Skip to main content

Wodospady w Norwegii

Norwegia to raj dla fanów wodospadów. Ze względu na liczne lodowce oraz góry nie brakuje miejsc, w których kończy się rzeka i w zjawiskowy sposób spada z wysokości kilkuset metrów. Efekt jest piorunujący i z pewnością wart zobaczenia. Zastanawiasz się, które z wodospadów w Norwegii warto odwiedzić? Które są największe, a które najpiękniejsze? Sprawdź tę listę! 

Największe wodospady w Norwegii 

Norwegia wyróżnia się na mapie Europy tym, że ma największe wodospady, dlatego też wycieczka w ich kierunku to obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego turysty. Szczególnie powinny Cię zainteresować Vinnufossen, Balåifossen i Strupenfossen. 

 

  • Vinnufossen, czyli Vinnu – największy wodospad w Norwegii 

Vinnufossen to wielopoziomowy wodospad, który ma 865 m, co czyni go największym w Europie i 6. z kolei na świecie. Znajdziesz go na mapie na wschód od Sunndalsøra. Stanowi on część rzeki Vinnu, która jest zasilana przez lodowiec Vinnufonna. Spływa z góry Vinnufjellet, a następnie wpada do rzeki Driva w pobliżu niewielkiej wsi Hoelsand. 

 

Wodospad można podziwiać, stojąc na parkingu. Jednak warto wybrać się na pieszą wycieczkę niemal pod sam spad wody. Znajduje się tam jeden z punktów widokowych, a pokonanie trasy zajmuje ok. 15 minut. Warto poświęcić ten kwadrans, ponieważ obcowanie z takim monumentalnym pomnikiem przyrody to niesamowite doświadczenie. 

 

  • Balaifossen – drugi wodospad w Norwegii 

Balaifossen ma 850 m i składa się z trzech wodospadów, z których najdłuższy ma 452 m. Czyni go to drugim co do wielkości wodospadem w Norwegii i siódmym na świecie. Jest zasilany przez wody roztopowe ze śniegów z góry Kyrelvfjellet. Z tego powodu zdarza się, że latem i jesienią całkowicie wysycha, dlatego też rekomenduje się jego odwiedzanie wyłącznie wiosną. 

 

Wodospad najlepiej widać z końca fiordu Oslofjorden. Można go jednak także zobaczyć z drogi nr 572 w kierunku Espelandsdalen i Granvin, która biegnie po zboczu wzgórza Ulvik. Pomimo jego imponujących rozmiarów, Balaifossen nie cieszy się dużą popularnością, ze względu na to, że wysycha. Niemniej, jeśli podróżujesz w okolicy fiordy Oslofjorden wiosną, warto przejechać się drogą 572, aby go zobaczyć. 

 

  • Strupenfossen – trzeci co do wielkości wodospad w Norwegii 

Podium największych wodospadów w Norwegii zamyka Strupenfossen. Znajduje się on w Myklebustdalen w gminie Gloppen w powiecie Vestland. Składa się z kilku wodospadów, które razem mają wysokość 820 metrów. To jeden z najważniejszych wodospadów wzdłuż Struppen, czyli jednego ze strumieni zasilanych przez wody roztopowe z pola lodowego Myklebust. 

 

U podnóża Strupenfossen niedawno wybudowano elektrownię. Samo koryto wodospadu nie zostało dotychczas naruszone, jednak pojawienie się nowego obiektu umożliwia przejście do samego dna wodospadu.  

 

Strupenfossen jest umieszczony w okolicy małego miasteczka Myklebust w gminie Gloppen. Aby móc podziwiać wodospad należy podążać wąską drogą nr 693, która wije się pomiędzy farmami w dolinie nad jeziorem. Spadek wody można zobaczyć w momencie, gdy droga staje się polną. Z uwagi na to, że wodospady są skierowane na Zachód, najlepiej oglądać je po południu. Inaczej słońce może razić w oczy. 

 

Chcesz wyruszyć w podróż i odwiedzić wszystkie wodospady? Czy wiesz, że w Norwegii prawo do urlopu ma każdy, kto rozpoczął pracę przed 30 października? Zgłoś się do nas, a pomożemy wyjaśnić tę kwestię z Twoim pracodawcą. Ponadto oferujemy usługi uznania kwalifikacji zawodowych czy wykształcenia.

Najpiękniejsze wodospady w Norwegii 

Największe wodospady nie zawsze są dobrze widoczne i dostępne dla turystów. Dodatkowo niekoniecznie są… najpiękniejsze. Jeśli składają się z kilku mniejszych spadków, widok nie jest zjawiskowy, dlatego czasami warto pominąć wycieczkę zaplanowaną w celu zobaczenia największych wodospadów i zdecydować się na odwiedzenie mniejszych, ale za to o wiele bardziej niesamowitych miejsc z opadającą wodą. 

 

  • Wodospad siedmiu sióstr w Norwegii 

Wodospad siedmiu sióstr to wyjątkowa atrakcja turystyczna położona wzdłuż fiordu Geirangerfjord. Składa się z 7 oddzielnych strumieni, które opadają jeden obok drugiego. Z jego nazwą wiąże się pewna legenda o Wikingu, który spotkał siedem sióstr. Nie wiedział, którą z nich wziąć za żonę (w innej wersji poprosił wszystkie o rękę, ale każda odmówiła zaręczyn), więc stanął zrozpaczony na skale i zamienił się w wodospad. Siostry były pannami do końca życia i po śmierci przemieniły się w strumyki. 

 

Wodospad jest najlepiej widoczny z fiordu. Zatem, żeby zobaczyć go w całej okazałości, najlepiej wybrać się na wycieczkę promem. Warto wspomnieć, że znajdująca się nieopodal wieś Geiranger może w każdym momencie zniknąć pod tsunami spowodowanym osuwiskiem z góry Åkerneset. Fala o wysokości kilkudziesięciu metrów może „zabrać” ze sobą także wodospad. Dlatego nie warto czekać z odwiedzeniem tego miejsca. 

 

  • Vøringsfossen – najpopularniejszy wodospad 

Norwegia uważa wodospad Vøringsfossen za jeden ze swoich symboli narodowych. Nic dziwnego. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w państwie, która jest regularnie odwiedzana od… 1821 roku! To właśnie wtedy wodospad został odkryty przez Christophera Hansteena, który wykonywał tam badania astronomiczne. Zachwyciła go zwłaszcza jego niezwykła forma, która stanowi połączenie dwóch spadków wody. 

 

Całość ma 182 metrów wysokości, a w ciągu sekundy spada stamtąd do 12 ton wody. Warto jednak pamiętać, że ten wynik jest osiągany tylko w przypadku wysokiego stanu wód. W suszę wodospad nie jest tak imponujący, a wody jest znacznie mniej. 

 

Aby dotrzeć do wodospadu Voringsfossen, należy jechać w kierunku Hordaland, czyli jednego z najbardziej malowniczych regionów kraju. Następnie należy skierować się ku hotelowi Fossli. Znajduje się tam niezwykły wiszący most, który zapewnia niesamowite doznania. 

 

  • Langfossen w Norwegii – wodospad z widokiem na lodowiec 

Na płatnym odcinku drogi E134 z Roldal do Skare można natknąć się na jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie, czyli Langfossen. Ma 617 m wysokości, co czyni go 47. największą tego typu atrakcją na świecie. Jednak to nie to przyciąga uwagę turystów, a niesamowity ogrom wody, który opada ze zbocza i spływa prosto do fiordu Åkrafjorden. 

 

Wodospad można podziwiać z ulicy lub wybrać się na punkt widokowy. Znajduje się on nieopodal skał, o które rozbija się spływająca woda. Aby na niego wejść, należy pokonać wzniesienie o wysokości 300 metrów. Szlak liczy 2 km, jest pełen kamieni, korzeni i błota, zwłaszcza w deszczowe dni. Może być nieco wymagający, jednak nikt nikogo nie pospiesza, więc po drodze można spokojnie wielokrotnie odpoczywać. 

 

Pokonując kolejne 300 m przewyższenia, można znaleźć się na grzbiecie góry, z której rozpościera się niesamowity widok – nie tylko na wodę, ale także lodowiec Folgefonna. 

 

  • Latefossen – wodospad w pobliżu Języka Trolla 

Latefossen to jeden z najbardziej znanych wodospadów w Norwegii w dolinie Oddadalen, czyli „dolnie wodospadów”. Ma 165 m wysokości. Stanowi on połączenie dwóch osobnych strumieni, które mają swój początek w jeziorze Lotevatnet. Wypływają one po dwóch stronach skały, a następnie łączą się w jedno koryto i z hukiem wpadają do rzeki Gronsdalsona. 

 

Wodospad przecina niezwykły kamienny most, przez który wiedzie droga nr 134.  

Ma on siedem łuków i wygląda wspaniale w otoczeniu chmury spiętrzonej wody. Przejazd nim to niesamowite doznanie, jednak warto się tam zatrzymać i zejść do koryta górskiej rzeki. Rozpościera się stamtąd widok na obie kaskady wodospadu. Do tego można schłodzić stopy w wodzie, jednak warto pamiętać, że jest ona lodowata. 

 

Jeśli wybierasz się do Norwegii, koniecznie odwiedź największe i najpiękniejsze wodospady. Sprawią, że zakochasz się w tym kraju i z radością będziesz tam wracać.