Skip to main content

Założenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Przed prowadzeniem swojego biznesu w Norwegii chętnych powstrzymują zwykle dwie przeszkody: nieznajomość norweskich przepisów oraz formalności związane z prowadzeniem firmy. Pomożemy Ci je usunąć, żebyś mógł rozwinąć skrzydła.  

Wybieranie nazwy dla własnej firmy to fantastyczne uczucie. To jedna z tych chwil w życiu, kiedy ma się poczucie sprawczości, nadzieję na przyszłość oraz wiarę w swoje zamierzenia. Zobaczenie po raz pierwszy wybranej przez siebie nazwy czy logo na papierze to moment, którego pragną doświadczyć wszyscy ci, którzy lubią brać sprawy we własne ręce. Jesteś jedną z tych osób? Możemy Ci pomóc w zrealizowaniu Twoich biznesowych planów.  

Założenie firmy w Norwegii, a następnie prowadzenie jej może się wydawać skomplikowane i czasami faktycznie takie bywa. Najtrudniejsze bywają początki, gdy każde kolejne zadanie rodzi pytania. Procedury wymagają załatwienia szeregu formalności, złożenia wniosków i załączenia do nich właściwych dokumentów. Może być to trudne dla osób, które otwierają swój pierwszy biznes za granicą oraz dla tych, które nie znają biegle języka norweskiego. Już nawet sam wybór typu firmy, jaką chce się założyć, bywa problematyczny. Działalność jednoosobowa, spółka kapitałowa, czy może NUF? Oto jest pytanie! 

Jeśli chcesz uniknąć wpadki, boisz się pominąć obowiązkowych formalności, zgłoś się do nas – pomożemy Ci zarówno w założeniu, jak i w prowadzeniu firmy. 

Obowiązki przedsiębiorcy w Norwegii 

Prowadząc własną działalność gospodarczą w Norwegii, jesteś zobowiązany między innymi do: 

Płacenia podatków – musisz przestrzegać terminów ich uiszczania i być w tej kwestii skrupulatny. Właściciele firm w Norwegii mają obowiązek płacenia: 

  • podatku VAT – w przypadku, gdy firma jest jego płatnikiem; 
  • forskuddsskatt – jest to podatek dochodowy; 
  • arbeidsgiveravgift – jest to podatek pracodawcy. Opłacają go firmy, które zatrudniają pracowników; 
  • forskuddstrekk – jest to zaliczka na podatek dochodowy zatrudnionych pracowników. 

– Skrupulatnego prowadzenia dokumentacji firmowej. 

– Jeśli zatrudniasz pracowników, to dbania o ich bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki pracy, w tym prowadzenia szkoleń z zakresu BHP oraz wyrobienia dla nich stosownych pozwoleń i dokumentów. Przygotowując kontrakty i wypłacając pensje musisz ściśle stosować się do przepisów Kodeksu Pracy.  

– Dysponowania odpowiednimi zezwoleniami i autoryzacjami, jeśli wymaga tego specyfika branży. 

Im bardziej Twoja firma się rozwija, tym więcej jest do wykonania obowiązków natury administracyjnej oraz księgowej. Z naszą pomocą łatwo się z nimi uporasz.  

Doradztwo i usługi od A do Z 

Jeśli zakładasz firmę przy wsparciu ATS Pomoc w Norwegii, możesz liczyć na nasze doradztwo również na kolejnych etapach prowadzenia działalności. Dla klientów przygotowujemy kompendium informacji do wykorzystania. Od 17 lat pomagamy polskim przedsiębiorcom w Norwegii stawiać nie tylko pierwsze, ale też i kolejne kroki na drodze do sukcesu. Wiemy, że w biznesie liczą się kompetencje oraz czas. Potrafimy Ci pomóc szybko i skutecznie, a także właściwie podpowiedzieć, czego potrzebujesz. W bazie klientów mamy przedsiębiorców reprezentujących cały wachlarz branż, dlatego posiadamy bogate doświadczenie z różnymi procedurami.  

Prowadzenie księgowości wymaga biegłości w przepisach, dlatego warto powierzyć to zadanie nam. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych specjalistów unikniesz błędów w rozliczaniu się z urzędem skarbowym. 

Zrób pierwszy krok – zgłoś się do nas 

Własna firma w Norwegii może być spełnieniem marzeń, ale też dużym wyzwaniem. Wynika to także z kwestii formalnych – konieczności skrupulatnego prowadzenia dokumentacji i terminowego uiszczania należności w urzędzie skarbowym. Dlatego pozwól nam Ci pomóc w prowadzeniu Twojego biznesu. Wyjaśnimy Ci, jak założyć firmę w Norwegii, zajmiemy się rozliczaniem podatków, doradzimy najlepsze rozwiązanie i będziemy czuwać nad dokumentami. Z nami będzie Ci łatwiej odnaleźć się w norweskich realiach! 

Konsultacje w sprawie założenia i prowadzenia firmy można zamówić bezpośrednio u konsultanta bądź w naszym sklepie online