Skip to main content

Droga, jaką przebyła Norwegia do wypuszczenia nowych dowodów osobistych była długa i kręta. Policja obiecuje, że nowe dokumenty identyfikacyjne pojawią się jesienią tego roku. Oczywiście nie można wykluczyć opóźnień ze względu na COVID-19.  

Nowe dowody osobiste w Norwegii

Po raz pierwszy pomysł na nowe dowody osobiste pojawił się w roku 2007. Zgodnie z planem taki dowód osobisty byłby dostępny dla Norwegów od 1 stycznia 2013 roku, ale na planach tylko się zakończyło. W 2012 Ministerstwo Sprawiedliwości (Justisdepartementet) zapowiedziało opóźnienie projektu ze względu na brak środków finansowych. Wówczas termin zakończenia projektu miał przypaść na 2015 rok, ale jak to czasem bywa, na planach się zakończyło.  Wiosną 2017 roku, wyznaczono datę 1 kwietnia 2018 roku, jako termin wprowadzenia nowych identyfikatorów. Następnie został on przesunięty na jesień 2018 roku i dalej na 2019 i 2020 rok. 

Ostatecznie, zgodnie z obietnicami już niebawem nowe dokumenty tożsamości doczekają się swojej premiery. Zarówno nowe paszporty jak i dowody osobiste zostaną wprowadzone do obiegu w tym samym czasie a procedura ich zamawiania będzie podobna. Można będzie to zrobić na komisariatach Policji w całej Norwegii , po uprzednim umówieniu spotkania. Należy pamiętać, że jeśli stare dokumenty nie utraciły ważności, to nie ma potrzeby wymieniania ich na nowe. 

Ile będzie kosztować nowy dowód w Norwegii? 

Początkowo mówiono, że produkcja dowodów osobistych powinna być tańsza od paszportów, lecz już wiadomo, że oba dokumenty będą kosztowały tyle samo.  

Cena za paszport czy dowód osobisty to na dzień dzisiejszy 570 nok dla osoby dorosłej a 342 nok dla dziecka. 

Zamówienie dowodu i paszportu jednocześnie spowoduje przyznanie rabatu.  

Zalety nowych dowodów tożsamości

Nowe dowody osobiste będą funkcjonowały podczas automatycznej kontroli paszportowej. Będzie można ich używać jako dokumentu podróży i identyfikacji na całym obszarze EOG, więc paszport będzie potrzebny podczas podróży poza EOG. Dowód zapewni większe bezpieczeństwo w identyfikacji, zastąpi karty bankowe, które po dziś są używane.