Skip to main content

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu niektóre norweskie gminy wprowadzą obowiązek okazania certyfikatu covidowego przy różnych okazjach.

Jak dotąd certyfikat covidowy był przez mieszkańców Norwegii używany tylko podczas podróży zagranicznych. W ostatni piątek na konferencji prasowej przedstawiciele rządu ogłosili, iż dopuszczą możliwość lokalnego wykorzystania tego narzędzia, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa wywołującego COVID-19. Gminy, w których jest wiele przypadków zakażeń i hospitalizacji, będą mogły wprowadzić wymóg posiadania certyfikatu jako warunku na przykład wejścia do restauracji, na koncert, konferencję czy firmowy obiad świąteczny (julebord).

Formalne ustalenia prawne

Teraz Ministerstwo Zdrowia wspólnie z FHI oraz Helsedirektoratet pracuje nad rozwiązaniami prawnymi oraz praktycznymi. Urzędnicy mają nadzieję, że już w przyszłym tygodniu gminy otrzymają faktyczną możliwość wprowadzania lokalnych wymogów przy wykorzystaniu „coronapass”.

Gminami, w których sytuacja epidemiologiczna jest poważna, są obecnie między innymi Trondheim oraz Tromsø, gdzie notuje się największą liczbę zakażeń od początku pandemii. Niestety, mimo zaleceń noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego, rośnie też liczba hospitalizacji. Chodzi zarówno o pacjentów covidowych, jak i tych, którzy cierpią na infekcje dróg oddechowych z powodu wirusów grypy i przeziębienia. W związku z tym wczoraj szpital w Trondheim zdecydował o odłożeniu wszystkich operacji, które mogą poczekać.

Burmistrz Tromsø powiedział w rozmowie z mediami, że widzi potrzebę jak najszybszego wprowadzenia tego rozwiązania w życie. Czeka na przepisy wykonawcze, aby móc wykorzystać certyfikat covidowy do ograniczania zakażeń.

Na siłowni lub w muzeum

Jak w praktyce będzie działał certyfikat covidowy w Norwegii? W gminach, które z powodu rosnącej liczby zakażeń i hospitalizacji, zdecydują się wprowadzić lokalne restrykcje, zielony kolor certyfikatu stanie się na jakiś czas przepustką do wybranych aktywności, na przykład treningu na siłowni czy basenie, zwiedzaniu muzeum bądź wyjściu do kina.

Certyfikat covidowy ma zielony kolor, jeśli dana osoba:

– przyjęła drugą dawkę szczepienia przeciwko COVID-19 co najmniej trzy tygodnie wcześniej;

– uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa co najwyżej 24 godziny wcześniej;

– przeszła COVID-19 co najwyżej 6 miesięcy wcześniej.

Dopuszczenie przez rząd norweski możliwości wykorzystania certyfikatu covidowego na terenie kraju nie oznacza, że w całej Norwegii zostaną wprowadzone te same wymogi. Już w przyszłym tygodniu mogą się one pojawić w wybranych gminach. To rady miasta zdecydują o tym, czy i jak skorzystają z tej możliwości do zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.