Skip to main content

Przedstawione projekty na dzisiejszej Konferencji Prasowej z udziałem minister Erna Solberg.

1. Wprowadza się nowe prawo dotyczące koronawirusa

W środowe popołudnie rząd przedstawia nowy projekt ustawy. Jeśli zostanie uchwalony, rząd będzie w stanie szybko wprowadzić przepisy bez konieczności zajmowania się tym w Storting. Storting nadal będzie mógł zatrzymać nowe przepisy jedną trzecią głosów.
Minister ma nadzieję, że jutro uda się zatwierdzić projekty przedstawione w ostatnim czasie, dotyczące między innymi pomocy osobom najbardziej poszkodowanym finansowo przez COVID-19.

2. Norwskie przedsiębiorstwa będą produkowały sprzęt ochronny

Wiele szpitali i gmin zgłosiło brak wyposażenia ochronnego, zatem firma będzie teraz produkować płaszcze chroniące przed infekcjami. Inna firma wyprodukuje środek dezynfekujący.

3. Zostanie skonstruowany system samodzielnego raportowania objawów

Władze pracują teraz nad stworzeniem systemu do zgłaszania objawów oddechowych. Raportowanie odbędzie się na stronie Helsenorge.no. Ktokolwiek zgłosi się, będzie anonimowy. System da władzom lepszy przegląd i możliwość walki z wirusem.

4. Godziny policyjna

Erna Solberg została zapytana o konieczność wprowadzenia bardziej rygorystycznych środków, skoro liczba zgonów wzrosła z trzech do sześciu.
– W przyszłości zobaczymy coraz więcej ofiar śmiertelnych, szczególnie wśród osób z chorobami towarzyszącymi, które są już przyjmowane do instytucji opieki. Według Solberg godziny policyjne w zasadzie w niczym nie pomogą.

5.Może zostać wydany zakaz wyjeżdżania na „Hytte”

Nowe prawo pozwoli rządowi na zamknięcie dostępu do hyt w krótkim czasie. Rząd powtórzył wezwanie, by nie pozostać w domkach wypoczynkowych. Powodem jest to, że gminy , w których znajduje się najwięcej takich obiektów, nie są w stanie poradzić sobie z wieloma chorymi.
„Jeśli nie zobaczymy tej zmiany w ciągu najbliższych kilku dni, będziemy musieli zakazać korzystania z hyt” – powiedziała Solberg.
Zapytana, czy przewiduje, że podczas Wielkanocy nastąpi taki zakaz ,odpowiedziała:

🌷- Nadal jest czas na Wielkanoc.🌷

Tym optymistycznym akcentem kończymy i życzymy wszystkim miłego dnia i dużo zdrowia! 😊