Skip to main content

Pogoda w Norwegii

Skandynawia w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Najchętniej zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych, wybierana jest Norwegia. Klimat słynnego kraju fiordów jest dla wielu zagadką, a najczęściej kojarzy się z niskimi temperaturami i małą ilością słońca. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują, bo na miejscu okazuje się, że wcale nie jest tak źle. Trzeba mimo to podkreślić, że pogoda w Norwegii różni się w zależności od terenu, do którego postanowimy się udać, bo inne warunki zastaniemy na wybrzeżu, a inne w głębi lądu. Przyjrzyjmy się zatem panującej tam aurze, by lepiej zrozumieć specyfikę tych ziem i wytypować lokalizację najlepiej odpowiadającą naszym preferencjom.  

Norwegia – klimat na południu 

Norwegia znajduje się na 10. miejscu w Europie pod względem powierzchni (324 220 km kw.). Jest to dość duży obszar, dlatego klimat powinien być tam dość urozmaicony i ta teza jak najbardziej się zgadza. Ogromna rozciągłość równoleżnikowa, bo obejmująca ok. 2000 km oraz wysunięcie w kierunku bieguna północnego każą przypuszczać, że Norwegia może być niezbyt przyjaznym miejscem do życia. Temperatura latem w oczach sceptyków oscyluje w okolicach kilku kresek, a zimy potrafią dać się we znaki jak nigdzie indziej. I rzeczywiście, jeżeli przenieślibyśmy się w rejony północne lądowe, to takie warunki są realne. Jednak kto prócz pingwinów, badaczy i amatorów ekstremalnych wrażeń chciałby się zapuszczać we wspomniane okolice?  

Skupmy się na prowincjach gęsto zaludnionych – to właśnie tam pod kątem turystycznym wabi Norwegia. Klimat na południu jest umiarkowany, czyli w zasadzie taki, jak w Polsce, ale nie do końca. Bo nazwa „umiarkowany” jest za ogólna, a my przecież chcemy precyzyjnie podejść do zagadnienia. Całoroczna pogoda w ojczyźnie jest nam znana. Jasne, zdarzają się wyjątki od reguły w postaci późnych przymrozków i wczesnych zim, ale każdy wie, czego się spodziewać. Nie da się ukryć, że w porównaniu do nas Norwegia trochę się różni. Temperatura w części południowej wykazuje podobieństwa do strefy umiarkowanej chłodnej morskiej, czyli latem nie grzeje tak mocno jak nad Wisłą, ale nadal jest przyjemnie. Podobnie z zimami. Częściej spotkamy tam śnieg, ale siarczystych mrozów też raczej nie doświadczymy.  

Naturalny ocieplacz 

Oslo, Kristiansand, Stavanger czy Bergen kuszą różnego rodzaju atrakcjami, a tereny pomiędzy nimi przyciągają zapierającymi dech w piersiach widokami. Biorąc pod uwagę aspekt turystyczny, nie da się ukryć, że z tych terenów słynie Norwegia. Temperatura w tych regionach również zachęca do odwiedzin, bo dla kontynentalnego Polaka może być przyjemną odmianą od kaprysów rodzimej aury. Ktoś mógłby zadać słuszne pytanie, skąd taka pogoda w tym zakątku świata? Czy nie powinno być zimniej? Takie warunki są możliwe dzięki prądowi zatokowemu. Spycha on masy ciepłej wody w kierunku Półwyspu Skandynawskiego, a największym beneficjentem tego zjawiska jest właśnie Norwegia. Temperatura jest na tyle korzystna, że umożliwia uprawę wielu roślin, które bez Golfsztromu nie dałyby rady urosnąć.  

Ile stopni jest w Norwegii w poszczególne pory roku? 

Wbrew pozorom dość łatwo sprawdzić, ile stopni jest w kraju fiordów w poszczególne pory roku. Mogłoby się wydawać, że im dalej na północ, tym chłodniejsze oblicze klimatyczne zaprezentuje nam Norwegia. Zima będzie coraz bardziej dokuczać, wykluczając swobodną egzystencję. O ile taka teza sprawdzi się w kontekście terenów wewnątrz kraju, to strefa nadbrzeżna wciąż jest stosunkowo ciepła. Jasne jest, że temperatura w Norwegii będzie odczuwalnie spadać, gdy osoba rejestrująca pomiar postanowi wędrować choćby w kierunku Tromsø (największe miasto północy, usytuowane tuż za kołem podbiegunowym), ale nadal prowadzenie normalnego życia okaże się możliwe, czego dowodzi liczba mieszkańców wywołanego do tablicy Tromsø (prawie 65 tys.). 

Temperatura w Norwegii  

Zatem ile stopni jest w Norwegii? Najlepiej przedstawi to krótkie zestawienie. Weźmy pod uwagę kilka lokalizacji. Będą to Oslo, Trondheim (centralna część, wybrzeże), wspomniane Tromsø oraz Honningsvåg – jedna z miejscowości najdalej wysuniętych na północ. Każdą rozpatrzymy pod kątem temperatury w dniu rozpoczynającym daną porę roku w 2021. 

21 marca 

  • Oslo – 5°C 
  • Trondheim – 3°C 
  • Tromsø – -1°C 
  • Honningsvåg – -1°C 

22 czerwca 

  • Oslo – 16°C 
  • Trondheim – 17°C 
  • Tromsø – 12°C 
  • Honningsvåg – 14°C 

23 września 

  • Oslo – 14°C 
  • Trondheim – 11°C 
  • Tromsø – 12°C 
  • Honningsvåg – 9°C 

22 grudnia 

  • Oslo – -3°C 
  • Trondheim – -1°C 
  • Tromsø – -3°C 
  • Honningsvåg – 0°C 

Powyższe zestawienie dokładnie ilustruje, że temperatura w Norwegii nie ulega drastycznej zmianie nawet w przypadku punktów znacznie oddalonych od siebie. Pomiędzy Oslo a Honningsvåg jest ponad 2000 km! A mimo to różnice pomiędzy nimi są znikome. Taka analiza pokazuje, jak niesamowitym krajem jest Norwegia. Zima w największych aglomeracjach zbytnio się nie różni, zresztą podobnie jak inne pory roku.  

Opady

Kolejną kwestią są opady. Sprawdźmy, jak w porównaniu do Polski przedstawia się Norwegia. Temperatura latem jest niższa, a to pociąga za sobą mniejsze nasłonecznienie. Więcej chmur oznacza więcej opadów. Podobnie wygląda to pomiędzy grudniem a marcem. Tu także korzystniej wypada Norwegia. Temperatura zimą jest charakterystyczna dla klimatu umiarkowanego chłodnego, a napływające dzięki prądom morskim ciepłe masy powietrza ochładzają się w zderzeniu z półwyspem, pokrywając go śniegiem. Oto jeden z powodów, dla których w sportach zimowych sukcesy odnosi właśnie Norwegia. Zima trwa tyle, ile trwać powinna, a białego puchu jest pod dostatkiem.  

Pogoda w Norwegii: odstrasza czy zachęca? 

Temperatura w Norwegii nie powinna odstraszyć mieszkańca Polski, który chce osiąść w tym pięknym kraju. Jeśli zechce podróżować po obszarach nadmorskich, nie odczuje większych zmian w porównaniu z rodzimym klimatem. Odmiennie przedstawia się pogoda w Norwegii, gdyż tutaj ryzyko opadów jest większe, ale od czego są ubrania przeciwdeszczowe? Poza tym portali informujących, ile stopni jest w Norwegii w danym dniu, jest sporo. Dla tych, którzy marzą o gorącym słońcu i lazurowym wybrzeżu, ta lokalizacja z pewnością nie przypadnie do gustu. 

Skuteczna pomoc w Norwegii 

Jakkolwiek przyjaznym państwem jest Norwegia, to dla Polaka to wciąż kraj z obcym językiem, systemem i kulturą. Niełatwo jest się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Pomoc zarówno na miejscu, jak i przed wyjazdem na pewno się przyda. Na www.pomoc-w-norwegii.com znajdziesz kompleksowe informacje o najważniejszych kwestiach obejmujących Polonię. Odpowiedzi na nurtujące pytania odszukają tam przedsiębiorcy, jednocześnie otrzymując możliwość obsługi prowadzonego biznesu. Również rozliczający się z tamtejszym fiskusem zdobędą wiedzę na temat podatków dotyczących rezydentów. Na stronie dostępne jest mnóstwo przydatnych usług, choćby odnoszących się do zasiłku ciążowego czy  wniosków o norweskie obywatelstwo.