Skip to main content

W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dla osób niezaszczepionych może to wpłynąć na możliwości podróżowania za granicę, w tym do Norwegii.

W ostatnich dniach w Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem powodującym COVID-19. Osiemnastego października w całym kraju zanotowano ponad 1500 przypadków zakażeń. Może to niestety wpłynąć na status kraju na europejskiej mapie zakażeń, co dla osób niezaszczepionych (a tych jest wśród Polaków niemal 50%) oznacza istotne zmiany w podróżowaniu.

Polska na żółto

Na tę chwilę na norweskiej mapie zakażeń Polska ma status żółty (europejska mapa, która uwzględnia regiony, oznacza dwa województwa jako czerwone i trzy jako żółte). Co to znaczy w praktyce?  Kolor żółty w myśl obecnych norweskich przepisów nie zmienia nic w restrykcjach wjazdowych – nie jest wymagana kwarantanna, rejestrowanie podroży czy testy na granicy.

Jeśli jednak Polska zmieni kolor na czerwony, będzie miało to duże znaczenie dla niezaszczepionych podróżnych. Osoby podróżujące z krajów oznaczonych jako czerwone, które nie posiadają certyfikatu szczepionkowego, muszą rejestrować wjazd do Norwegii przed podróżą i przejść test na koronawirusa na granicy. Osoby dorosłe obowiązuje wtedy kwarantanna wjazdowa, którą można przerwać po trzech dniach, o ile otrzyma się negatywny wynik testu na koronawirusa. Dzieci nie muszą odbywać kwarantanny, jednak również one maja obowiązek poddać się testom. Wszystkie osoby, które przekroczyły 16-ty rok życia rejestrują w takim wypadku wjazd do Norwegii. Takie same zasady obowiązują osoby niezaszczepione przybywające z rajów oznaczonych kolorem ciemnoczerwonym.

Kwarantannę wjazdową odbywa się obecnie w Norwegii we własnym domu lub w innym odpowiednim miejscu pobytu. Jeśli podróżny nie ma dostępu do odpowiedniego miejsca pobytu, w którym mógłby odbyć kwarantannę wjazdową, może otrzymać ofertę zamieszkania w hotelu kwarantannowym. Osoby odbywające kwarantannę wjazdową nie mogą chodzić do pracy czy szkoły, korzystać z transportu publicznego czy odwiedzać restauracji. Mogą robić tylko niezbędne zakupy w sklepach i aptekach, powinny też do minimum ograniczyć kontakty społeczne.

Planuj podróż z rozwagą

Na razie prognoza dla Polski przygotowana przez dziennik „VG” jest wciąż pomarańczowa. Uczulamy jednak na to, aby planując podróż z Polski do Norwegii w nadchodzących tygodniach brać pod uwagę możliwość zmiany statusu kraju na mapie zakażeń. Tylko w ten sposób można uniknąć ewentualnej niemiłej niespodzianki.

UWAGA! Osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszły COVID-19 i mogą to udokumentować certyfikatem, są traktowane przez przepisy tak samo, jak osoby w pełni zaszczepione.