Skip to main content

9-go lutego Szwecja znosi restrykcje wjazdowe dla podróżnych z krajów nordyckich oraz z krajów należących do Unii Europejskiej.

Decyzją rządu restrykcje wjazdowe do Szwecji zostają zniesione 9-go lutego. Na granicy nie trzeba już będzie pokazywać certyfikatu covidowego, co oznacza, że bez przeszkód do kraju mogą wjechać nawet osoby niezaszczepione.  Swobodnie można podróżować do Szwecji tak samo z Norwegii, jak i z Polski.

Podróżni z krajów nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Szwecji od 31 marca.

Zniesienie wszystkich restrykcji wewnętrznych

9-go lutego zniesione zostają też w Szwecji wszystkie obostrzenia wewnętrzne związane z pandemią koronawirusa, czyli na przykład limity uczestników wydarzeń publicznych, nakaz pracy z domu, obowiązek noszenia maseczek w komunikacji miejskiej itp. Rząd motywuje tę decyzję nową wiedzą na temat wariantu omikron koronawirusa, który okazał się co prawda bardziej zaraźliwy od poprzednich, ale mniej niebezpieczny, szczególnie dla osób zaszczepionych. Liczba pacjentów covidowych w szpitalach, przede wszystkim osób bez chorób towarzyszących, pozostaje stabilna i niealarmująca. Odsetek wyszczepienia jest na tyle duży, że zdaniem ekspertów ministerstwa zdrowia szpitalom nie grozi już przeciążenie.

– Pandemia się jeszcze nie skończyła, ale weszliśmy w jej nowy etap – powiedziała na konferencji prasowej premier Magdalena Andersson.

Podobnie jak władze Danii, władze szwedzkie postanowiły znieść wszystkie środki nadzwyczajne związane z koronawirusem, co ma znaczenie prawne.

Bez obowiązkowych testów

W Szwecji znika również obowiązek testowania się na obecność COVID-19. Liczba zakażeń wciąż była w ostatnich dniach wysoka, ale zdaniem osób decyzyjnych, koszty testowania przekroczyłyby możliwy pożytek z testów. Od dzisiaj prawo do bezpłatnych testów mają już tylko pracownicy służby zdrowia oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Reszta obywateli może sobie robić testy na własną rękę, ale wyniki pozytywne nie będą już rejestrowane w ogólnokrajowym systemie.

Szwedzki rząd prosi mieszkańcowi o odpowiedzialne zachowanie i pozostawanie w domach w przypadku wystąpienia objawów chorób dróg oddechowych.