Skip to main content

W nocy z niedzieli na poniedziałek (25 października) Polska stanie się czerwona na norweskiej mapie ryzyka epidemiologicznego. To zła wiadomość dla niezaszczepionych Polaków planujących podróż do Norwegii.

W ostatnich dniach w Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem powodującym COVID-19. Osiemnastego października w całym kraju zanotowano ponad 1500 przypadków zakażeń. Cztery dni później było już prawie 6000 przypadków. Wpłynęło to na status kraju na norweskiej mapie ryzyka, co dla osób niezaszczepionych (a tych jest wśród Polaków niemal 50%) oznacza istotne zmiany w podróżowaniu.

Polska na czerwono

Na norweskiej stronie rządowej pojawiła się dzisiaj informacja, że Departament Zdrowia podjął decyzję o zmianie statusu Polski. W nocy z niedzieli na poniedziałek kraj zmieni kolor z pomarańczowego na czerwony. Co to oznacza?

Kolor żółty w myśl obecnych norweskich przepisów nie zmienia nic w restrykcjach wjazdowych – nie jest wymagana kwarantanna, rejestrowanie podroży czy testy na granicy.

Kolor czerwony ma duże znaczenie dla niezaszczepionych podróżnych. Osoby podróżujące z krajów oznaczonych jako czerwone, które nie posiadają certyfikatu szczepionkowego, muszą rejestrować wjazd do Norwegii przed podróżą i przejść test na koronawirusa na granicy. Dorosłych obowiązuje wtedy kwarantanna wjazdowa, którą można przerwać po trzech dniach, o ile otrzyma się negatywny wynik testu na koronawirusa. Dzieci nie muszą odbywać kwarantanny, jednak również one mają obowiązek poddać się testom. Wszystkie osoby, które przekroczyły 16-ty rok życia rejestrują w takim wypadku wjazd do Norwegii. Takie same zasady obowiązują osoby niezaszczepione przybywające z krajów oznaczonych kolorem ciemnoczerwonym.

Testy i rejestracja

Osoby nieposiadające certyfikatów szczepionkowych podróżujące z krajów lub regionów oznaczonych kolorem czerwonym, po przybyciu do Norwegii muszą wykonać test na koronawirusa. Test trzeba zrobić na lotnisku w miejscu, w którym przekracza się granicę Norwegii. Musi to być szybki test antygenowy i trzeba poczekać na miejscu na jego wynik.

Osoby bez certyfikatów podróżujące z krajów i regionów oznaczonych kolorem czerwonym, przed przybiciem do Norwegii muszą wypełnić formularz rejestracyjny dla przyjezdnych.

Formularz należy wypełnić w formie elektronicznej. Po zakończeniu rejestracji otrzymuje się potwierdzenie, które należy okazać policji po przekroczeniu granicy. Rejestrację można przeprowadzić najwcześniej 72 godziny przed wjazdem.

Podróżni posiadający ważny certyfikat szczepionkowy nie muszą rejestrować podróży ani przechodzić testów na granicy.

Kwarantanna wjazdowa

Kwarantanna wjazdowa dotyczy podróżnych nieposiadających ważnych certyfikatów szczepionkowych.

Dziesięciodniową kwarantannę wjazdową odbywa się obecnie w Norwegii we własnym domu lub w innym odpowiednim miejscu pobytu. Jeśli podróżny nie ma dostępu do odpowiedniego miejsca pobytu, w którym mógłby odbyć kwarantannę wjazdową, może otrzymać ofertę zamieszkania w hotelu kwarantannowym. Osoby odbywające kwarantannę tego typu nie mogą chodzić do pracy czy szkoły, korzystać z transportu publicznego czy odwiedzać restauracji. Mogą robić tylko niezbędne zakupy w sklepach i aptekach, powinny też do minimum ograniczyć kontakty społeczne.

Złamanie obowiązku kwarantanny wjazdowej podlega karze.

UWAGA! Osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły COVID-19 i mogą to udokumentować certyfikatem, są traktowane przez przepisy tak samo, jak osoby w pełni zaszczepione.