Widmo przepełnionych szpitali sprawia, że norweski rząd wprowadza kolejne obostrzenia krajowe.
7 grudnia wieczorem, po konsultacjach z przedstawicielami instytutów zdrowia oraz gminami, norweski rząd ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji.
Obecnie w Norwegii największą bolączką jest przeciążenie służby zdrowia. W szpitalach na terenie kraju przebywa 320 pacjentów covidowych, z czego 90 na oddziałach intensywnej terapii, zaś 50 wymaga pomocy respiratora. Dodatkowo, wiele osób wymaga hospitalizacji lub pomocy lekarskiej w związku z innymi typami chorób dróg oddechowych. Zaczyna też brakować personelu medycznego, przeciążeni pracą lekarze i pielęgniarki sami chorują bądź muszą opiekować się chorymi członkami rodziny. Niepewność związana z pojawieniem się wariantu omikron nie poprawia sytuacji.
Premier Jonas Gahr Støre zapewnił na konferencji prasowej, że rząd próbuje uniknąć zamykania kraju, byłoby to bardzo niekorzystne dla gospodarki. Z tego powodu decyduje się na wprowadzenie obostrzeń i apeluje do mieszkańców o solidarność i wykazanie się odpowiedzialnością.
Obostrzenia obowiązujące od 9 grudnia
W nocy ze środy na czwartek w Norwegii wchodzą w życie następujące zasady mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się pandemii:
- Nakaz zakładania maseczek ochronnych w przypadku braku możliwości utrzymania jednego metra dystansu. Maseczki należy nosić między innymi w sklepach, restauracjach, środkach transportu publicznego, taksówkach itp. Nakaz dotyczy również miejsc pracy.
- Nakaz zachowania dystansu 1 metra od osób innych niż domownicy.
- Konieczność zapewnienia gościom restauracji możliwości zachowania odległości jednego metra od innych, zakaz serwowania alkoholu po północy i rejestrowanie danych kontaktowych gości, którzy wyrażą na to zgodę.
- Ogólnokrajowy nakaz ułatwienia przez pracodawców pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe i bez uszczerbku dla usług, które wymagają obecności osoby niezbędnej dla firmy, na przykład w celu opieki nad dziećmi.
Jak rozumieć zasady – szczegóły
Przedstawiciele rządu zaapelowali o ograniczanie kontaktów społecznych, jednocześnie prosząc, aby osoby zdrowe nie poddawały się dobrowolnej izolacji społecznej.
Na spotkaniach domowych nie powinno być obecnych więcej niż 10 gości z wyłączeniem domowników. Podczas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku możliwe jest jednorazowe przyjęcie do 20 gości, ale między gośćmi powinien być zachowany metr odległości.
Jeśli tylko jest to możliwe, należy spotykać się z innymi osobami na świeżym powietrzu
W przypadku zorganizowanych zajęć rekreacyjnych w pomieszczeniach (na przykład na siłowniach) zaleca się, aby osoby dorosłe powyżej 20 roku życia przebywały w grupach do 20 osób. Ponadto zaleca się, aby dorośli przebywający w pomieszczeniach zachowali odległość umożliwiającą ćwiczenia oraz odległość 2 metrów podczas treningu o wysokiej intensywności.
W przedszkolach i szkołach podstawowych możliwe jest organizowanie spotkań całych klas z wymaganą liczbą osób dorosłych. Szkoły powinny przygotować się na możliwość wprowadzenia poziomu żółtego.
Uniwersytety, szkoły wyższe i szkoły zawodowe powinny jak najszybciej wprowadzić naukę zdalną, a nauczanie praktyczne prowadzić w mniejszych grupach.
Na imprezach publicznych bez stałych przydzielonych miejsc możliwe jest zgromadzenie maksymalnie 50 osób. Organizator musi zapewnić, że każdy obecny na imprezach halowych, jest w stanie zachować co najmniej 1 metr odległości od innych osób, które nie są w tym samym gospodarstwie domowym.