Skip to main content

Do końca roku wydłużono możliwość pobierania zasiłku przejściowego, dla części osób, które wykorzystały maksymalny okres pobierania.

O opóźnieniach i zamieszaniu związanym z zasiłkiem przejściowym AAP pisaliśmy już kilkakrotnie (czytaj TUTAJ). Od jakiegoś czasu kilka tysięcy osób oczekiwało na decyzję NAV w sprawie możliwego przedłużenia swojego świadczenia. W sprawie głos zabrały nawet związki zawodowe.

Wprowadzanie przepisów przejściowych w Norwegii oraz wydłużenie okresu oczekiwania na decyzje w sprawie tych świadczeń są związane z pandemią koronawirusa. Dzięki decyzjom polityków, beneficjenci zasiłku przejściowego zostali potraktowani ulgowo między innymi dlatego, że z powodu restrykcji mogli mieć kłopoty z rehabilitacją oraz swobodnym powrotem na rynek pracy.

Sprawdź, czy możesz przedłużyć okres pobierania zasiłku

3-go listopada NAV ogłosił, że przedłuża możliwość pobierania AAP większości świadczeniobiorców, którzy wedle zwykłych reguł wykorzystali już maksymalny okres pobierania. Urząd podzielił beneficjentów na kilka grup, w zależności od ich sytuacji. Większość otrzymuje automatyczne przedłużenie świadczenia do końca tego roku, nawet, jeśli wykorzystali już okres 3 lub 4 lat pobierania zasiłku przejściowego. Tak jest między innymi w przypadku tych świadczeniobiorców, którym termin pobierania zasiłku upływał w okresie pomiędzy 12 listopada a 30 grudnia.

Część beneficjentów AAP musi jednak wnioskować o przedłużenie zasiłku osobiście. Dotyczy to między innymi tych osób, którym ostatni dzień pobierania zasiłku upływał w okresie pomiędzy 30 września a 11 listopada tego roku.

Aby sprawdzić, czy i jak okres pobierania świadczenia można przedłużyć, wystarczy skontaktować się ze swoim veilederem w urzędzie. Z niektórymi beneficjentami AAP NAV kontaktuje się sam.

UWAGA! Istotne jest, aby skontaktować się z urzędem jak najszybciej. Jeśli masz problem w komunikacji z urzędem, zapraszamy do skorzystania z pomocy naszych konsultantów.