Skip to main content
NEWS

Zmiany w przepisach dotyczących restrykcji związanych z koronawirusem

By 19 listopada 2021No Comments

Na dzisiejszej konferencji prasowej rząd ogłosił zmiany w przepisach związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Norweski rząd przedstawił dziś istotną aktualizację przepisów związanych z pandemią koronawirusa. Nowe regulacje są związane z rosnącą w kraju liczbą zakażeń oraz hospitalizacji.

Dla mieszkających w Norwegii Polaków najważniejszą zmianę stanowią restrykcje wjazdowe. Przepisy należy czytać uważnie, bowiem wkrótce różnice między podróżnymi zaszczepionymi oraz posiadającymi udokumentowany status ozdrowieńców a resztą podróżnych, będą większe niż teraz.

Podróże zagraniczne

Od piątku 26-go listopada w życie wejdzie obowiązek elektronicznego rejestrowania podróży dla wszystkich powyżej 16-go roku życia. Dotyczy to tak samo osób zaszczepionych, jak i niezaszczepionych, a także ozdrowieńców.

Wraca też obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu zrobionego przed rozpoczęciem podróży, bez względu na to, z jakiego kraju przybywa podróżny. Ten drugi wymóg dotyczy wszystkich osób dorosłych, które nie mogą udokumentować za pomocą certyfikatu covidowego pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub statusu ozdrowieńca nie starszego niż sześć miesięcy.

Po trzecie, zmieniony zostanie wymóg uzyskania negatywnego wyniku testu po przyjeździe do Norwegii. Od 26-go listopada będzie on dotyczył wszystkich, bez względu na status epidemiologiczny kraju, z jakiego przybywa podróżny (wcześniej obowiązywał tylko osoby przybywające z miejsc objętych obowiązkiem kwarantannowym). Z trzeciego wymogu zwolnione są osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy. Podróżni, których dotyczy wymaganie posiadania negatywnego testu, mogą go zrobić na lotnisku lub w gminie docelowej w ciągu 24 godzin od przyjazdu.

PODSUMOWANIE: Podróżni zaszczepieni lub posiadający status ozdrowieńców poczynając od 26-go listopada muszą jedynie zarejestrować wjazd do Norwegii przed podróżą. Nie dotyczą ich wymogi robienia testów przed wyjazdem i po wjeździe do Norwegii.

Certyfikat covidowy na terenie kraju

Rząd dopuścił też możliwość, aby gminy korzystały lokalnie z certyfikatów covidowych na swoim terenie. Ten przepis wchodzi w życie dzisiaj, w piątek 19 listopada. Tam, gdzie liczba zakażeń i pacjentów w szpitalach jest duża, gmina będzie mogła wprowadzić okazanie ważnego certyfikatu jako warunku udziału w wydarzeniu publicznym. W takim przypadku osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy oraz osoby posiadające negatywny wynik testu będą mogły na przykład wejść do kina, na basen, do restauracji czy na imprezę sportową.

Gminy będą musiały też zapewnić osobom niezaszczepionym dostęp do szybkich, darowych testów na obecność koronawirusa.

Organizatorzy wydarzeń oraz inne podmioty, które będą wymagały od uczestników ważnego certyfikatu, będą musiały w praktyce zapewnić system kontroli ważności tych dokumentów.

Rząd rozważa też możliwość wykorzystywania certyfikatów na poziomie krajowym.

Apel o odpowiedzialne zachowanie

Podczas konferencji minister zdrowia Ingvild Kjerkol zaapelowała do mieszkańców Norwegii o przestrzeganie zasad ostrożności, aby wspólnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Zalecała, aby zrezygnować z powitań w postaci uścisków dłoni i przestrzegać innych zasad sanitarnych, w tym pozostawać w domu w razie wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych. Wyraziła też nadzieję, że uda się powstrzymać rosnący trend zakażeń i tym samym uniknąć wprowadzania twardych restrykcji w zbliżającym się okresie świątecznym.

Rząd ogłosił też, że osoby powyżej 65 roku życia otrzymają możliwość przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.