Od 8 grudnia na norweskim rynku dostępne będą tabletki Paxlovid, które redukują ryzyko poważnego zachorowania na COVID. Jednocześnie osoby w grupie wiekowej 18-64 mogą zgłaszać się po przypominającą, czwarta dawkę szczepienia przeciwko chorobie.
Wyprodukowane przez koncern Pfizer tabletki Paxlovid są przede wszystkim przeznaczone dla osób starszych oraz pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, czyli tych osób, które są obarczone większym od przeciętnej ryzykiem poważnego zachorowania na COVID. U pacjentów mających niewielkie ryzyko ciężkiego przejścia choroby, lek jest mało przydatny. Leczenie trwa pięć dni, w sumie pacjent przyjmuje nie więcej niż 30 tabletek.
– W grupie obarczonej największym ryzykiem ciężkiego zachorowania leczenie tymi tabletkami może zredukować liczbę przyjęć szpitalnych o 80%. Ma to duże znaczenie dla konkretnych pacjentów oraz całego systemu opieki zdrowotnej – powiedział dziennikowi „VG” Espen Rostrup Nakstad z Helsedirektoriatet.
Medykament jest polecany dla osób powyżej sześćdziesięciu pięciu lat oraz pacjentów o osłabionej odporności. Może interferować z innymi lekami, dlatego korzystanie z niego powinno być dokładnie monitorowane i uzgodnione z lekarzem.
Lek na receptę
Tabletki Paxlovid będą dostępne na receptę. Norweska Agencja Leków zaleca aptekom ich wydawanie na podstawie niebieskich recept bądź zamówienia z domów opieki dla osób starszych. Lek nie może być przyjmowany przez osoby po przeszczepach narządów, bowiem interferuje ze zdecydowaną większością przyjmowanych przez nich leków (pacjenci po przeszczepach zażywają środki immunosupresyjne). U osób po przeszczepach ważne jest zatem, aby w celu uzyskania jak najlepszej ochrony przed ciężkim zachorowaniem na COVID, przyjęły zalecane szczepienia.
Pacjenci zainteresowani przyjmowaniem lekarstwa powinni zgłosić się do swojego norweskiego lekarza rodzinnego i przedyskutować z nim możliwości terapii. Leczenie można zacząć po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem wywołującym COVID.
Norwegia uzyskała dostęp do nowego leku dzięki wspólnej umowie z Unią Europejską. Rząd poinformował, iż w ramach tej umowy zapewnił tabletki dla 25 000 pacjentów, co oznacza, iż dostęp do leku będzie na razie podlegał pewnym ograniczeniom. Zużycie leku będzie monitorowane. Espen Nakstad podkreśla, że dostęp do tego rodzaju medykamentu w Norwegii i wielu częściach Europy to dobra wiadomość przed sezonem zimowym.
Czwarta dawka szczepienia dostępna dla dorosłych
FHI określa obecnie możliwy rozwój pandemii COVID jako nieprzewidywalny. Wynika to głownie z faktu, iż w Norwegii dominują teraz nowe warianty wirusa. Na razie nie zaobserwowano, by wywoływały one poważniejsze objawy choroby od poprzednich wariantów. W tygodniu 47 liczba zachorowań i przyjęć do szpitali z powodu COVID nieznacznie wzrosła. Znacząco wzrasta natomiast liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy sezonowej, która w nadchodzącym sezonie może stać się poważnym problemem.
Kilka dni temu w Norwegii zdecydowano udostępnić dla wszystkich dorosłych możliwość przyjęcia czwartej dawki szczepienia przeciwko COVID. Wcześniej ta dawka była dostępna jedynie dla starszych grup wiekowych oraz osób o większym od przeciętnej ryzyku poważnego zachorowania. Szczepionka podawania obecnie jako dawka przypominająca (dawka czwarta) jest zaktualizowana, czyli uzupełniona o ochronę przeciwko wariantom, które dominowały w minionych miesiącach.
Przyjęcie każdej dawki szczepienia przeciwko COVID jest w Norwegii dobrowolne. Czwarta dawka nie jest, tak jak poprzednie, zalecana osobom nieobarczonym pozwanym ryzkiem zachorowania w grupie wiekowej 18-64 lata. Pacjent sam decyduje, czy życzy sobie przyjąć dawkę czwartą, czy nie.
Za szczepienia przeciwko COVID na poziomie lokalnym są odpowiedzialne poszczególne gminy. Na ich stronach można znaleźć szczegółowe informacje o programie szczepień.