Co zobaczyć w Bergen – atrakcje i zabytki
Bergen – brama do Krainy Fiordów
Norwegia to niezwykle różnorodny kraj. Zarówno miłośnicy górskich, jak i morskich krajobrazów znajdą tu coś dla siebie. Przepiękne naturalne środowisko, zieleń bujnych lasów, krystalicznie czyste wody to bogactwa tego kraju.
Fantastyczne miejsca dostępne są dla wszystkich. Dla aktywnych, którzy uwielbiają zdobywanie szczytów i długie trekkingowe szlaki, ale również dla osób w podeszłym wieku oraz rodzin z dziećmi. Każdy kochający naturę znajdzie coś dla siebie. Jedną z największych atrakcji Norwegii, która przyciąga rzesze turystów, są budzące zachwyt fiordy. Poza urzekającymi krajobrazami Norwegia to także wspaniała historia, zabytki i architektura. To również kraj, który skłania wiele osób do osiedlenia się tu na stałe, a nawet do zmiany obywatelstwa.
Malowniczo położone Bergen
Jednym z najbardziej znanych miast w Norwegii, po stolicy Oslo, jest Bergen położone na zachodnim wybrzeżu, na granicy Morza Północnego i Norweskiego. Leży za siedmioma górami, pomiędzy dwoma majestatycznymi fiordami. Jest przytulnym, niezwykle klimatycznym miastem z bogatą historią. Fiordy, czyli głęboko wcinające się w ląd zatoki, powstały tysiące lat temu. Lodowce drążyły w lądzie wąskie doliny i korytarze o stromych i poszarpanych stokach, które po licznych epokach lodowcowych zaczęła wypełniać woda.
Bergen położone jest nad Sognefjord, najdłuższym i najgłębszym (1303 m) fiordem norweskim. Z wielu punktów widokowych możemy podziwiać jego niesamowite piękno. Kolejny fiord obok Bergen to Hardangerfjord, drugi co do długości w kraju. Niedaleko niego znajduje się formacja skalna Trolltunga, czyli znany na świecie Język Trolla. Niezapomnianą atrakcję stanowią rejsy po fiordach i oglądanie ich z perspektywy wody.
Historia Bergen
Bergen jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Interesująca architektura, cudowne widoki, liczne muzea oraz przede wszystkim wspaniała atmosfera panująca w mieście przyciągają i kuszą. To miasto z wielowiekową historią. Król Olaf III założył je w 1070 r. i nosiło wtedy nazwę Bjørgvin. Prawdopodobnie pochodzi ona od słowa berg, czyli góra, a kolejny człon to nazwa jednej z osad znajdujących się nieopodal. Do 1299 roku miasto było stolicą królestwa.
Przez długie lata to portowe miasto było centrum handlu morskiego w Norwegii. Największe i najbogatsze miejsce królestwa, gdzie działała faktoria niemieckiej Hanzy, czyli związku miast handlowych w Europie i zrzeszającego kupców. W Muzeum Hanzy znajdującym się w dzielnicy Bryggen, najstarszej części Bergen, atrakcje stanowią przedmioty życia codziennego kupców mieszkających w tej dzielnicy.
Bergen – zabytki będące wizytówką miasta
Zabytkowa dzielnica Bryggen składa się z kilku kwartałów wąskich drewnianych budynków, które są mocno skupione i ustawione frontem do nabrzeża portowego. Były to domy kupców, w większości pochodzenia niemieckiego, którzy prowadzili tutaj interesy. Dzielnica zyskała wtedy nazwę Tyskebryggen, czyli Niemieckie Nabrzeże. Było to centrum handlu hanzeatyckiego tętniące życiem, pełne magazynów i eksportujące między innymi jeden z najsłynniejszych norweskich towarów, jakim był sztokfisz, czyli suszone ryby.
Drewniane Bryggen często trawiły pożary, mimo surowych przepisów przeciwpożarowych. W 1702 roku wielki pożar zniszczył prawie wszystkie budynki. Dzielnicę odbudowywano wielokrotnie po licznych pożarach, jednak część domów, które możemy dzisiaj oglądać, to te, które ocalały z pożogi.
Spacer po drewnianych uliczkach dzielnicy, niezwykła atmosfera i klimat, małe sklepiki i kawiarnie, w których możemy odpocząć, to wszystko składa się na bogactwo Bryggen. To coś, co z pewnością warto w Bergen zobaczyć. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Twierdza w Bergen – zabytki godne dawnej stolicy Norwegii
Jeżeli lubimy zanurzyć się w historię ciekawych miejsc, będąc w Bergen, odwiedźmy Twierdzę Bergenhus. Na początku XII wieku twierdza miała formę umocnień, służących do obrony powstałego w 1070 r. Bergen. Na jej terytorium znajdował się kościół Chrystusa, gdzie odbyła się pierwsza koronacja królewska w dziejach Norwegii. Holmen, tak była zwana w tych czasach, była siedzibą monarchów i biskupów.
Kiedy Bergen zostało średniowieczną stolicą Norwegii na początku XIII w., z rozkazu króla Haakona IV zbudowano tu kamienny zamek. Trzy kondygnacje zamku, jego przestronność i wysokość sprawiły, że był w owych czasach największą świecką budowlą. Bogata ekspozycja muzealna jest niezwykle ciekawa. Duże wrażenie robi Sala Haakona, w której odbywają się kameralne koncerty i oficjalne przyjęcia. Ogromna parkowa strefa otaczająca Twierdzę Bergenhus jest wspaniałym miejscem na spacery, czy pikniki urządzane przez mieszkańców Bergen.
Unikalne zabytki sakralne w Bergen, atrakcje godne szczególnej uwagi
Jeśli interesuje nas architektura i jej historia, na pewno powinniśmy odwiedzić Fantoft stavkirke, czyli kościół klepkowy w Bergen. Kościoły klepkowe (słupowe) to wykonane z niespotykaną dbałością drewniane budowle, które robią ogromne wrażenie. Pierwsze wybudowano w XII wieku. Dla określenia ich wieku stosuje się m.in. datowanie dendrologiczne, czyli analizę słojów drewna.
Wikingowie, pierwsi mieszkańcy Norwegii, tworzyli nie tylko wspaniałe łodzie, ale również przepiękne budynki, do budowy których wykorzystywali suche drewno sosnowe nasączone żywicą i nie używali gwoździ. Elementem wspólnym wszystkich budowli był szkielet słupowy, czyli stavkirke, od którego wywodzi się nazwa kościoła.
Fantoft Stavkirke zbudowano w 1150 r. w wiosce nad fiordem. W XIX w. mieszkańcy postanowili wybudować większy kościół, a stary rozebrali i sprzedali. Konsul Bergen odkupił go i kazał postawić w obecnym miejscu. W 1992 r. kościół został podpalony i spłonął doszczętnie. Odbudowano go, wykorzystując stare rysunki. W większości użyto identycznych materiałów. Jedynym zachowanym z pożaru elementem jest metalowy krzyż.
Wzgórza z niezwykłymi widokami – atrakcje Bergen
Bergen jest miastem położonym niezwykle malowniczo w otoczeniu gór. Jeśli chcemy zobaczyć to miejsce z całkiem innej perspektywy, wybierzmy wycieczkę na niezbyt wysokie ( 399 m n.p.m.) wzgórze Fløyen. Zdecydujmy się na przyjemny spacer pośród zielonych pagórków, podczas którego będziemy podziwiać niezwykłe widoki. Podczas wędrówki możemy spotkać kozy, które są żywymi wizytówkami Fløyen. Inną opcją jest skorzystanie z kultowej kolejki Fløibanen, która działa od 1918 roku. Stacja początkowa znajduje się w centrum miasta, a wjazd zajmuje kilka minut.
Miłośnicy dłuższych wędrówek mogą wybrać najwyższe ze wzgórz otaczających Bergen, czyli Ulriken (643m n.p.m.). Na wzgórze możemy dostać się, korzystając z kolejki linowej Ulriksbanen lub wybierając dłuższy, pieszy szlak. Oba miejsca to zdecydowanie to, co warto zobaczyć w Bergen. Turyści z Pomorza Zachodniego mogą skorzystać z lotów na trasie Szczecin – Oslo.
Pałac Królewski w Bergen – zwiedzanie miejsca z ciekawą historią
Jedną z atrakcji Bergen jest pałac Gamlehaugen. Jest to rezydencja rodziny królewskiej. W czasach średniowiecza była to farma wielokrotnie zmieniająca właścicieli. W czasach dżumy została opuszczona i zasiedlona ponownie dopiero w 1809 r.
Potentat handlowy i polityk Christian Michelsen kupił Gamlehaugen i na miejscu zburzonego budynku zlecił zbudowanie nowego, w stylu szkockiego zamku. Architekt Jens Zetlitz Monrad Kielland, któremu Norwegia zawdzięcza powstanie wielu istotnych budynków, zaprojektował wspaniałą budowlę, do której w 1900 r. wprowadził się Michelsen wraz z rodziną. Rezydencję otacza wspaniały park w stylu angielskim. Christian Michelsen, który został mianowany premierem, mieszkał w rezydencji aż do śmierci w 1906 r. Państwo wykupiło rezydencję i opłaciło koszty jej utrzymania, by zachować zamek w doskonałym stanie. Obecnie jest miejscem, które odwiedzają król Harald V i królowa Sonja. Pałac Gamlehaugen możemy zwiedzać od czerwca do sierpnia.
Wspaniałe muzea Bergen, atrakcje dla turystów
Bergen jest miastem, w którym możemy zwiedzać liczne muzea z fascynującymi ekspozycjami. Jednym z nich jest Muzeum Bryggens, które powstało w historycznej dzielnicy Bryggen. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto pozostałości rękodzieła, przedmioty używane w okresie średniowiecza. Na podstawie tych artefaktów wyeksponowanych w nowoczesnym muzeum, możemy zobaczyć, jak kiedyś żyli mieszkańcy miasta.
Muzeum Morskie to z kolei historia żeglarstwa i rybołówstwa w Bergen. Norwegia to kraj, który zawdzięcza doskonałą sytuację ekonomiczną m.in. właśnie rozwojowi tej części gospodarki.
Chyba musimy przyznać, że nie zdarzyło nam się odwiedzać muzeum trądu? Lepramuseet zainteresuje na pewno medyków. To niecodzienne muzeum mieści się w budynku szpitala św. Jørgena z XV w. Przedstawia historię odkryć dokonanych w leczeniu tej choroby.
Niezwykle piękny budynek oraz przylegający do niego ogród charakteryzuje Muzeum Edvarda Griega. To prawdziwa gratka dla miłośników muzyki wybitnego norweskiego kompozytora.
Co warto zobaczyć w Bergen, kiedy pogoda nie dopisuje
Bergen to nie tylko miasto położone nad morzem, ale również miasto, które ma morze wewnątrz. Mowa oczywiście o Akwarium Morskim. Znajdziemy je blisko centrum i rybiego targu, w końcowej części półwyspu Nordnes. Zebrano tu ogromną liczbę zwierząt z różnych zakątków świata. Jedna z części Akwarium prezentuje życie podwodne i nadwodne Norwegii. Obejmuje wody oceanu, fiordów, rzek i jezior. W kilkudziesięciu akwariach obejrzymy prymitywne gatunki ryb i bezkręgowców występujące w Morzu Północnym. Stworzenia żyjące w wodach tropikalnych to kolejna atrakcja Bergen. Piranie, płaszczki i koralowce to tylko niektóre z żywych eksponatów. Szczególnie dzieci ucieszy stado pingwinów, które są uroczą wizytówką tego miejsca. Pokazy akrobatyczne fok i karmienie pingwinów to niezwykła atrakcja dla gości Akwarium w Bergen.
Wędrówka śladami murali, fascynujące atrakcje Bergen
Jedną ze wspaniałych osobliwości miasta, którą trudno pominąć, spacerując po uliczkach Bergen, są fantastyczne murale. Ściany budynków, mury czy drzwi to miejsca, gdzie znajdziemy kolorowe obrazy. Miasto jest uznawane za centrum street artu w Skandynawii. W bazie sztuki ulicznej zarejestrowano ponad tysiąc dzieł sztuki, a prawdopodobnie jeszcze więcej niezarejestrowanych rozsianych jest po całym obszarze Bergen. To miejsce stało się domem dla najbardziej znanych artystów w tej dziedzinie sztuki. Miasto w 2012 r. przeznaczyło duże środki na dofinansowanie i promowanie street artu. W kulturze norweskiej bardzo zakorzenione są bajki, dlatego na malunkach znajduje się wiele zaczerpniętych z nich motywów. Część najbardziej znanych dzieł wyszła spod ręki genialnego Banksy’ego, najbardziej znanego i tajemniczego brytyjskiego artysty street artu. Niektóre z jego dzieł są chronione szybami. Miłośnicy sztuki będą zachwyceni bogactwem sztuki ulicznej w Bergen.
Klimatyczne Bergen – co zobaczyć podczas spaceru
W Bergen zwiedzanie pieszo jest najlepszym rozwiązaniem. Dopiero wtedy poczujemy prawdziwie urokliwy klimat miasta. Przemierzając jego ulice, możemy trafić na:
- Muzeum Kode położone nad wspaniałym ośmiokątnym jeziorkiem Lille Lungegårdsvann. Możemy tu podziwiać dzieła takich artystów jak Picasso, Munch, Klee i Miró. To miejsce obowiązkowe dla pasjonatów sztuki.
- Targ Rybny, na który kiedyś składało się kilka straganów z owocami morza, teraz zyskał nowy nowoczesny oszklony budynek (ciekawostka dla lubiących architektoniczne nowinki).
- Kiedy zgłodniejemy, koniecznie spróbujmy regionalnych potraw w licznych restauracjach i knajpkach portowych np. w przepięknie położonej w Bryggen klimatycznej Bryggeloftet & Stuene Restaurant.
- Jeżeli nasz przyjazd przypada na okres Bożego Narodzenia, fantastyczną atrakcją dla całej rodziny będzie największe na świecie piernikowe miasteczko na placu Torgallmenningen. Każdy może dołączyć do budowy konstrukcji z korzennego, imbirowego ciasta.
Jeżeli trasa podróży zaprowadzi nas do Krainy Fiordów, odwiedźmy konieczne pięknie położone i fascynujące Bergen. Norwegia to wspaniałe miejsce na mapie Europy, gdzie ciągle jeszcze możemy cieszyć się nieskażonym środowiskiem naturalnym. To również miejsce, które ściąga wielu pracowników z innych krajów.