W kilku europejskich państwach w związku z rosnącą liczbą pacjentów w szpitalach powracają restrykcje covidowe. Czy tego samego możemy się spodziewać w Norwegii?
Koronawirus to temat, który w ostatnich miesiącach zniknął z pierwszych stron gazet. Nie oznacza to jednak, że patogen zniknął na dobre. Wciąż może być groźny dla zdrowia i wciąż może pokrzyżować niektórym plany wakacyjnych podróży.
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznych wakacji Espen Nakstad z norweskiego Urzędu ds. Zdrowia Publicznego ostrzegał, by do walizki podróżnej zabrać na wszelki wypadek maseczkę ochronną. W czasie, kiedy to mówił, nowy wariant koronawirusa zwany BA.5 rozprzestrzeniał się głównie w Portugalii oraz Danii. Obecnie kilka krajów europejskich zdecydowało się na przywrócenie niektórych restrykcji. Norwegia nie planuje na razie wprowadzania obostrzeń, choć rośnie liczba zakażeń, pacjentów w szpitalach oraz zgonów.
Gdzie wprowadzono zalecenia i obostrzenia?
Generalnie Unia Europejska, a tym samym i współpracująca z nią w tym zakresie Norwegia, przedłużyły możliwość używania certyfikatów covidowych o rok (więcej o certyfikatach możesz przeczytać TUTAJ). Przed podróżą na wakacje warto sprawdzić, jak wyglądają lokalne regulacje epidemiologiczne, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
W ostatnich dniach największą liczbę nowych zakażeń koronawirusem powodującym COVID-19 zanotowano we Francji (124,724 przypadków jednego dnia) oraz w Albanii. Francja wymaga w związku z tym od turystów okazania zielonego certyfikatu covidowego przy wjeździe do kraju oraz wypełnienia formularza wjazdowego. W transporcie publicznym zalecane jest tam używanie maseczek ochronnych.
We Włoszech używanie maseczek jest obowiązkowe w transporcie publicznym. Osoby zakażone muszą poddać się izolacji przez dziesięć dni. Maseczki są obowiązkowe również w transporcie publicznym w Niemczech.
Dużą liczbę nowych zakażeń notuje się również w Hiszpanii. Maseczek należy tam używać w transporcie publicznym, w samolotach, a także w placówkach służby zdrowia oraz aptekach.
Grecja wprowadziła pięciodniowy nakaz izolacji dla osób zakażonych. Dotyczy to również turystów. Izolacji w takim przypadku wymagają również: Niemcy, Holandia, Belgia, Czechy, Estonia, Malta i Łotwa.
Rośnie liczba zakażeń w Norwegii
W Norwegii po czterech tygodniach rosnącego trenu w liczbie zakażeń, od kilku dni przypadków jest mniej. Zdaniem FHI to jednak dlatego, że wiele osób wyjechało lub wyjeżdża na wakacje i albo testuje się za granicą albo nie robi testów w ogóle. Obowiązek testowania został zniesiony, zatem nie wiemy, jak dokładnie wygląda teraz liczba nowych przypadków. Istotniejsza jest jednak liczba pacjentów covidowych w szpitalach, bo to ona decyduje o tym, czy mogą zostać wprowadzone nowe zalecenia bądź obostrzenia.
Z danych FHI wynika, że pod koniec czerwca liczba pacjentów covidowych wynosiła około 40 dziennie, zaś liczba zgonów w ciągu tygodnia ponad 30 dziennie. To więcej niż podczas zimowej fali zakażeń w 2021 r. Wśród pacjentów oraz ofiar wirusa są głównie osoby starsze. W ocenie ryzyka epidemiologicznego sporządzonej przez FHI 29 czerwca czytamy, że choć rośnie liczba pacjentów w szpitalach, to na szczęście nie zwiększa się liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Dominującym wariantem w Norwegii jest teraz BA.5. Prognoza jest w związku z tym trudna do sporządzenia, bowiem nie wiadomo jeszcze dokładnie, na ile poważne objawy może dawać ten wariant w grupie osób zaszczepionych i w grupie niezaszczepionych.
Bez restrykcji
Espen Nakstad poinformował 1 lipca, że na razie służby medyczne w Norwegii nie rekomendują wprowadzania zaleceń czy restrykcji epidemiologicznych. Najważniejsze zalecenie norweskiego FHI to pozostanie w domu w razie wystąpienia symptomów zakażenia dróg oddechowych oraz przyjęcie szczepienia przeciwko COVID. Norweskie gminy wciąż prowadzą akcję szczepień wśród mieszkańców, nie jest za późno na przyjęcie brakujących dawek lub całego cyklu szczepień.
Jak dotąd w Norwegii zanotowano 3.337 przypadków zgonów w wyniku zarażenia koronawirusem. 4 341 945 mieszkańców Norwegii przyjęło co najmniej jedną dawkę szczepienia przeciwko COVID, a 54,7% przyjęło trzy dawki. 1 447 648 osób w Norwegii zostało oficjalnie zarejestrowanych jako zarażonych koronawirusem.