Skip to main content

1 lutego rząd norweski zdecydował o zniesieniu większości restrykcji związanych z pandemią. Łatwiejsze stanie się miedzy innymi przekraczanie granicy.

Nowe przepisy weszły w życie 1 lutego o godz. 23:00 i obowiązują do odwołania. Dla osób często podróżujących do Norwegii najwazniejsza zmiana to zniesienie obowiązku testowania się na granicy. Podróżując z Polski do Norwegii nadal należy zarejestrować wjazd elektronicznie na stronie internetowej. Osoby nieposiadające ważnego certyfikatu covidowego wciąż mają obowiązek okazać negatywny wynik testu zrobionego nie wcześniej niż 24 godziny przed podróżą.

Dla przypomnienia, podróżnych przybywających z Norwegii do Polski obowiązuje kwarantanna, jeśli nie posiadają ważnego certyfikatu covidowego. Z kwarantanny można zostać zwolnionym przedstawiając negatywny wynik testu na koronawirusa. Osoby w pełni zaszczepione bądź te, które w ciągu ostatniego pół roku przeszły COVID-19, nie mają w Polsce obowiązku poddawania się kwarantannie.

Norweskie obostrzenia, które pozostają w mocy:

  • Zasada zachowania 1-metrowego dystansu, z wyjątkiem m.in. szkół.
  • Zasada noszenia maseczki ochronnej w sklepach i środkach komunikacji miejskiej, gdy nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu.

Norweskie obostrzenia, które zostały zniesione 1 lutego 2022 r.

  • Ograniczenia dotyczące limitów liczby uczestników na prywatnych uroczystościach.
  • Wymóg pracy zdalnej.
  • Wymóg kwarantanny. Osoby zarażone koronawirusem muszą pozostać w izolacji przez 4 dni.
  • Ograniczenia dotyczące liczby widzów na imprezach ze stałymi, przypisanymi miejscami. Dorośli, dzieci i młodzież mogą już bez przeszkód brać udział w zajęciach rekreacyjnych.
  • Ograniczenia dotyczące serwowania alkoholu w restauracjach, barach i klubach nocnych. Jednocześnie usunięto zasadę spożywania alkoholu wyłącznie przy stolikach.
  • Poziom żółty w szkołach i przedszkolach. Obecnie placówki oświatowe będą działać na poziomie zielonym.

Norweski rząd zapowiada, że będzie się przyglądał rozwojowi sytuacji w kraju, zaś najważniejszym czynnikiem pozostanie liczba pacjentów covidowych w szpitalach. Jeżeli nie będzie się ona znacząco zwiększać, to możliwe, że do 17 lutego zniesione zostaną dwa zachowane na razie obostrzenia.