Skip to main content

Norweski Urząd Skarbowy uruchomił tymczasowe ”biura” na przejściach granicznych, gdzie przyznaje pracownikom zagranicznym tymczasowe numery personalne.

Program ruszył pod koniec marca tego roku. Na norweskich przejściach granicznych można teraz otrzymać tymczasowy numer personalny, czyli D-nummer. Jest to rozwiązanie przejściowe, jakie ma pomóc norweskiej służbie zdrowia w śledzeniu rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Z pomocą D-nummeru obcokrajowcy, którzy nie posiadali go wcześniej, są rejestrowani do bazy danych. Przechowuje się w niej wyniki testów na obecność koronawirusa wywołującego COVID-19. W normalnych warunkach obcokrajowcy otrzymują taki numer identyfikacyjny dopiero po odwiedzeniu w miejscu docelowym jednego z centrów obsługujących obcokrajowców.

Obowiązek testowania się

Przyznanie tymczasowego numeru personalnego dotyczy jedynie tych osób, jakie na przyjściu granicznym poddają się obowiązkowi przejścia testu na koronawirusa. Obecnie restrykcje wjazdowe zobowiązują do tego wszystkich. Osoby przekraczające granicę Norwegii muszą udokumentować negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Norwegii i dodatkowo muszą wykonać test na COVID-19 natychmiast po przekroczeniu granicy Norwegii. Punkty pobrań znajdują się na granicy. Osoby te są też zobowiązane do pozostania na miejscu aż do otrzymania wyniku testu. Zwykle trwa to pół godziny.

Wizyta w SUA lub urzędzie podatkowym wciąż konieczna

Pracownicy zagraniczni, którym tymczasowy numer personalny został przydzielony na granicy, po przejściu kwarantanny i tak muszą udać się do jednego z punktów SUA, aby tam zarejestrować swój przyjazd oraz aplikować o kartę podatkową.

Przejściowe „biura” Norweskiego Urzędu Skarbowego są dostępne na wszystkich 33 przejściach granicznych i działają 24 godziny na dobę.