1-go lutego zmienią się zasady związane z uznawaniem ważności certyfikatów covidowych. Norwegia dostosuje się w tym zakresie do przepisów europejskich.
Zmianę w funkcjonowaniu certyfikatów Unia Europejska zapowiedziała pod koniec grudnia ubiegłego roku. Nowe regulacje mają związek z nowymi danymi na temat COVID-19.
Norwegia przyjęła te same zasady co Unia Europejska, dzięki czemu jej certyfikaty covidowe uznawane są przez inne państwa. Instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia w Norwegii, czyli FHI, Helsedirektoratet i NHN zapowiadają, iż do 1 lutego dostosują krajowe normy do nowych regulacji europejskich.
Bezterminowo po dawce przypominającej
Od pierwszego lutego certyfikaty covidowe będą ważne tylko 270 dni, czyli 9 miesięcy, od czasu przyjęcia ostatniej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Osoby, które przyjęły dawkę przypominającą (czyli trzecią w przypadku szczepionek dwudawkowych, tak zwanego „boostera) będą miały certyfikaty ważne bezterminowo.
W komunikacie na ten temat FHI zaznacza, że przejście COVID-19 nie jest traktowane tak samo, jak przyjęcie dawki przypominającej. Osoby, które przeszły chorobę, będą miały certyfikaty ważne przez 180 dni licząc od czasu, gdy minęło 11 dni od zarejestrowania tego faktu w systemie. Po upływie tego okresu ozdrowieńcy będą mogli przedłużyć ważność certyfikatu albo przyjmując trzecią dawkę szczepienia albo wykonując negatywny test. Ta ostatnia możliwość nie jest jednak dostępna we wszystkich krajach EU. W większości państw otrzymanie negatywnego testu daje certyfikatowi ważność (czyli kolor zielony) na nie dłużej niż 48 godzin, w niektórych na 24 godziny, zaś nieliczne wyjątki w ogóle nie uznają testu jako możliwość przedłużenia ważności dokumentu.
FHI przypomina też, iż nie wszystkie kraje europejskie mają dokładnie takie same wymagania, zatem planując podróż zagraniczną należy sprawdzić lokalne przepisy na stronie Reopen EU.
Wymóg techniczny: 90 dni
Norwegia przyjęła zasadę, że certyfikat covidowy jest ważny 90 dni od ostatniego pobrania z systemu. Wprowadzono to jako zabezpieczenie przed możliwymi nadużyciami oraz na wypadek, gdyby wiedza na temat wirusa, szczepień czy odporności została zaktualizowana o nowe informacje.
Aby w sensie technicznym przedłużyć ważność certyfikatu wydrukowanego na papierze (a nie pokazywanego w aplikacji), wystarczy pobrać go ze strony internetowej ponownie.