Skip to main content

Dzisiejsza konferencja prasowa z udzialem Minister Erny Solberg napawa optymizmem🌺
Na dzisiejszej Konferencji Prasowej Minister Erna Solberg podkreślała jak ciężkie tygodnie mamy za sobą i jak dzielnie wszyscy Norwegowie stanęli na wysokości zadania, aby stawić czoła wirusowi. Wyraziła przekonanie, że najgorsze będziemy mieli niebawem za sobą i czekają nas już tylko lepsze czasy. „Te tygodnie pokazały Norwegię w najlepszym wydaniu.”Oceniła również , jak katastrofalne w skutkach są działania wirusa, wyraziła współczucie dla rodzin osób zmarłych i podziękowała wszystkim za cierpliwość. Solberg również wskazała , że ponad ❗️400 000 ❗️osób pozostaje bez pracy na tą chwilę i to jest cena jaką płacimy za nasze zdrowie. Odniosła się również do tragedii , jaka spotkała inne kraje europejskie, szczególnie te, w których służba zdrowia jest całkowicie niewydolna. Zapewniła, że norweska służba zdrowia prosperuje bardzo dobrze, a rząd przez cały czas dokonuje analiz i zmian w procedurach aby nie dopuścić do niewydolności służby zdrowia. Najnowsze analizy są podstawą do ostrożnego optymizmu.Erna Solberg wyraziła dziś jasno, że wirus w Norwegii jest pod kontrolą i na tą chwilę najważniejsze jest aby tą kontrolę utrzymać, jednocześnie powoli wprowadzając zmiany w taktyce, mające na celu powrót do normalnego życia, za jakim już chyba wszyscy tęsknimy.

Rząd postanowił, że jeśli służba zdrowia będzie odpowiednio zabezpieczona i gotowa na przyjęcie tych zmian, to :

  • można będzie otworzyć przedszkola od 20 kwietnia
  • uczniowie klas 1-4 wrócą do szkoły od 27 kwietnia
  • głównym celem rządu będzie aby WSZYSTKIE dzieci wróciły do szkół przed ukończeniem roku szkolnego. Aby osiągnąć ten cel, najważniejsza będzie dyscyplina i przestrzeganie zasad dotyczących higieny, tak aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
  • Jeśli będzie to bezpieczne , i szkoły oraz rodzice i dzieci będą na to przygotowani to  od 27 kwietnia ponownie zostaną otwarte szkoły średnie dla uczniów VG3, i uczniów zawodowych w VG2
  • od 27 kwietnia również studenci, którzy kończą studia i którzy są całkowicie zależni od wyposażenia placówki oświatowej, będą mogli wrócić do uniwersytetów, szkół wyższych i szkół zawodowych. To samo dotyczy pracowników na stanowiskach rekrutacyjnych, którzy znajdują się na końcowych etapach swoich projektów.
  • od 20 kwietnia indywidualne służby zdrowia, takie jak psychologowie, optycy i fizjoterapeuci, będą mogli wznowić większą część swojej działalności
  • do 27 kwietnia zostaną otwarte usługi indywidualne, takie jak fryzjerstwo, masaż i pielęgnacja skóry w oparciu o standardy zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa
  • od 20 kwietnia zostanie zniesiony zakaz przebywania na hytach, za zastrzeżeniem , że  w dalszym ciągu należy ograniczać niepotrzebne wyjazdy rekreacyjne.
  • większe wydarzenia sportowe i kulturalne nie będą możliwe do 15 czerwca.

Wszystkie te plany oparte są na obecnej sytuacji i mogą ulec zmianie. Do 1 maja Rząd zajmie stanowisko w sprawie dalszego postępowania. Do tego czasu sytuacja w kraju będzie monitorowana i poddawana analizie.  Na pewno trzeba będzie jeszcze podjąć decyzje dotyczące najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych, tak aby organizatorzy mieli czas się odpowiednio przygotować.

Ponieważ teraz trochę się otwieramy, muszę jak najmocniej podkreślić, że nie oznacza to, że możemy stać się bardziej nieostrożni w innych obszarach.