Skip to main content

Ponad 20 tysięcy – średnio tyle osób przyjeżdża do pracy sezonowej w Norwegii każdego roku. Już sama ta liczba wskazuje, że podjęcie zatrudnienia w tym kraju na kilka miesięcy, może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć sezonową pracę w Norwegii, ile możesz zarobić i jak znaleźć dobre zatrudnienie? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Norwegia – praca sezonowa to ważny element rozwoju gospodarki tego kraju

Norwegia jest zamożnym krajem o bardzo wysokim standardzie życia. PKB na osobę wynosi tu ok. 75 000 $, a poziom satysfakcji obywateli z warunków egzystencjalnych jest powyżej średniej światowej. Wiążą się z tym jednak ważne wyzwania gospodarcze. Najważniejsze jest takie, że Norwegowie rzadko kiedy chcą się podejmować wymagających prac sezonowych – zwłaszcza w sektorze rolniczym. Niewiele w tym zakresie zmieniła też pandemia. Dlatego praca sezonowa w Norwegii jest stosunkowo łatwo dostępna, a warunki zatrudnienia – atrakcyjne.

W jakich sektorach można znaleźć pracę sezonową w Norwegii?

W krajach takich jak Norwegia praca sezonowa skupia się przede wszystkim na obszarze rolnictwa. Poszukiwani są pracownicy m.in. do:

  • zbierania truskawek,
  • zbierania malin,
  • zbierania szparagów,
  • zbierania borówek amerykańskich 

oraz do wykonywania innych zadań związanych z rolnictwem. Zimą sezonowo można się też zatrudnić (choć może nie w okresie pandemii) do pracy w hotelach czy restauracjach w regionach turystycznych. Poszukiwani są też pracownicy sektora drzewnego leśniczego – np. do wycinki choinek.  Największą popularnością cieszą się jednak, organizowane mniej więcej od kwietnia do września, wyjazdy do pracy sezonowej.

Ile można zarobić na pracy sezonowej za granicą? Norwegia ma dobre stawki!

Warto przede wszystkim podkreślić, że w Norwegii, w przeciwieństwie do Polski, nie obowiązuje jedna, ustandaryzowana stawka wynagrodzenia. Są jednak określone konkretne wymiary płacy minimalnej w poszczególnych sektorach gospodarki, np. w rybołówstwie, hotelarstwie, gastronomii, rolnictwie i ogrodnictwie czy też budowlance lub branży związanej ze sprzątaniem.

Przykładowo pracownicy sektora rolnictwa i ogrodnictwa zatrudnieni do 12 tygodni muszą otrzymywać minimum 129,40 NOK brutto na godzinę, a na okres 3-6 miesięcy – minimum 134,90 NOK. Czas pracy może wynieść maksimum 9 h dziennie i do 40 h tygodniowo. Może on zostać zwiększony do 54 h, jednak nadgodziny wiążą się z wyższą stawką.

Praca sezonowa przy truskawkach w Norwegii

Praca sezonowa w Norwegii – jak ją zdobyć?

Myślisz o tym, żeby wyjechać do Norwegii do pracy sezonowej, ale nie wiesz, jak ją zdobyć? Najlepsze rozwiązanie to znalezienie zatrudnienia jeszcze przed wyjazdem do kraju fiordów. Obecnie, z uwagi na nadal trwającą pandemię, to jedyny sposób na to, aby wjechać do Norwegii. Przepisy umożliwiają przyjazd głównie osobom, które zostały tutaj zatrudnione. Dlatego ogłoszenia należy poszukać jeszcze w Polsce – najlepiej przez sprawdzoną agencję pośrednictwa lub bezpośrednio u pracodawcy.

Warto przy tym podkreślić, że w Norwegii obywatele UE, w tym Polski, mogą przebywać i pracować bez uzyskiwania pozwolenia na pobyt przez okres do 3 miesięcy. Przy dłuższym pobycie konieczne jest już uzyskanie stosownego pozwolenia, jednak bardzo często w jego uzyskaniu pomagają sami pracodawcy.  Konieczne może być też zawnioskowanie o wydanie w Urzędzie Podatkowym tzw. D-numeru, czyli tymczasowego odpowiednika numeru PESEL, a także uzyskanie karty podatkowej niezbędnej do rozliczenia zarobków. Przydatne będzie także, do celu rozliczenia pensji, konto w norweskim banku.

Czy opłaca się jechać do pracy sezonowej do Norwegii?

Wyjazd do pracy sezonowej do Norwegii może być bardzo opłacalny dla Polaków. Powód jest prosty: norweskie zarobki są znacznie wyższe niż te w Polsce. Dlatego wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy do kraju fiordów na kilka miesięcy w roku, a przez kolejne, spędzone już w Polsce, nie muszą szukać zatrudnienia.

Trzeba jednak pamiętać, że jak każde rozwiązanie, także i to ma swoje wady oraz zalety. Praca sezonowa w Norwegii:

  • jest odpowiednia dla osób, które w Polsce nie mają stałego zatrudnienia lub mogą wziąć np. dłuższy urlop – aby osiągnąć pożądane korzyści finansowe, warto wyjechać na co najmniej ok. 2-3 miesiące,
  • wiąże się też z kosztami – choć często zdarza się, że przyszły pracodawca finansuje np. podróż do Norwegii, na miejscu czekają wydatki znacznie wyższe niż w Polsce. Mimo to, w wielu sytuacjach jest możliwe skorzystanie z opcji niedrogiego zakwaterowania (np. w cenie ok. 1500 – 3000 NOK za 2 tygodnie), co znacznie obniża wydatki,
  • jest zazwyczaj bardzo wymagająca fizycznie – trzeba więc się liczyć z wieloma godzinami wysiłku dziennie.

Jednak z drugiej strony warto podkreślić, że:

  • zatrudnienie jest tu legalne, a pracownik sezonowy zatrudniony bezpośrednio w norweskiej firmie zyskuje takie same prawa jak rezydenci,
  • pracownicy sezonowi są chronieni przez norweskie prawo, a także są pod opieką Norweskiej Konfederacji Związków Zawodowych, która weryfikuje warunki zatrudnienia oraz życia pracowników.

Jeśli więc szukasz szybkiego sposobu na zarobienie niemałej jak na polskie warunki sumy i nie boisz się wymagającej, fizycznej pracy, wyjazd do Norwegii jest opcją, którą warto rozważyć. A jeśli potrzebujesz pomocy z formalnościami, zgłoś się do nas – zapewnimy Ci pełne wsparcie.