Skip to main content

Pandemia koronawirusa sprawiła, że pracownicy w Norwegii biorą zwolnienia chorobowe dużo częściej niż wcześniej.

Ze statystyk NAV wynika, że z powodu pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 bierzemy zwolnienia znacznie częściej niż wcześniej i w związku z tym potrzebujemy zasiłków chorobowych. Urząd podaje dane na ten temat z pewnym opóźnieniem. Z jego kalkulacji wynika, iż w trzecim kwartale 2020 roku nieobecność w pracy z powodu choroby sięgnęły 6,2%, podczas gdy w tożsamym kwartale rok wcześniej było to o ponad połowę mniej. Zwiększyła się zarówno liczba zwolnień lekarskich (sykemelding) jak i tak zwanych zwolnień na życzenie (egenmelding).

Najbardziej podatne branże

Nie we wszystkich branżach liczba zwolnień chorobowych branych przez pracowników zwiększyła się w takim samym stopniu. Najwięcej zwolnień przybyło w branży wydobywczo-górniczej, budowlanej, transportowej, magazynowej oraz w przemyśle. Mniej zwolnień chorobowych podczas pandemii biorą natomiast między innymi: informatycy i programiści, osoby pracujące w ubezpieczeniach i finansach, a także pracownicy urzędów publicznych.

Statystycy tłumaczą ten fenomen głównie możliwością pracy z domu. W tych zawodach, w których można wykonywać swoje zadania z „biura domowego”, istnieje mniejsze ryzyko złapania jakiejkolwiek infekcji. Ci, którzy na wiele tygodni mieli możliwość przestawić się na pracę zdalną, chorowali rzadziej, bo mieli o wiele mniejszy niż zwykle kontakt z innymi ludźmi. W tym samym czasie górnik, stolarz czy monter na platformie wiertniczej nie może pracować z domu. Zasiłki chorobowe w ujęciu statystycznym mówią dużo na temat rynku pracy oraz specyfiki danej branży, natomiast niewiele o samych pracownikach.

Wiek a zwolnienia chorobowe

W czasie pandemii koronawirusa liczba zwolnień z pracy z powodu choroby zwiększyła się we wszystkich grupach wiekowych. Zalecenia rządu norweskiego są jasne – każda osoba, która zauważy u siebie symptomy infekcji dróg oddechowych, powinna w miarę możliwości unikać kontaktu z innymi i w przypadku podejrzenia COVID-19 wykonywać test na obecność koronawirusa. To najważniejszy czynnik, jaki spowodował, iż NAV w ostatnich miesiącach przyznał dużo więcej zasiłków chorobowych niż zwykle, zaś pracodawcy, częściej niż przed pandemią, wypłacali egenmeldingi.

Ze statystyk NAV wynika, iż czynnikami najbardziej wpływającymi na liczbę zwolnień chorobowych są wiek oraz płeć. Generalnie kobiety biorą chorobowe częściej niż mężczyźni, na co wpływa fakt, iż to one częściej opiekują się chorymi dziećmi w gospodarstwie domowym.

Im starszy pracownik, tym częściej bierze zwolnienia. W czasie pandemii koronawirusa liczba branych zwolnień chorobowych najbardziej zwiększyła się w grupie wiekowej 65-69 lat. Pracownicy z tej grupy wiekowej są najbardziej narażeni na ewentualny ciężki przebieg COVID-19, obawiają się możliwości infekcji i częściej od swoich młodszych kolegów zgłaszają do lekarzy w celu uzyskania zwolnienia.

Coraz lepiej, ale…

Z danych NAV wynika, że najgorzej było w pierwszych miesiącach pandemii, kiedy to liczba zwolnień z pracy z powodu choroby zwiększyła się o ponad 11% w stosunku do tożsamego kwartału w roku 2019. Teraz, choć generalnie bierzemy więcej zwolnień niż w latach poprzednich, ich liczba powoli, ale stopniowo maleje.

Potrzebujesz pomocy związanej ze zasiłkiem chorobowym w Norwegii? Skontaktuj się z jednym z naszych biur, wyjaśnimy zawiłości obecnie obowiązujących przepisów i doradzimy w każdej konkretnej sprawie.