Skip to main content

Data polskich wyborów zbliża się wielkimi krokami. Kto chce oddać głos w Norwegii, powinien dopisać się elektronicznie do spisu wyborców. Przedstawiamy garść najważniejszych informacji na ten temat.

Wybory do Sejmu RP i do Senatu RP odbędą się  15 października 2023 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP w tym samym terminie odbędzie się referendum ogólnokrajowe.

Obwodowe Komisje Wyborcze w Norwegii

Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach i referendum w jednym z 402 obwodów głosowania utworzonych przez Ministra Spraw Zagranicznych. W Norwegii będzie można zagłosować w:

  • Oslo I Olav Kyrres plass 1 0273;
  • Oslo II Drammensveien 171 0277;
  • Oslo III Nyveien 17 A 1369 Stabekk;
  • Oslo IV Otto Sverdrups Plass 4 Inngang A  (wejście A) 1337 Sandvika;
  • Bergen Christies gate 16 5015;
  • Bodø Hernesveien 22C 8003;
  • Drammen Cappelens gate 1 3016;
  • Fredrikstad Ferjestedsveien 17 1606;
  • Stavanger St. Olavs gate 25 4005;
  • Tromsø Kaigata 6 9008;
  • Trondheim  Schirmers gate 1 7012.

UWAGA osoby mieszkające w Oslo! Jeśli chcecie uniknąć stania w długich kolejkach w oczekiwaniu na oddanie głosu, wybierzcie się do jednego z dwóch nowych punktów do głosowania: Sandvika lub Stabekk. Na razie jest tam zarejestrowanych niewielu wyborców, zatem nie trzeba będzie długo czekać na swoją kolej.

Rejestracja elektroniczna

Aby oddać głos w Norwegii należy zarejestrować się samodzielnie na platformie internetowej e-Wybory do 10 października 2023 r.  Można też zgłosić się do Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Oslo z wnioskiem o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 10 października 2023 r. Nie należy z rejestracją czekać na ostatnią chwilę, bowiem tym razem zostanie ona zakończona na 5, a nie, jak wcześniej, na 3 dni przed wyborami.

Jeśli nie zdążyłeś/aś zapisać się do spisu wyborców do 10 października, będziesz mógł/mogła wystąpić do Konsula RP w Oslo o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Będzie to możliwe TYLKO do 12 października 2023 r. Jest to procedura bardziej skomplikowana niż elektroniczna rejestracja, która zajmuje najwyżej kilka minut.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w Wydziale Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Oslo (przy Drammensveien 171) na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem. Gotowe zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę.  Żeby złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia, nie trzeba rejestrować wizyty w systemie e-Konsulat.

W dniu głosowania

W dniu głosowania należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości. Może to być wyłącznie polski paszport lub dowód osobisty. Jesli do spisu wyborców dana osoba dopisała się na podstawie na przyklad paszportu, wciąż w lokalu wyborczym może wylegitymować się dowodem osobistym lub odwrotnie. Ważnym potwierdzeniem tożsamości nie jest na przykład karta bankowa ze zdjęciem, prawo jazdy ani norweski dokument. Do głosowania nie uprawnia też samo wydrukowane potwierdzenie rejestracji.