Norwegia, Szwecja, Finlandia i Dania zdecydowały się wprowadzić odmienne zasady korzystania ze szczepionki Moderna przeciwko COVID-19.
Instytuty Zdrowia krajów nordyckich przeanalizowały najnowsze informacje Europejskiej Agencji Leków o tym, że u młodych mężczyzn szczepionka firmy Moderna może wywoływać zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia. Podkreślają, że powikłanie jest rzadkie, ale należy brać je pod uwagę.
W świetle nowych danych kraje nordyckie przyjęły różne zalecenia dla mieszkańców:
Norwegia odradza mężczyznom, którzy nie ukończyli 30-go roku życia, przyjmowania preparatu Moderny i zamiast tego poleca szczepionkę Pfizer.
Szwecja wstrzymała szczepienia preparatem Moderna u wszystkich osób poniżej 30-go roku życia.
Dania nie zmienia nic w polityce szczepień i nie wprowadza zaleceń dla mężczyzn lub kobiet poniżej trzydziestego roku życia. Młode osoby obu płci mogą się tam szczepić preparatem Moderny lub Pfizera.
Finlandia na razie wstrzymała szczepienia preparatem Moderny w grupie mężczyzn urodzonych po roku 1991.
Skąd różnice?
Podsumowanie odmiennych zaleceń przygotował norweski dziennik „VG”. Szwecja tłumaczy swoją decyzję czynnikami pozamedycznymi. Chodzi o logistykę dystrybucji szczepionki – w praktyce łatwiej jest dostarczać odpowiednią ilość danego preparatu do regionów bez wyszczególniania grup ze względu na płeć.
W Norwegii natomiast nie zdecydowano się na wybór wariantu szwedzkiego lub fińskiego, bowiem jak mówi Geir Bukholm z FHI, chciano dać pacjentom wybór. Z danych wynika, iż Moderna zapewnia nieco większą ochronę przed ciężkim zachorowaniem na COVID, ale jednocześnie stwarza ryzyko wystąpienia rzadkiego powikłania u młodych mężczyzn.
Kraje nordyckie deklarują, że współpracują w wymianie i analizie danych na temat możliwych skutków ubocznych szczepień przeciwko COVID-19. Każdy z pacjentów może i powinien zgłosić ewentualne niepożądane objawy.