Około 640 000 użytkowników norweskich tymczasowych numerów personalnych straciło w tym miesiącu aktywny status. Wyjaśniamy, co to oznacza.
Pięć lat temu Norwegia zmodyfikowała przepisy dotyczące tymczasowych numerów personalnych. Wcześniej taki numer mógł być aktywny przez wiele lat, nawet, jeśli dana osoba nie miała już wyraźnych związków z Norwegią. Obecnie przestrzegana jest zasada pięciu lat. Oznacza to, że w lutym tego roku, nieaktywne stało się ponad pół miliona D-nummerów.
5 lat aktywności
Od 2017 r. numer tymczasowy w Norwegii, czyli D-nummer, jest aktywny przez 5 lat. Nieaktywny D-nummer nie oznacza, że został on skasowany z systemu lub jest błędny, a jedynie, że minęło 5 lub więcej lat od dnia jego przydzielenia. Można go ponownie aktywować. Aby to zrobić, należy stawić się na kontrolę tożsamości w najbliższym norweskim urzędzie skarbowym świadczącym taką usługę i aplikować o aktywowanie numeru.
Kontrola tożsamości
Kontrolę tożsamości można przeprowadzić w jednym z ponad czterdziestu urzędów skarbowych na terenie Norwegii. Lista znajduje się TUTAJ. Na spotkanie należy się udać osobiście i okazać ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. W przypadku obywateli Polski musi to być paszport lub dowód, czyli dokument potwierdzający obywatelstwo oraz płeć.
Kontroli tożsamości nie można przeprowadzić wcześniej niż po upływie 5 lat od wydania D-numeru. Aby numer tymczasowy mógł zostać reaktywowany, wcześniej musi stać się nieaktywny. Oznacza to, że nie można zapobiec dezaktywacji numeru na przykład stawiając się na kontrolę tożsamości po upływie 4,5 roku od jego nadania.
Przeprowadzka do Norwegii
Prawo do otrzymania stałego numeru personalnego, jaki zastępuje numer tymczasowy, masz wtedy, gdy zamierzasz mieszkać w Norwegii przez dłużej niż pół roku. Zwykle należy to udokumentować w urzędzie przedstawiając na przykład kontrakt o pracę na co najmniej ponad pół roku.