Skip to main content

W czwartek 6 grudnia 2018 r. Parlament Norweski (Stortinget) zatwierdził zmiany w prawie, które umożliwią posiadanie podwójnego obywatelstwa. Poprzednie prawo było uchwalone w 1888 roku. Z nowego prawa będą zadowoleni przede wszystkim Norwedzy mieszkający poza Norwegią.  Np. ci mieszkający w Hiszpanii lub USA, którzy stracili automatycznie przy wyjeździe na stałe swój norweski paszport.  Jest to też dobra wiadomość dla Polaków mieszkających w Norwegii, którzy planują pozostać tu dłużej lub na zawsze.

W świetle nowego prawa padają różne pytania. Np. jak będzie wyglądała kwestia lojalności przy podwójnym obywatelstwie? W przypadku gdy Norwegia wejdzie w konflikt z innym państwem, co zrobi osoba która będzie posiadać obywatelstwo norweskie oraz właśnie tego innego kraju? Jest wiele pytań, jak pozostaną rozwiązane także inne kwestie. Jedno jest pewne, osoby które utraciły norweskie paszporty bo wyjechały na stałe do innego kraju, mogą składać wnioski o otrzymanie ich z powrotem. Natomiast  osoby które były skazane na więzienie w Norwegii lub za granicą nie będą miały możliwości otrzymania norweskiego obywatelstwa. Odebranie obywatelstwa będzie również teraz możliwe w przypadku gdy obywatel innego kraju, posiadający dwa obywatelstwa w tym norweskie, popełnił przestępstwo i został skazany wyrokiem sądu. Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ prawo nie przewidywało odebrania komuś obywatelstwa i pozostawienie go bez żadnego paszportu.

Zmiany nie nastąpią jednak szybko. Najpierw Norwegia  musi wypowiedzieć umowę tzw. Konwencję Rady Europejskiej z 1963 r. Dopiero rok po zatwierdzeniu tego wypowiedzenia, przepisy dotyczące podwójnego obywatelstwa będą mogły wejść w życie i zacząć obowiązywać w Norwegii.