Skip to main content

W dniu dzisiejszym Erna Solberg poinformowała  o wprowadzeniu obowiązku przeprowadzania testów na obecność covid-19 dla osób przyjeżdżających do Norwegii od 2 stycznia 2021 r. Test należy przeprowadzić jak najszybciej i nie później niż jeden dzień po wjeździe do Norwegii. Podróżni będą mieli możliwość wjazdu  do Norwegii tylko przez przejścia graniczne z możliwością testowania a kilka mniejszych przejść granicznych zostanie zamkniętych.

Zwiększono możliwości testowe na granicach i wprowadzono pewne ograniczenia dla przejść granicznych. W miarę możliwości badanie powinno odbywać się na lotnisku lub przejściu granicznym,  a jeśli to będzie niemożliwe, podróżny musi skontaktować się z gminą w celu ustalenia terminu wykonania testu.

Obowiązek ten został wprowadzony ze względu na zmutowany wariant wirusa, który może być bardziej zaraźliwy i tym samym rozprzestrzenia się dużo szybciej, oraz przez wzgląd na to, iż wiele osób wróci do Norwegii po Bożym Narodzeniu z krajów o znacznie wyższym poziomie infekcji niż w Norwegii.

Wyjątki od obowiązku przeprowadzenia testu: Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą być badane. Dotyczy to także m.in. osób pełniących krytyczne funkcje społeczne, pracowników granicznych, kierowców transportu dalekobieżnego i dyplomatów.

-Wymóg obowiązkowego testu jest uzupełnieniem wprowadzonych wcześniej zasad  . Nie został zniesiony wymóg negatywnego testu przed wjazdem, rejestracji wjazdowej ani obowiązek przebycia kwarantanny – podkreśla minister zdrowia i opieki Bent Høie.

Liste otwartych granic można zlaeźć tutaj https://www.regjeringen.no/globalassets/departementene/hod/201231_aapne_grenseovergangssteder_210102.pdf