Skip to main content

Coraz dłużej trzeba czekać na norweski paszport oraz dowód osobisty. Interweniowała minister Emilie Enger Mehl.

Dokument tożsamości jest niezbędny do funkcjonowania w środowisku społecznym. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość nie tylko podczas przekraczania granicy, ale też na przykład w banku, na poczcie czy w urzędzie skarbowym. Dla norweskich obywateli podstawowe dokumenty tego typu to paszport oraz odpowiednik polskiego dowodu osobistego, czyli ID-kort.

Dłuższe oczekiwanie na dokumenty w Norwegii

O problemach z wydawaniem nowych dokumentów tożsamości norweska policja informowała już w połowie lutego. W komunikacie prasowym wyjaśniała, że kłopoty z umówieniem wizyty wynikają z faktu, iż po okresie pandemii więcej osób niż zwykle stara się o aktualne paszporty. Ci, którzy nie mogli podróżować za granicę w ciągu ostatnich dwóch lat, nie sprawdzali dat ważności swoich doumentów. Teraz wielu z nich odkryło, że straciły one ważność, stąd zapotrzebowanie na nowe dokumenty tożsamości jest w Norwegii większe niż zwykle.

Zwykle Norwegowie czekali na dokumenty nie dłużej niż tydzień. Wszystko dobywało się sprawnie – po wizycie na posterunku policji nowy paszport lub dowód był przysyłany pocztą nawet po czterech dniach oczekiwania. Teraz na dokumenty trzeba czekać aż kilka tygodni.

Dwie przyczyny problemu

Na wydłużający się czas oczekiwania nakładają się dwie przyczyny. Pierwsza to problemy z dostawami materiałów, a druga to zwiększone zapotrzebowanie, bo wiele osób nie załatwiało spraw urzędowych na bieżąco w czasie restrykcji związanych z pandemią. Obecnie również wojna w Ukrainie wpływa na wydłużające się kolejki w norweskich urzędach. Firma, która dostarcza paszporty, obsługuje wiele krajów, nie tylko Norwegię. Od czasu wybuchu wojny zapotrzebowanie na aktualne paszporty wzrosło w wielu państwach europejskich.

Minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Emilie Enger Mehl zwołuje spotkanie z przedstawicielami firmy zajmującej się produkcją paszportów i dowodów osobistych. Jej zdaniem sytuacja, jaka obecnie ma miejsce w Norwegii, jest nie do przyjęcia.

Wizyta w sprawie nowego dokumentu

Przypominamy, że udając się na wizytę w sprawie wydania nowego dokumentu tożsamości w Norwegii, należy zabrać ze sobą stary dokument. Trzeba to zrobić nawet, jeśli dotychczasowy paszport lub dowód straciły ważność. Rodzice dziecka starającego się o paszport powinni pamiętać, żeby na wizytę przyjść we dwójkę, a jeśli jedno z rodziców nie może tego zrobić, powinno wyposażyć to drugie w swoje pisemne upoważnienie.