Skip to main content

W ostatnią środę rząd Szwecji zdecydował o zmianie przepisów wjazdowych do kraju dla osób podróżujących z Norwegii i Danii.

31 marca Szwedzi zniosą obowiązek dla podróżnych z Norwegii oraz Danii, by dokumentowali powód wjazdu na teren kraju. Szwecja wprowadziła taki wymóg po tym, jak w Norwegii wykryto pierwsze przypadki zarażenia zmutowanymi wersjami koronawirusa. Zaostrzając zasady szwedzki rząd chciał wtedy zapobiec rozprzestrzenianiu się mutacji na swoim terenie.

Wjazd z negatywnym wynikiem testu

Po nadchodzącej teraz zmianie przepisów podróżni wjeżdżający do Szwecji nadal będą musieli posiadać negatywny test wyniku na koronawirusa powodującego COVID-19 (nie starszy niż 48 godzin). Z tego wymogu zwolnieni są obywatele Szwecji, dzieci do 18-go roku życia oraz osoby zatrudnione w branży transportowej. Konieczność okazania negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Szwecji ma zostać zachowana co najmniej do końca maja tego roku.

Minister spraw wewnętrznych Szwecji Mikael Damberg wyjaśnił na konferencji prasowej, iż złagodzenie przepisów wjazdowych jest dedykowane szczególnie tym Norwegom i Duńczykom, którzy na terenie Szwecji mają domki wypoczynkowe i chcieliby spędzić w niech Święta Wielkanocne. W jego opinii, dzięki poluzowaniu restrykcji członkowie rodzin będą się mogli ze sobą spotkać i spędzić razem czas.

Kwarantanna hotelowa przy powrocie

Szwedzkie regulacje nie zmieniają nic przy wjeździe ze Szwecji do Norwegii. Wkrótce w życie wchodzą nowe przepisy wjazdowe do Norwegii, w myśl których kwarantanny hotelowej nie będzie już można skrócić do trzech dni w przypadku otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Od 29 marca każda osoba powracająca do Norwegii z podroży nie będącej podyktowaną wyższą koniecznością, będzie musiała spędzić na kwarantannie hotelowej 10 dni.