Skip to main content

Sławne Vikersund doskonałe na spokojny odpoczynek

Norwegia, piękny kraj północnej Europy, jest miejscem cudownych krajobrazów, fiordów i tysięcy wysp. Zielone wzgórza przeplatają się z rwącymi strumieniami i wodospadami. To kraj, gdzie koneserzy sztuki i ładu architektonicznego będą w pełni usatysfakcjonowani. To miejsce, w którym wschody i zachody słońca trwają długo i trudno byłoby ich nie zauważyć. Zmienna pogoda przynosi cudownie kolorową jesień i czystą zimową biel. Norwegia to kraj, w którym możemy obejrzeć zorzę polarną. To spektakularne widowisko na niebie, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu.  

Vikersund – co odwiedzić podczas pobytu?  

Niewielką i bardzo malowniczą miejscowością, położoną 70 km na wschód od Oslo, znaną przede wszystkim ze skoczni narciarskiej, jest Vikersund. Norwegia to kraj obfitujący w małe urokliwe miasteczka i wioski. Duma miejscowości to największa na świecie mamucia skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 200. Długa tradycja i zamiłowanie Norwegów do sportów zimowych oraz znakomita infrastruktura zadecydowały o jej budowie w 1894 roku. Z czasem w Vikersund powstał cały kompleks składający się z 7 skoczni. To doskonała baza szkoleniowa dla skoczków narciarskich i miejsce, gdzie odbywają się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Jeśli zdecydujemy się na zimowy pobyt w tych okolicach, koniecznie przyjrzyjmy się  z bliska, jak wyglądają takie loty. Na szczycie skoczni znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę okolicy. Ośrodek Vikersund Hoppsenter to miejsce, gdzie możemy spróbować tzw. zip line, czyli zjazdu w dół na linie w specjalnej uprzęży. To zabawa dla pozbawionych lęku wysokości śmiałków. Kochający aktywność fizyczną mogą wejść na szczyt skoczni po ponad 1078 schodach lub wybrać krętą ścieżkę ze wspaniałymi widokami. Skocznia narciarska Vikersund to niesamowite miejsce warte odwiedzenia. Czy zamieszkanie w takiej miejscowości byłoby interesujące? Sprawdźmy, ile kosztowałoby życie w Norwegii.

Vikersund – atrakcje podczas spacerów i wycieczek 

Vikersund to miejsce skąd można wyruszyć na pełną ciekawych widoków wycieczkę. Możemy wyruszyć wzdłuż Gamle Kirkevei, czyli starej drogi kościelnej z centrum Vikersund  do kościoła Heggen. Obejrzymy dawny krajobraz kulturowy, doskonale przedstawiony dzięki znakom i tabliczkom opisującym nazwę i historię danego miejsca. Podążając dalej wzdłuż Gamle Kirkevei, przejdziemy przez most i pośród ciekawej okolicy napotkamy m.in. farmę Vikerbakken. Po drodze obejrzymy wspaniałe, stare jesiony. W czasie zimy droga jest dobrze utrzymana i możemy spokojnie wybrać się nią na spacer. Okolice Vikersund są doskonałym miejscem na niespieszne wędrówki zielonymi szlakami, gdzie ciszę zakłócają tylko szumiące wiekowe drzewa.

Vikersund – rzeka, jezioro pełne atrakcji miejsca 

Vikersund położone jest nad rzeką Drammenselva, która uchodzi z jeziora Tyrifjorden i wpada do Drammensfjord. To miejsce, gdzie możemy oddać się przyjemności wędkowania. Obfitość pstrągów, łososi, szczupaków i sielaw gwarantuje ekscytujące połowy w pięknej okolicy. Wędkowanie odbywa się od początku maja do końca września. Musimy zaopatrzyć się w licencję połowową na określony czas naszego pobytu. 

Jezioro Tyrifjorden (Lake Tyri) to piąte co do wielkości jezioro w Norwegii. W najgłębszym miejscu ma 295 metrów. W południowo- zachodnim krańcu odprowadza swoje wody do rzeki. Ten punkt to góra Krokkleiva, chętnie wykorzystywana przez narciarzy. Powstał tu ciekawy punkt widokowy oraz platforma startowa dla paralotni. W okresie zimowym w przeręblach wykutych w zamarzniętym jeziorze możemy trafić na okazałe szczupaki. Tak piękne okoliczności przyrody mogą sprawić, że zechcemy przenieść się do Norwegii.  

Co zwiedzić w Vikersund? 

Kościół Heggen to przepiękny zabytkowy obiekt Vikersund. Zbudowany z kamienia w okresie średniowiecza. Przez wieki zmieniała się jego pierwotna konstrukcja. Dobudowywano nawy, częściowo zmieniano materiał z kamiennego na bloki wapienne, rozbierano i ponownie budowano w innym stylu chór, usuwano drewniane  krokwie dachu. Pomimo tych licznych zabiegów, kościół Heggen  zachował unikalny charakter i jest wart zobaczenia. 

Kolejną atrakcją w Vikersund jest kopalnia kobaltu znajdująca się  w odległości 8 km od wspaniałego wodospadu Haugfossen. Wiedzie do niej doskonale oznakowana droga. Kopalnia rozpoczęła swoją działalność w 1776 r. W najlepszych czasach zatrudniała ponad 1500 osób i działa do 1898 r. Kompleks kopalniany jest obecnie nietypowym muzeum, najlepiej zachowanym kompleksem tego typu w Europie. Kobalt był wykorzystywany jako barwnik oraz do produkcji szkła kobaltowego. Kopalnia jest otwarta przez cały rok, ale godziny odwiedzin zmieniają się w zależności od pory roku.

Zimowe odwiedziny w Vikersund 

Zima w tych rejonach, jak każda pora roku, ma swoje lepsze i gorsze strony. Skocznię narciarską Vikersund zdecydowanie lepiej odwiedzić zimą. Fani narciarstwa i biegówek znajdą wspaniałe trasy wśród białego puchu. Wędrówki pośród białej szaty lasów na przygotowanych trasach sprawią wiele radości. Zima to również czas, kiedy możemy trafić na największą atrakcję, jaką jest zorza polarna. Pojawia się mniej więcej od września do marca. Aurora Borealis tańcząca kolorowy taniec na niebie to niezapomniane widowisko dla każdego.