Skip to main content

31 lipca to ważna data dla przedsiębiorców mających w Norwegii obowiązek złożenia rocznego bilansu spółki, czyli årsregnskap. Zrób to z nami i ciesz się wakacjami! 

Prowadzisz firmę w Norwegii? Przed Tobą ważne zadanie do wykonania. Wszystkie spółki w Norwegii mają obowiązek składania raportów finansowych. Termin jest wyznaczony na 31 lipca. Roczne sprawozdanie, czyli årsregnskap (inne norweskie terminy to finansregnskap lub eksternregnskap) to najprościej mówiąc finansowe zestawienie wszystkiego, co w danym roku działo się w firmie. Należy w nim podsumować wydatki i wpływy, co pozwoli wykazać ostateczny wynik finansowy.  

Årsregnskap w pigułce 

Årsregnskap łatwo jest pomylić ze skattemelding, do obu raportów wpisuje się podobne dane i składa za pośrednictwem Altinn. Należy jednak wiedzieć, że sprawozdania te wysyła się do dwóch różnych instytucji i w różnych celach. O ile skattemelding przeznaczony jest dla norweskiego Urzędu Skarbowego Skatteetaten, to årsregnskap przesyła się do Regnskapsregister, aby dane ze spółek, które mają obowiązek ich podawania, były publicznie dostępne. Celem upubliczniania tych danych jest zapewnienie przejrzystości w biznesie. Dzięki temu potencjalni klienci mogą sprawdzić wiarygodność firmy, podobnie jak ewentualni inwestorzy, dostawcy, a nawet przedstawiciele konkurencji. Obowiązek składania årsregnskap mają spółki AS, ASA, NUF oraz między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, fundacje, spółki państwowe czy fundusze powiernicze. Bywa, że obowiązek ten dotyczy również działalności jednoosobowych, ale tylko wtedy, jeśli osiągają one bardzo duże zyski.  

Niech Cię głowa nie boli 

Brzmi prosto? W praktyce dla wielu przedsiębiorców złożenie rocznego bilansu spółki to spory ból głowy. Wszystko jest bowiem ściśle regulowane przez prawo (regnskapsloven), a raport wymaga zatwierdzenia podczas walnego zgromadzenia spółki. Jeśli chcesz mieć pewność, twój roczny bilans jest przygotowany poprawnie, skorzystaj z naszej pomocy. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w prowadzeniu Twojej działalności i jej finansów zgodnie z przepisami. Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w tym zakresie i ciesz się w spokoju letnim wypoczynkiem.