Skip to main content

Odda – co zobaczyć?

Marzysz o tym, żeby zobaczyć niezwykłe skandynawskie fiordy? Uwielbiasz górskie wędrówki i szukasz nowych wyzwań? A może chcesz zobaczyć na własne oczy potęgę lodowca Folgefonna? Odda w Norwegii to doskonały kierunek. Choć to niewielka wioska, znajdziesz tam wiele ciekawych atrakcji. Odda to idealny wybór, jeśli chcesz aktywnie spędzić weekend i odpocząć od zgiełku miasta. Dowiedz się więcej.

Odda w Norwegii – przemysł połączony z turystyką 

Szukając ciekawego miejsca do odpoczynku na urlop, warto wziąć pod uwagę małe miasteczka i wsie Norwegii. Odda to doskonały przykład. Jest to niewielkie miasto w regionie Hordaland. Według danych z 2019 roku zamieszkuje je mniej niż 5000 osób. Jest ono położone na południowym krańcu fiordu Sorfjorden, w niewielkiej dolinie pomiędzy wysokimi górami a jeziorem Sandvinvatnet.  

Przez miasto biegnie droga krajowa nr 13. 

 

Dawka historii  

Odda była zamieszkiwana od wieków, jednak dopiero w XIX wieku stała się istotnym punktem turystycznym na mapie. Stało się to m.in. za sprawą wizyt niemieckiego cesarza Wilhelma II, który regularnie bywał tam w latach 1891–1914. To sprawiło, że na terenie miasta powstały liczne hotele.  

Z czasem stworzono tam hutę produkującą karbid, a potem cyjanamid. Ogromne piece zasilała energia pozyskiwana z elektrowni wodnej Kraftstasjon w pobliskim Tyssedal. Rozwój fabryk przyczynił się do wzrostu ludności na tym terenie. Niestety nieprzyjemny zapach wydzielany przez zakłady chemiczne skutecznie wstrzymał rozwój turystyki. W 2003 roku zamknięto elektrownię, a wraz z nią hutę. 

 

Teraźniejszość 

Obecnie trwają dyskusje nad wpisaniem obiektów dawnych hut na listę UNESCO, tak jak zrobiono to z elektrownią w Tyssedal. Jednak zamknięcie fabryk przyczyniło się do odrodzenia lokalnej roślinności i rozwoju turystyki na tym obszarze. 

 

Obecnie Odda stanowi dobrą bazę wypadową dla osób, które uwielbiają wycieczki górskie i chcą poznać pobliski lodowiec. 

 

Atrakcje w Oddzie w Norwegii – jak spędzić czas? 

Starasz się o Feriepenger, czyli świadczenie urlopowe i chcesz spędzić urlop w Oddzie? Atrakcji turystycznych z pewnością nie zabraknie nawet na cały długi weekend. Oto pomysły, co można zobaczyć podczas pobytu w tym mieście.

Trolltunga 

Trolltunga znana także jako Język Trolla to formacja skalna, która powstała przez przesuwanie się lodowca. Wisi ona na wysokości 700 m nad jeziorem Ringedalsvatnet i jest położona ok. 1100 m n.p.m. na pograniczu płaskowyżu Hardangervidd. 

 

Obiekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem turystów na całym świecie. Widoki stamtąd są niesamowite. Świadomość, że stoi się nad przepaścią przyprawia o prawdziwe dreszcze! Niemniej podróż tam to niezwykła przygoda i… wyzwanie dla organizmu. 

 

  • Aby dotrzeć na Trolltungę, trzeba pokonać szlak o długości 20, 27 lub 40 km, w zależności od tego, z jakiego parkingu wystartujesz – P3 położonego w Mågelitopp, P2 w Skjeggedal czy P1 w Tyssedal. 
  • Cała trasa na Język Trolla może zająć od 8 do 15 godzin, dlatego też nie powinny porywać się na nią osoby, które nie mają zbyt dobrej kondycji. 
  • Szlak nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Pierwszy etap, gdy trzeba pokonać strome, skalne podejście, jest najtrudniejszy pod względem technicznym. Natomiast kolejne dwa są dużym wyzwaniem pod względem wytrzymałości. Trzeba wtedy pokonać kilkanaście kilometrów po płaskowyżu. 

 

Na tę wyprawę zarezerwuj sobie cały dzień. Drugiego dnia możesz potrzebować odpoczynku, dlatego lepiej nie pozostawiać tej wycieczki na ostatni dzień urlopu. 

 

Wodospad Latefossen 

Wodospad Latefossen jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Oddzie. Nic dziwnego – robi niesamowite wrażenie! To, co przyciąga uwagę, to jego wyjątkowa struktura. Ma aż 165 metrów wysokości i składa się z dwóch oddzielnych strumieni, które mają swój początek w jeziorze Lotevantet. Łączą się one na środku wodospadu, a następnie przepływają pod kamiennym mostem z sześcioma łukami, przez który wiedzie droga krajowa nr 13. 

 

Niestety ze względu na to, że wodospad ma wiele łuków, nie można obejrzeć go w całej okazałości, jedynie jego fragmenty. Mimo to i tak warto tamtędy przejechać i poczuć bliskość tego żywiołu!

Park narodowy Folgefonna 

Odwiedzenie tego miejsca to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody. Park narodowy Folgefonn został założony w 2005 roku na półwyspie Folgefonn, pomiędzy fiordami Akrafjorden, Hardangerfjord i Sorfjorden na południu Norwegii. Jego centrum stanowi lodowiec Folgefonna, który jest podzielony na trzy części: 

  • północną – o powierzchni 26 km2,  
  • centralną – o powierzchni 11 km2, 
  • południową – o powierzchni 168 km2. 

 

W pobliżu Oddy znajduje się niewielkie odgałęzienie głównego lodowca Folgefonna. Nazywa się ono Buerbreen. Tym, co go wyróżnia, jest niesamowity niebieski kolor. Można się tam udać, jednak należy pamiętać, że wejście na lodowiec wymaga wynajęcia przewodnika oraz profesjonalnego sprzętu. Wszelkie informacje znajdziesz w punkcie turystycznym w mieście. 

 

Na Buerbreen można udać się pieszym szlakiem. 

  • Parking, gdzie rozpoczyna się trasa, znajduje się ok. 15 minut od centrum Oddy. Stamtąd wiedzie bardzo atrakcyjna droga, której przejście zajmuje ok. 2–3 godziny. 
  • Trasa jest krótka, ale nie jest łatwa. Zbocze góry jest dość strome, a po drodze znajdują się liczne progi skalne, które trzeba pokonać, trzymając się zamieszczonych tam lin.  
  • Na szlak trzeba się ubrać ciepło – wełniana bielizna jest jak najbardziej wskazana, gdyż od lodowca bije niesamowity chłód. 

 

Warto pamiętać, że przebywając w parku narodowym, można się nie tylko wspinać na lodowiec, ale także korzystać z tras położonych w dolinach. Wyróżniają się one malowniczymi widokami, które zapierają dech w piersiach. 

 

Czy wiesz, że… na czas podróży w Norwegii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? W razie wypadku otrzymasz stosowne odszkodowanie na pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego. My możemy Ci pomóc w tłumaczeniu dokumentów, które będą potrzebne do uzyskania świadczenia. 

 

Zabytki w Oddzie – co zobaczyć? 

Odda w Norwegii to nie tylko piękne widoki. Mogą tam znaleźć coś dla siebie także miłośnicy historii. Szczególnie interesujące są: 

  • opuszczona huta – budynek figuruje nad miastem i przypomina o dawnych czasach. Można podejść tam bliżej i obejrzeć dawne zabudowania; 
  • kolorowe domki – zabudowania w Oddzie przyciągają uwagę swoimi kolorami. Umieszczone na zboczu góry wspaniale się prezentują i zdecydowanie przyciągają uwagę. 

 

Przy okazji poznawania atrakcji w Oddzie w Norwegii warto odwiedzić także pobliskie miasto Tyssedal, a zwłaszcza dawną elektrownię. To odrestaurowany obiekt z zachowanymi urządzeniami, a nawet oryginalną podłogą! Po wejściu można się poczuć, jakby odbyło się podróż w czasie. 

 

Wybierz Oddę w Norwegii jako swój cel na długi weekend, a miło spędzisz czas i poznasz historię regionu!