w ten sposób, aby obowiązek obejmował tylko członków gospodarstwa domowego i inne osoby z najbliższego otoczenia.

– Na imprezach, na których obowiązują certyfikaty szczepionkowe, będzie się mogło gromadzić do 5000 osób (a nie, jak wcześniej, 3000), o ile event odbywa się w pomieszczeniach. W przypadku imprez w plenerze organizatorzy mogą gromadzić do 10 000 osób posiadających certyfikaty.

– Zniesienie niektórych restrykcji wjazdowych od 12 września. Wjazd do Norwegii będzie możliwy dla obywateli krajów nie należących do Unii Europejskiej, o ile osoby te łączą związki rodzinne z mieszkańcami Norwegii. O wjazd będą się mogli starać nie tylko małżonkowie czy dziadkowie, ale też na przykład narzeczeni czy dzieci z poprzednich związków.

Premier Erna Solberg ponownie zaapelowała do mieszkańców, aby stosowali zalecane zasady ostrożności i higieny. Nawet osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki powinny wciąż dezynfekować ręce i nosić maseczki ochronne tam, gdzie trudno jest zachować jednometrowy dystans społeczny.