Skip to main content

Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej NAV otrzyma dodatkowe środki z budżetu, aby skuteczniej włączyć w rynek pracy osoby, które mają problemy ze znalezieniem posady.

Od kilku miesięcy sytuacja na norweskim rynku pracy jest wyjątkowa. Z jednej strony istnieje duży niedobór pracowników w wielu branżach, między innymi w służbie zdrowia. Do obsadzenia są tysiące stanowisk. Z drugiej strony wiele osób poszukujących pracy ma kłopoty z jej znalezieniem. Im dłużej ktoś pozostaje bez pracy, tym trudniej jest mu powrócić na rynek. Z tego powodu rząd norweski zdecydował przeznaczyć dodatkowe środki finansowe na wsparcie NAV w świadczeniu aktywnego wsparcia dla bezrobotnych. Pomoc ma zostać skierowana do tych grup, które z różnych powodów stają przed największymi wyzwaniami na rynku pracy.

Więcej o zapotrzebowaniu na pracowników w Norwegii przeczytaj w artykule: NA NORWESKIM RYNKU BRAKUJE 70 000 PRACOWNIKÓW

Praca dla młodych

Dodatkowe 175 milionów NOK zostanie przeznaczonych na dofinansowanie NAV w zakresie wspierania ludzi młodych na rynku pracy. Jest to jedna z grup, która ma duże problemy na norweskim rynku pracy. Jak argumentuje minister pracy i integracji Marte Mjøs Persen, ludzie młodzi mają przed sobą długie życie zawodowe i jeśli na starcie uzyskają potrzebną pomoc, na przykład w doszkalaniu się i odbywaniu praktyk, będzie to opłacalne dla wszystkich. Celem programu jest trwałe włączenie w rynek pracy tych młodych ludzi, którzy potrzebują pomocy. Jak zapewnia minister, NAV ma z nimi ściśle współpracować tak długo, „jak długo tego potrzebują”.

Chcesz wiedzieć więcej o norweskim rynku pracy? Przeczytaj artykuł JAK NORWESKI RYNEK PRACY ZMIENIŁ SIĘ W CIĄGU OSTATNICH 50 LAT?

Wsparcie dla rencistów

Kolejne środki, 30 milionów NOK, zostaną przeznaczone w roku 2023 na wsparcie programów pomocowych dla rencistów, którzy mają możliwość podjęcia pracy zarobkowej. Celem jest wspomożenie tych beneficjentów zasiłków rentowych, którzy mogą łączyć pracę z pobieraniem świadczeń. Każdy rencista, który chce pracować, powinien mieć taką możliwość i dopasowane do swoich potrzeb zawodowych stanowisko – takie są przynajmniej założenia. W praktyce wiadomo, iż w grę wchodzi wiele skomplikowanych przypadków. Jeśli na przykład władający dobrym norweskim nauczyciel ulegnie wypadkowi, w wyniku czego obniży się jego fizyczna zdolność do pracy, to wciąż ma szansę przekwalifikować się na rodzaj pracy, którą można w dużej części wykonywać z domu. Procent etatu przy biurku trudniej będzie znaleźć na przykład pracownikowi budowlanemu z gorszym norweskim, który w wyniku urazu utracił część sprawności fizycznej.

Teraz NAV będzie miał więcej pieniędzy, aby pomóc rencistom będącym w najtrudniejszej sytuacji, znaleźć rodzaj pracy zawodowej najodpowiedniejszej dla jego możliwości oraz potrzeb zdrowotnych.

Chcesz wnioskować o rentę bądź AAP w Norwegii? Skorzystaj z naszej pomocy!

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Dodatkowo rząd norweski apeluje do NAV o zwiększenie wysiłków w integrowaniu w rynek pracy uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że w tym roku, podobnie jak w minionym, o ochronę w Norwegii będzie ubiegać się wielu Ukraińców uciekających przed wojną. NAV powinien współpracować z gminami we włączaniu uchodźców w miejscowe rynki pracy, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu programu wprowadzającego.