Skip to main content

Vivalytic- tak nazywa się test na COVID-19, który opracowała firma BOSCH. Jest to szybki test, stworzony w ciągu sześciu tygodni, który umożliwia wykrycie zakażenia koronawirusa SARS-CoV-2 u pacjentów w ciągu mniej niż dwóch i pół godziny.  Jest to dobra wiadomość, ponieważ może ona pomóc placówkom medycznym w szybkim diagnozowaniu i przyczynić się do powstrzymania pandemii. 

Jak każdy z nas wie, koronawirus stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla naszego systemu opieki zdrowotnej jak i dla całego świata. Zdolność do szybkiego zdiagnozowania wirusa jest nieocenioną pomocą w ograniczeniu jego rozprzestrzeniania się.  Nowy, w pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch może pomóc placówkom medycznym, takim jak gabinety lekarskie, szpitale, laboratoria i ośrodki zdrowia, w szybkim diagnozowaniu. Jak podkreśla dr Volkmar Denner, prezes zarządu Robert Bosch GmbH „Chcemy, aby szybki test Bosch COVID-19 odegrał rolę w jak najszybszym powstrzymaniu pandemii koronawirusa. Przyspieszy to identyfikację i izolację zakażonych pacjentów”.

Czas ten mierzony jest od chwili pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejnym wyróżnikiem tego testu jest to, że można go wykonać bezpośrednio w danym punkcie.  Nie ma konieczności transportu danych próbek, jak również osoba diagnozowana otrzymuje wynik na miejscu. Usprawnia to rozprzestrzenianie się wirusa, jeśli wynik wyjdzie pozytywny, ponieważ od razu badany zostanie odizolowany. Obecne testy, które są stosowane, wymagają od pacjenta oczekiwania od jednego do dwóch dni (lub więcej).  A jak wiemy, czas ma tutaj kluczowe znaczenie.  Co jest bardzo interesujące nowy test pozwala na przetestowanie pojedynczej próbki nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B. 

Bosch spodziewa się, że do końca maja będzie miał znak CE (tj. deklaracja producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania dyrektyw) dla tego produktu. Ze względu na duże zapotrzebowanie, pod koniec roku BOSCH chce pięciokrotnie zwiększyć produkcję w stosunku do pierwotnego planu. Trzymam kciuki, aby wszystko się udało.  

https://www.youtube.com/watch?time_continue=63&v=6nN4ZFXAxaI&feature=emb_logo