Skip to main content

Nowe zalecenia rządy Erny Solberg zaostrzają dotychczasowe zasady. Obostrzenia mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa oraz doprowadzenie do sytuacji, w której mieszkańcy Norwegii będą mogli spędzić święta Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie. Zasady wchodzą w życie w tym tygodniu i potrwają do grudnia.

Na konferencji prasowej Premier ogłosiła nowe zasady i zalecenia:

 1. Maksymalna liczba osób w jednym lokalu, zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej to 50 osób (dotyczy to także imprez julebord). Wcześniej liczba ta wynosiła 200 osób.
 2. Liczba uczestników imprez odbywających się na zewnątrz zostaje ograniczona z 600 do liczby miejsc siedzących dostępnych w danym obiekcie. 
 3. W tym tygodniu przypada świętowanie bardzo popularnego w Norwegii – Halloween. W związku z tym dzieci mogą świętować w przedszkolach oraz w gronie swoich kolegów i koleżanek, dotyczy to także organizacji urodzin.
 4. Dorośli prywatnie mogą przyjąć w swoim domu maksymalnie do 5 gości (więcej jeśli są to np. dwie rodziny z większą ilością dzieci).
 5. Gminom zaleca się dokładniejsze sprawdzanie i kontrolę miejsc publicznych, np. restauracji.

Ponieważ w ostatnim czasie wykryto wiele przypadków zakażeń wirusem przywiezionych z zagranicy przez pracowników, to zasady kwarantanny zostaną również zaostrzone. Tak więc:

 1. Pracownicy, którzy przybywają do Norwegii z krajów „czerwonych” (np. Polska) nie będą mogli przerwać 10 dniowej kwarantanny, nawet jeśli wyniki testów będą negatywne. Przepisy wchodzą w życie 31 października.
 2. Ponadto osoby te będą musiały testować się na obecność wirusa co 3 dni, a kwarantannę będą musiały odbywać w jednoosobowych pokojach. To będzie musiał im zapewnić pracodawca. Przepisy wchodzą w życie od 28 października.

Pozostałe zalecenia dla obszarów z dużą liczbą zakażeń:

 1. Liczba ludzi, z którymi się kontaktujemy nie powinna przekroczyć 10 osób w jednym tygodniu.
 2. Obowiązek noszenia maseczek powinien zostać wprowadzony w środkach transportu miejskiego, w miejscach publicznych (sklepy) i wszędzie tam gdzie nie można zachować odstępu 1 metra od innych.
 3. Restauracje powinny być czynne maks. do g. 22.00.
 4. Liczba uczestników imprez w lokalach to maks. 20 osób.
 5. Zalecenia pracy z domu dla wszystkich, którzy mogą taką pracę wykonywać.
 6. Zalecenie nauczania zdalnego dla studentów.

Premier przypomniała też o podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich czyli o myciu i odkażaniu rąk oraz utrzymywaniu dystansu 1 metra. Jeśli podejdziemy do tego odpowiedzialnie to mamy duże szanse, że wirus się nie rozprzestrzeni i możliwe będzie normalne świętowanie w grudniu wraz z rodziną.