Skip to main content

Jednym z najczęstszych powodów, dla których Polacy decydują się na emigrację do Kraju Fiordów, jest poprawa jakości życia, utożsamiana przede wszystkim z wysokimi zarobkami. Aby jednak uzyskać pełny obraz sytuacji, należy porównywać nie tylko wysokość dochodów, ale także ceny życia w Norwegii i Polsce. Dowiedz się, jak w 2023 roku przedstawiają się kwestie podatków, kosztów utrzymania, cen nieruchomości i sprawdź, czy życie w tym skandynawskim państwie się opłaca.

Zarobki w Norwegii 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć

Od lat kraj ten pozostaje w czołówce europejskich państw, do których obywatele polscy wyjeżdżają w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Wpływ na ich decyzję mają przede wszystkim zarobki w Norwegii, które w 2023 roku nadal pozostają kilkukrotnie wyższe w porównaniu z dochodami, jakie za tę samą pracę można otrzymać w Polsce. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji dotyczących:

 • płacy minimalnej,

 • średniego wynagrodzenia oraz mediany zarobków,

 • wysokości dochodów w poszczególnych branżach.

Płaca minimalna i średnie wynagrodzenie w Kraju Fiordów

Dla wielu osób niemałym zaskoczeniem może okazać się to, że w Królestwie nie obowiązują przepisy o minimalnym wynagrodzeniu. Nie oznacza to bynajmniej, że tamtejsi pracodawcy pozostają poza kontrolą państwa, jeśli chodzi o płace, które muszą przecież rekompensować dość wysokie ceny życia w Norwegii. Właśnie dlatego, w poszczególnych zawodach i branżach obowiązują minimalne stawki godzinowe, które przedsiębiorcy muszą respektować, zawierając umowy o pracę. Ich wysokość podlega regularnej waloryzacji, uwzględniając nie tylko rosnące koszty utrzymania pracowników i nieruchomości, ale także podatki czy np. stopy procentowe, wpływające na zdolność kredytową.

Natomiast jeśli chodzi o średnie wynagrodzenie, praca w Norwegii okazuje się naprawdę opłacalna. Jak podaje Centralne Biuro Statystyczne, w 2022 roku uśredniona płaca brutto w tym kraju we wszystkich sektorach gospodarki wynosiła 53 150 NOK (Koron Norweskich). „Na rękę” pracownik otrzymywał 36 430 NOK, co w przeliczeniu na złotówki dawało ponad 15,5 tysiąca zł. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że podobnie jak w Polsce, większość społeczeństwa zarabia mniej, a średnią krajową mocno zawyża grupa pracowników osiągających bardzo wysokie dochody.

Ile zarabia się w poszczególnych branżach?

Znacznie bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest mediana zarobków w Norwegii, a więc „środkowa” wartość, która nie uwzględnia skrajnie wysokich oraz najniższych dochodów. W 2023 roku wynosi ona 47 755 NOK brutto (33 158 po potrąceniu podatków i składek), czyli 14 113 zł „na rękę”. Warto również pamiętać, że na wysokość dochodów wpływają rozmaite czynniki, począwszy od branży, poprzez kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, aż po znajomość języka i długość pobytu w Kraju Fiordów. Poniżej przygotowaliśmy aktualne zestawienie dotyczące średnich dochodów za pracę w Norwegii, z uwzględnieniem najczęściej wybieranych przez Polaków zawodów.

Zawód

Płaca brutto

Płaca netto

Nauczyciel w szkole podstawowej

49 020 NOK

33 913 NOK

Programista

68 380 NOK

53 046 NOK

Lekarz ogólny

78 890 NOK

49 296 NOK

Murarz

43 370 NOK

30 500 NOK

Strażak

53 060 NOK

36 383 NOK

Pielęgniarka

51 020 NOK

35 128 NOK

Pracownik biurowy

44 720 NOK

31 300 NOK

Inżynier

71 010 NOK

45 323 NOK

Ceny życia w Norwegii – ile kosztuje utrzymanie?

Atrakcyjne zarobki w Norwegii, w wielu branżach oscylujące na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, przyciągają emigrantów z całego świata. Gdyby zestawić ceny życia w Norwegii, tutejsze podatki czy koszty zakupu bądź wynajmu nieruchomości z zarobkami w Polsce, okazałoby się, że utrzymanie w tym kraju jest rekordowo drogie! Jednak sytuacja diametralnie zmienia się w momencie, gdy wydatki związane z utrzymaniem siebie i swojej rodziny przyrównamy do kilkukrotnie wyższych, norweskich płac. Wówczas okazuje się, że nawet mimo wysokich cen w sklepach, życie w Kraju Fiordów może okazać się bardzo komfortowe.

Żywność i produkty w sklepach w Oslo, Tromsø czy Trondheim są wyraźnie droższe niż w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu. Za bochenek chleba średnio zapłacimy ok. 12 zł, za kilogram żółtego sera – co najmniej 45 zł, a za 1,5 litrową butelkę wody – od 3,50 do 5 zł. Pizza to wydatek ok. 100 zł, a piwo w puszce – w zależności od marki – od 12 do ok. 18 zł. Za litr benzyny 95 w połowie maja 2023 trzeba było zapłacić prawie 9 zł, a więc o ponad 2 zł więcej niż w tym samym czasie w Polsce. Droższe są także niektóre usługi, np. noclegi w hotelach, jedzenie w restauracjach czy prace remontowe. Na podobnym poziomie co w Polsce kształtują się natomiast ceny ubrań czy kosmetyków popularnych marek.

Podatki w Norwegii 2023 – podstawowe informacje

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy zarobki i ceny życia w Kraju Fiordów pozwalają na godziwą egzystencję, jest konstrukcja systemu podatkowego. Jeśli chodzi o podatki w Norwegii, w 2023 roku obowiązują następujące progi:

 • 1. próg podatkowy – 1,7% dla rocznych dochodów do 198 350 NOK,

 • 2. próg podatkowy – 4% dla dochodów do 279 150 NOK/rok,

 • 3. próg podatkowy – 13,5% przy dochodach do 642 950 NOK,

 • 4. próg podatkowy – 16,5% przy zarobkach do 926 880 NOK,

 • 5. próg podatkowy – 17,5% dla dochodów powyżej 1 500 000 NOK.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzają 22% podatku od dochodu. Podobnie jak w Polsce przedsiębiorcy podlegają tu progresywnemu opodatkowaniu, a do kosztów prowadzenia biznesu należy jeszcze doliczyć 11,4% składki na ubezpieczenia społeczne, a także wydatki związane m.in. z zatrudnianiem pracowników.

Ulgi podatkowe w norweskim systemie

Osoby rozliczające się z norweskim fiskusem mogą również liczyć na ulgi oraz zasiłki, które w Królestwie związane są m.in. z:

 • wiekiem,

 • sytuacją materialną,

 • liczbą posiadanego potomstwa,

 • podjęciem edukacji,

 • dysponowaniem prawem do nieruchomości,

 • prowadzeniem działalności dodatkowej,

 • posiadaniem ośrodka interesów życia poza Norwegią (status pendler).

Ceny nieruchomości w Norwegii – czy jest drożej niż w Polsce?

Podobnie jak w wielu innych krajach w Europie i na świecie, również w Norwegii widoczny jest zmniejszony popyt na domy, mieszkania i grunty, powodowany m.in. spowolnieniem na rynku kredytów hipotecznych. Mimo to, ceny nieruchomości w Norwegii w 2023 roku nadal należą do relatywnie wysokich, a średni koszt 1 m2 mieszkania w Oslo wynosi ok. 72 000 NOK. Łatwo można więc obliczyć, że zakup 50-metrowego lokalu w stolicy to wydatek przekraczający 1 300 000 zł.

W dobie coraz popularniejszej pracy zdalnej, na wartości zyskują nie tylko mieszkania położone w ścisłych centrach dużych miast, ale także nieruchomości zlokalizowane na dobrze skomunikowanych obrzeżach. Istotną informacją dla wszystkich Polaków zainteresowanych zakupem domu lub lokalu w Kraju Fiordów jest także to, że tamtejsze przepisy nie narzucają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o możliwość nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.

Praca w Norwegii – jak znaleźć dobrze płatne zajęcie?

Poszukiwanie zatrudnienia w Kraju Fiordów może wydawać Ci się trudnym wyzwaniem, jednak nie warto rezygnować z marzeń, biorąc pod uwagę znaczące różnice pomiędzy zarobkami w Norwegii a tymi w Polsce. Jednym z Twoich podstawowych atutów na rynku pracy będzie z pewnością dobra znajomość języka, choć w niektórych branżach, np. IT, szansę na atrakcyjną posadę mają także osoby mówiące biegle po angielsku.

Warto również przygotować profesjonalne CV, eksponujące wykształcenie oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Jeśli zależy Ci na tym, by praca w Norwegii stanowiła źródło wysokich dochodów i pozwalała rekompensować tutejsze ceny życia, koniecznie sprawdź, w których zawodach zarabia się najwięcej i przeszukuj lokalne oraz ogólnokrajowe portale pod kątem ofert z najatrakcyjniejszych branż.