Skip to main content

Na wczorajszej konferencji rządu mogliśmy usłyszeć o obostrzeniach dotyczących Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra!

Rząd w dalszym ciągu podtrzymuje zalecenia ograniczania kontaktów do minimum oraz innych, poprzednich obostrzeń. Oznacza to, że w okresie świątecznym nie będzie niestety wyjątku odnośnie kwarantanny!

Co się zmieni? Informujemy :

🔸 Będziemy mogli ugościć 1️⃣0️⃣ osób TYLKO w wybrane przez siebie dwa dni w okresie świątecznym (np. Boże Narodzenie i Sylwester). W pozostałe dni można przyjąć pięcioro gości. Zawsze powinniśmy zachować co najmniej metr odległości od osób, które z nami na stałe nie mieszkają. Dotyczy to nawet wspólnego siedzenia przy stole oraz dzielenia się prezentami.

🔸 Osoby, które nie mają możliwości stworzyć warunków do zachowania odstępu 1 metra między gośćmi, muszą zaprosić mniej niż 10 gości (dotyczy 2 wybranych dni).

🔸 Osoby, które przyjechały ze stref z wysokim wskaźnikiem zachorowań (np. z Polski), zobowiązane są do zwiększonia odstępu do dwóch metrów w stosunku do osób z tzw. grupy ryzyka.

🔸 Możliwe wizyty w kościołach. Warunkiem jest limit do 50 osób, zachowanie dystansu oraz rejestrowanie osób uczestniczących w nabożeństwach. Zakłada się, że kościół jest wystarczająco duży, aby przestrzegać wszystkich zasad kontroli zakażeń.

Zasady te mają zastosowanie dla całego kraju. Pojedyncze komuny mogą wprowadzić większe restrykcje odnośnie liczby gości i kontaktów międzyludzkich. Należy śledzić informacje z komuny, w której mieszkamy.

zdjęcie: Arvid Samland/Statsministerens kontor