Skip to main content

Żeby móc sprawnie funkcjonować w norweskich systemach, należy posiadać numer personalny, tymczasowy bądź stały. Numery tymczasowe, czyli d-nummery, należy aktualizować co pięć lat. Możesz zrobić to z naszą pomocą.  

Od 2017 r. numer tymczasowy w Norwegii, czyli d-nummer, jest aktywny przez 5 lat. Nieaktywny d-nummer nie oznacza, że został on skasowany z systemu lub jest błędny, a jedynie, że minęło 5 lub więcej lat od dnia jego przydzielenia. Można go ponownie aktywować. Aby to zrobić, należy stawić się na kontrolę tożsamości w najbliższym norweskim urzędzie skarbowym świadczącym taką usługę i aplikować o aktywowanie numeru. 

Zmiana przepisów w tej sprawie spowodowała, że na początku roku 2022 około 640 000 osób straciło w Norwegii aktywny status i musiało aktywować swoje numery. Co roku konieczność aktualizacji numeru tymczasowego w Norwegii dotyczy kilkuset tysięcy osób.  

Kontrola tożsamości 

Kontrolę tożsamości można przeprowadzić w jednym z ponad czterdziestu urzędów skarbowych na terenie Norwegii. Na spotkanie należy się udać osobiście i okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. W przypadku obywateli Polski musi to być paszport lub dowód, czyli dokument potwierdzający obywatelstwo oraz płeć. 

Kontroli tożsamości nie można przeprowadzić wcześniej niż po upływie 5 lat od wydania D-numeru. Aby numer tymczasowy mógł zostać reaktywowany, wcześniej musi stać się nieaktywny. Oznacza to, że nie można zapobiec dezaktywacji numeru na przykład stawiając się na kontrolę tożsamości po upływie 4,5 roku od jego nadania. 

Kontrolę tożsamości można również przeprowadzić inną droga, jeśli użytkownik numeru przeniósł się na stałe do Polski, ale wciąż potrzebuje d-nummeru, bo na przykład pobiera z Norwegii emeryturę.  

Bądź aktywny! 

Jeśli twój d-nummer w Norwegii stracił status aktywny, pomożemy Ci to zmienić. Nie wiesz, do czego zacząć i jak udowodnić w wirtualnej, urzędniczej rzeczywistości, że ty to naprawdę ty? Zgłoś się do nas. Przeprowadzimy Cię przez norweskie procedury, abyś mógł bez problemów korzystać ze wszystkich przysługujących ci w Norwegii praw.