Skip to main content

Pielęgniarki, stolarze, cieśle, hydraulicy, kucharze – między innymi tych pracowników potrzebuje teraz Norwegia. Przedsiębiorcy raportują rekordowe problemy z rekrutacją odpowiedniej kadry.

Dwa lata temu, podczas pandemii koronawirusa, Norwegia doświadczyła historycznego wzrostu bezrobocia. Teraz sytuacja się odwróciła. Ostatnio liczba poszukujących pracy była tak niska przed rokiem 2008.

Już w styczniu szefowa NAV Rogaland Merethe P. Haftorsen ostrzegała, że brak pracowników może się okazać największym wyzwaniem tego roku. W komentarzu napisanym dla „Stavanger Aftenblad” proponowała zintensyfikowanie szkoleń w taki sposób, by osoby poszukujące pracy mogły zdobyć nowe kwalifikacje. W jej opinii praca w innych krajach europejskich niż Norwegia staje się coraz bardziej atrakcyjna finansowo, dlatego lokalny rynek nie może liczyć wyłącznie na imigrantów zarobkowych z na przykład Polski czy Litwy.

Chcesz wiedzieć, ile można zarobić w Norwegii? Przeczytaj artykuł „Stawki minimalne w Norwegii” oraz „Przeciętne zarobki w Norweii w roku 2021„. 

70 000 pracowników za mało

Z ankiety przeprowadzonej przez NAV wśród pracodawców wynika, że obecnie na norweskim rynku brakuje aż 70 000 pracowników. Wiele firm zgłasza poważne problemy ze znalezieniem kadry. W rozesłanej pomiędzy 1 lutego a 21 marca ankiecie wzięło udział jedenaście tysięcy wylosowanych do badania przedsiębiorców. Okazało się, że od czasu, gdy NAV zaczął przeprowadzać regularne ankiety tego typu, czyli od 2012 r., problemy z rekrutacją jeszcze nigdy nie były tak poważne.

Pracodawcy skarżą się, że gdy dają ogłoszenie o wolnym stanowisku, to albo nie zgłasza się żaden kandydat, albo tylko osoby o kwalifikacjach niższych od oczekiwanych.

Podstawowe wnioski dotyczące rynku pracy w Norwegii:

– rekordowa liczba firm ma kłopoty ze znalezieniom pracowników;

– na rynku brakuje około 70 000 pracowników, o 24 250 więcej niż rok temu i o 19 500 więcej niż przed pandemią;

– największe zapotrzebowanie jest w branżach opieki zdrowotnej i budowlano-konstrukcyjnej;

– 1 na 3 norweskie firmy planują w przyszłym roku zwiększenie zatrudnienia.

Ponieważ badanie przeprowadzono w okresie zimowym, nie ma w nim wzmianki o pracach sezonowych w ogrodnictwie. Nie wiadomo, czy tego lata norwescy plantatorzy i farmerzy będą mieli wystarczająco dużo chętnych do pracy.

Braki kadrowe w opiece zdrowotnej

W dziedzinie opieki nad pacjentami oraz osobami starszymi na norweskim rynku brakuje aż 15 750 pracowników. To o 2300 więcej niż rok temu.

Najbardziej brakuje pielęgniarek. Norweska służba zdrowia potrzebuje ich aż o 5900 więcej. Brakuje też lekarzy specjalistów, laborantów, techników itp. Od kilu lat w tej branży brakowało pracowników, jednak teraz sytuacja stała się szczególnie trudna.

Braki kadrowe w budowlance

W branży budowlano-konstrukcyjnej brakuje w sumie 11 500 pracowników. Najwięcej potrzeba cieśli oraz stolarzy, następnie specjalistów do robót betonowych i hydraulików. Chodzi głównie o osoby wykwalifikowane, które mogą potwierdzić swoje kwalifikacje dyplomem szkoły zawodowej.

Problemy z rekrutacją są na tyle poważne, że wiele firm już zawiesiło bądź zrezygnowało z danych projektów albo planuje to zrobić. Analitycy przewidują możliwe wyhamowanie branży na jakiś czas, jednak gdy firmy uporają się z problemami kadrowymi, projekty budowlane znów ruszą pełną parą.

Zwiększanie zatrudnienia w 2023 r.

Kadry brakuje nie tylko w wyżej wymienionych branżach. Do obsadzenia jest też wiele stanowisk w branży gastronomicznej (brakuje między innymi kucharzy) oraz informatycznej (brakuje na przykład programistów).

Jedna trzecia firm planuje zwiększenie zatrudnienia w przyszłym roku. Mniej więcej jedna na dziesięć firm spodziewa się redukcji zatrudnienia w roku 2023.

Największy optymizm panuje w branży związanej z informacją i komunikacją. W tym sektorze prawie połowa firm planuje wkrótce zatrudnić więcej pracowników. Do zwiększenia kadry najbardziej chętni są pracodawcy w Trøndelagu, Oslo oraz Vestfold og Telemark.

Praca w Norwegii

Podejmując pracę w Norwegii pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek sporządzić propozycję umowy tak szybko jak to jest możliwe, najpóźniej miesiąc od rozpoczęcia stosunku pracy. Każdy pracownik ma prawo do pisemnej umowy o pracę, bez względu na długość stosunku pracy czy wymiaru czasu pracy. Umowa o pracę określa prawa oraz obowiązki pracownika i pracodawcy. Każda umowa zawsze musi zawierać następujące informacje: pomiędzy kim została zawarta umowa, miejsce pracy, rodzaj pracy lub opis stanowiska, datę rozpoczęcia stosunku pracy, oczekiwany okres pracy (jeśli praca ma charakter tymczasowy), prawo do urlopu i świadczeń urlopowych, okres próbny (jeśli został ustalony), przerwy i ewentualne umowy zbiorowe (tariffavtaler) regulujące stosunek pracy.

Szukasz pracy w Norwegii? Skorzystaj z podpowiedzi zamieszczonych w artykule „Jak znaleźć pracę w Norwegii?