Skip to main content

Zasiłek chorobowy w Norwegii, czyli sykepenger, należy się każdej osobie, która należy do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych i przepracowała w Norwegii przynajmniej 4 tygodnie. Inne zasady dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą oraz freelanserów.

Sykepenger to środki, które mają zastąpić dochód z pracy w sytuacji, kiedy stan zdrowia pracownika nie pozwala na wykonywanie obowiązków zawodowych. Za pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego-zasiłek wypłaca pracodawca, a za kolejne dni absencji z powodu choroby obowiązek płatności przejmuje NAV. Zasiłek chorobowy to 100% średniomiesięcznych przychodów uzyskanych w okresie (co do zasady) 3 miesięcy przed zachorowaniem. Maksymalny czas przebywania na zwolnieniu chorobowym to 52 tygodnie. W późniejszym czasie należy się ubiegać o arbeidsavklaringspenger – w skrócie AAP – ale o tym w innym artykule 🙂

Warto wspomnieć, że podczas trwania norweskiego zwolnienia można przebywać na terenie Polski za zgodą lekarza. W tej sytuacji należy też przesłać stosowną dokumentację do NAV. NAV respektuje także zagraniczne zwolnienia chorobowe, jednak trzeba pamiętać, że do nich trzeba także załączyć odpowiedni wniosek oraz dokumentację. Istnieje też możliwość przeniesienia leczenia z Norwegii do Polski – szczegóły należy ustalić z lekarzem prowadzącym i uzyskać jego zgodę.

Potrzebujesz pomocy w wypełnieniu wniosku o zasiłek chorobowy? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci na każdym etapie starania się o sykepenger.

Więcej informacji znajdziesz: