W odpowiedzi na zbrojny atak na Ukrainę wszystkie państwa nordyckie przyjęły sankcje wobec Rosji, a następnie Białorusi. Każde z nich zdecydowało też o wysłaniu pomocy w różnych formach. Obok wielkich decyzji podejmuje się również małe, często symboliczne, ale świadczące o solidarności z walczącą o zachowanie niepodległości Ukrainą.
Wszystkie kraje nordyckie zdecydowały w ostatnich dniach o przesłaniu Ukrainie pomocy rzeczowej (np. Szwecja wysłała 135 tysięcy racji żywnościowych), broni oraz pomocy finansowej. To jednak nie wszystko. Zebraliśmy po kilka przykładów gestów solidarności krajów nordyckich z Ukraińcami.
Ponieważ o Norwegii piszemy na co dzień, tym razem skoncentrowaliśmy się na jej sąsiadach.
Dania
W duńskim parlamencie, czyli Folketinget, zwykle nie można się głośno zachowywać, zabronione jest między innymi klaskanie. Trzeciego marca przemawiał tam ambasador Ukrainy w Danii Mychajło Widokiński. Został powitany owacją na stojąco.
W Danii należy uzyskać specjalne pozwolenie, aby móc wywieszać inne flagi niż duńska. Wyjątki stanowią flagi: Grenlandii, Wysp Owczych, innych krajów nordyckich, flaga ONZ i UE. Obecnie wprowadzono dwutygodniowy wyjątek od tej reguły. Osoby prywatne i urzędy publiczne mogą wywieszać ukraińską flagę jako symbol solidarności z Ukrainą. Dziś ukraińska flaga powiewa już nawet na Grenlandii.
Finlandia
Fińska sieć monopolowa Alko wycofała z asortymentu rosyjskie alkohole.
Fińskie miasta zrywają umowy z miastami partnerskimi w Rosji i Białorusi.
Przewoźnicy Viking Line i TallinkSilja nie biorą na pokłady rosyjskich i białoruskich transportów.
Zajmująca sie wynajmem domków i kwater sieć Lomarengas przestała reklamować się w Rosji i wyłącza swoje rosyjskojęzyczne strony.
Producent opon Nokian Renkaat przenosi produkcję z Rosji w inne miejsca.
Sklepy Grupy S i Kesko wycofały już ze sprzedaży produkty wytwarzane w Rosji.
Związki zawodowe zerwały współpracę z siecią Teboil, gdzie wcześniej ich członkowie mieli zniżki. Współpracę z rosyjskim Teboil zerwała też fińska sieć samochodów używanych Kamux.
Producent oprogramowania, fińska firma Tietoevry, zamyka biura w Moskwie i St Petersburgu. Jednocześnie deklaruje, że będzie aktywnie wspierać swoich 2000 ukraińskich pracowników oraz ich rodziny.
Szwecja
Kiedy 1-go marca rosyjski polityk Vyacheslav Viktorovich Volodin wracając z podróży do Afryki chciał przelecieć swoim samolotem nad terytorium Szwecji, ta nie wydała zgody. Podobnie postąpiła Finlandia.
Szwedzkie uniwersytety, szkoły wyższe oraz ośrodki badawcze wycofują się ze współpracy z rosyjskimi partnerami. Zaleciła to minister edukacji Anna Ekström tłumacząc, że środowiska naukowe odgrywają ważną rolę przy obronie wartości demokratycznych.
Państwowa sieć dystrybucyjna Systembolaget wycofuje ze sprzedaży rosyjskie alkohole.
Trzeciego marca sprzedaż na rynkach rosyjskim i białoruskim postanowiła wstrzymać sieć meblowa Ikea.
Islandia
Wyspa przygotowuje się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Trwają rozmowy z władzami miejskimi na temat znalezienia mieszkań dla uchodźców. Już teraz Ukraińcy mogą przyjeżdżać do Islandii i przebywać tam na podstawie 90-dniowej wizy turystycznej.
Trzeciego marca minister spraw zagranicznych zapowiedział, że dotacja w wysokości 150 mln ISK dla Ukrainy, zostanie w najbliższym czasie podwojona. Trwają rozmowy w tej sprawie.
Sieć sklepów Vínbúðin wycofała ze sprzedaży cztery rodzaje rosyjskiej wódki.