1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą nowe zasady dotyczące przyznawania norweskiego obywatelstwa.
Zmiana w przepisach o przyznawaniu norweskiego obywatelstwa została zapowiedziana w czerwcu 2021 r., jednak w życie wchodzi dopiero teraz. W praktyce oznacza, że niektóre osoby będą musiały poczekać na norweski paszport dłużej, a inne krócej. Wszystkich aplikujących po 1 stycznia lub później, będą już obowiązywały nowe regulacje.
Od 1 stycznia 2022 r. wniosek o przyznanie norweskiego obywatelstwa będzie można złożyć po:
– minimum ośmioletnim pobycie w Norwegii na przestrzeni ostatnich jedenastu lat;
– minimum sześcioletnim pobycie w Norwegii na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, o ile osiągnęło się minimalnie dochód odpowiadający 3G za ostatni rok (czyli obecnie 319.997 NOK).
Należy pamiętać, że niektóre grupy cudzoziemców obowiązują odmienne zasady. Z reguły na możliwość otrzymania norweskiego paszportu krócej czekają obywatele innych państw skandynawskich. Osoby będące małżonkami lub partnerami obywateli norweskich mają prawo ubiegać się o norweskie obywatelstwo po minimum pięcioletnim pobycie w Norwegii na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Również przedstawiciele niektórych zawodów, na przykład wybrani pracownicy norweskich instytutów naukowych, mogą składać wnioski po upływie sześciu latach pobytu na przestrzeni ostatnich dwunastu lat.
Osoba składająca wniosek nie musi dokumentować dochodu, UDI pobierze informacje na ten temat bezpośrednio z urzędu skarbowego. Urząd ds. Cudzoziemców nie wlicza do dochodu żadnych wpływów finansowych, jakie nie zostały uwzględnione w norweskim rozliczeniu rocznym (skatteoppgjøret). Nie ma zatem potrzeby wysyłania np. rozliczenia rocznego z Polski, bo nie zostanie ono wzięte pod uwagę.