Skip to main content

Inflacja nie omija żadnego z europejskich państw, dlatego Polacy rozważający wyjazd do Kraju Fiordów w 2023 roku, powinni dysponować wiedzą dotyczącą aktualnych cen i kosztów życia w tym państwie. Jeśli poszukujesz odpowiedzi na pytania o to, ile w Norwegii kosztują paliwa, żywność, produkty elektroniczne czy popularne usługi, np. transport publiczny, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiedz się, z jakimi wydatkami wiąże się prowadzenie gospodarstwa domowego w Oslo, Bergen lub Stavanger i sprawdź, czy zarobki, na które możesz liczyć w swoim zawodzie, pozwolą Ci zaspokoić podstawowe potrzeby i cieszyć się wygodnym życiem.

Dlaczego Polacy stawiają na Norwegię?

Pomimo niewielkiej powierzchni i stosunkowo małej liczby mieszkańców Kraj Fiordów od lat zaliczany jest do najbogatszych państw na świecie, a tamtejszy rynek pracy kusi wizją kilkukrotnie wyższych zarobków od tych oferowanych przez rodzimych pracodawców. Polacy często wyjeżdżają do Norwegii, w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy, znajdując zatrudnienie w takich branżach jak budownictwo, opieka zdrowotna, usługi, przemysł morski, turystyka czy hotelarstwo. Ten skandynawski kraj cieszy się stabilną gospodarką i niskim poziomem bezrobocia, co przyciąga osoby szukające pewności zatrudnienia i stabilności finansowej. Norwegia znana jest z wysokiej jakości życia, dobrego systemu opieki społecznej, bezpiecznych miast i pięknej przyrody. Wszystko to przyciąga tysiące Polaków, którzy chcą poprawić jakość swojego życia i zapewnić lepszą przyszłość sobie i swoim rodzinom.

Żywność w Norwegii – ile kosztują podstawowe produkty spożywcze?

Polak wchodzący do sklepu spożywczego w jednym z norweskich miast może mocno się zdziwić, widząc ceny żywności oraz podstawowych artykułów. Równowartość 10 zł za litr mleka czy 12 zł za kilogram cukru, nie mówiąc o takich produktach jak wędliny, ryby czy sery, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, mogą wzbudzać zdumienie. Za 1 kg jabłek zapłacimy ok. 15 zł a aż bochenek chleba – 13 zł. W porównaniu ze stawkami znanymi z polskich sklepów i supermarketów, ceny żywności w Norwegii mogą być nawet kilka razy wyższe w przypadku niektórych produktów. Za kilogram szynki średnio zapłacimy 200 NOK, a więc ok. 75 zł. Cena ryżu to 25 NOK – ok. 9 zł. 1 kg fileta z kurczaka to wydatek rzędu 45 zł, natomiast alkohole i wyroby tytoniowe są nawet trzykrotnie droższe niż w Polsce.

Różnice w cenach żywności najlepiej pokazuje porównanie kosztów podstawowego koszyka produktów spożywczych, który w Norwegii w 2023 roku jest o ok. 180% droższy niż w Polsce.

Ceny paliw w Norwegii i w Polsce

Podróżując po norweskim państwie samochodem, należy liczyć się z tym, że wydatki na benzynę, olej napędowy lub gaz będą pochłaniały istotną część naszego miesięcznego budżetu. Choć ceny paliw w Norwegii, podobnie jak w innych krajach podlegają wahaniom, od lat zaliczane są do najwyższych na kontynencie. W momencie powstawania tego artykułu, a więc na dzień 12 czerwca 2023 stawki na stacjach paliw prezentowały się następująco:

  • benzyna 95 – 8,65 zł za litr,

  • diesel – 7,30 zł za litr,

  • gaz LPG – 5,40 zł za litr.

W analogicznym okresie w Polsce cena benzyny 95 wynosiła 6,50 zł/litr natomiast za 1 l oleju napędowego nad Wisłą trzeba było zapłacić ok. 6,00 zł. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w Kraju Fiordów tylko na niektórych stacjach paliw można tankować gaz LPG.

Na pierwszy rzut oka ceny paliw w Norwegii wydają się znacznie wyższe niż w Polsce, jednak sytuacja diametralnie zmienia się, jeśli spojrzymy na nią z perspektywy norweskich zarobków, które również są znacznie wyższe od tych nad Wisłą. Wystarczy dodać, że w Polsce za średnią pensję można kupić ok. 600 litrów benzyny 95, podczas gdy w Norwegii przeciętna płaca pozwala na zakup aż 2000 litrów paliwa.

Ceny biletów na transport publiczny w Norwegii

Osoby, które zamiast podróżowania własnym autem postawią na korzystanie z transportu publicznego, z pewnością powinny dokładnie zapoznać się z aktualnymi cenami biletów. W Oslo za pojedynczy bilet na przejazdy komunikacją w ramach strefy I (autobusy, tramwaje, metro, pociągi podmiejskie, promy) w 2023 roku trzeba zapłacić 39 NOK, a więc ok. 18 zł. Dzieci i seniorzy wydadzą mniej – bilet ulgowy to koszt 20 NOK. Przy większej liczbie przejazdów jednego dnia warto zdecydować się na bilet 24-godzinny w cenie 117 NOK, a więc ok. 55,08 zł (normalny) lub 59 NOK (ulgowy).

Biorąc pod uwagę ceny transportu publicznego w Norwegii w 2023 roku, część osób może zechcieć skorzystać z alternatywnego rozwiązania, jakim jest przejazd taksówką. Tu cena jest bardzo trudna do jednoznacznego ustalenia, ze względu na różnice w stawkach w poszczególnych miastach czy uzależnienie opłat od pory dnia (nocna taksówka jest droższa niż dzienna). Mocno uśredniony koszt za 1 km powinien wynieść w granicach 5-6 zł + opłata początkowa w wysokości ok. 40 zł.

Popularne usługi w Norwegii – aktualne ceny

Kolejną kwestią, która nurtuje wiele osób wybierających się do pracy w Oslo lub Trondheim są ceny usług w Norwegii. Ile w 2023 roku zapłacimy za nocleg? Pokoje w najtańszych hotelach dostępne są za ok. 300 PLN w przeliczeniu na złotówki. Za nieco wyższy standard należy zapłacić ok. 400-750 zł, natomiast obiekty cztero- i pięciogwiazdkowe życzą sobie nawet równowartość 1500 zł za nocleg.

Do tanich nie należy również jedzenie w restauracjach. Spaghetti Carbonara to koszt ok. 170 NOK, a więc ponad 80 zł. Za danie obiadowe zapłacimy ok. 260 NOK (120-140 zł), a za zupę 130 NOK, czyli ok. 50-65 zł. Deser to wydatek rzędu 100-150 NOK (70 zł), a kebab na mieście może kosztować nawet 60 zł (135 NOK). Na podobny wydatek trzeba będzie się przygotować, chcąc zjeść dobrej jakości burgera w jednej z tutejszych restauracji.

Ile kosztuje elektronika w Norwegii?

Oprócz wiedzy dotyczącej cen żywności, wydatków na paliwo i transport publiczny czy kosztów popularnych usług, osobom żyjącym w Norwegii z pewnością przyda się również znajomość cennika elektroniki. Bazując na danych z popularnych norweskich sklepów AGD/RTV, prezentujemy orientacyjne ceny produktów elektronicznych w Norwegii w 2023 roku:

  • laptop/PC – 5 000-15 000 NOK,

  • smartfon klasy premium (np. iPhone 13) 14 000 NOK,

  • smartfon budżetowy 1 000-4 000 NOK,

  • telewizor smart TV 6 000-12 000 NOK,

  • lodówka 7 000-10 000 NOK,

  • pralka automatyczna 7 000-12 000 NOK,

  • konsola PlayStation 5 000-6 000 NOK.

Podobnie jak w przypadku żywności, usług czy paliwa, również ceny artykułów elektronicznych w Norwegii są wyraźnie wyższe niż w Polsce. Warto jednak pamiętać, że atrakcyjne zarobki w wielu branżach w dużym stopniu rekompensują konieczność ponoszenia wydatków, pozwalając jednocześnie na komfortowe życie w kraju nad fiordami.

Czy życie w Norwegii jest drogie?

Nie da się ukryć, że Norwegia należy do najdroższych państw w Europie, jeśli chodzi o koszty prowadzenia gospodarstwa domowego. Oprócz wymienionych w tym artykule podstawowych kategorii wydatków, do obciążeń finansowych należy doliczyć szereg innych wydatków, takich jak rachunki za prąd, gaz czy ogrzewanie, ubezpieczenie nieruchomości lub opłaty związane z wynajmem, czy nakłady na prywatną opiekę medyczną. Z drugiej strony, ten skandynawski kraj oferuje zamieszkującym go podatnikom szereg ulg i rozwiązań podatkowych oraz socjalnych, dzięki którym w budżetach gospodarstw domowych pozostaje więcej pieniędzy.