Skip to main content

Beneficjenci zasiłku dla bezrobotnych już po raz kolejny zyskali automatyczne przedłużenie świadczenia. Będą otrzymywać zasiłek z NAV przynajmniej do 31 marca 2022 r.

Tymczasowe zasady dotyczące osób przebywających na bezrobociu oraz czasowym zwolnieniu z pracy (permitteringu) przedłużano w Norwegii już kilka razy. W zeszłym roku robiono to miedzy innymi w lutym oraz październiku. Ma to związek z pandemią koronawirusa wywołującego COVID-19 i wynikających z niej restrykcji, które znacząco wpłynęły na rynek pracy. Aby nie zostawić tysięcy osób, jakie w wyniku pandemii straciły swoje stanowiska pracy, bez dochodu, rząd przedłuża im możliwy okres pobierania świadczenia do czasu aż rynek pracy zostanie całkowicie otwarty na nowo.

Tym razem termin świadczeń został przedłużony do końca marca tego roku.  Wszyscy, którzy otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, zachowują prawo do niego do 31 marca (o ile inne warunki zachowania zasiłku są utrzymane, na przykład beneficjent nie podejmuje pracy na więcej niż 60%).

Okres pobierania zasiłku dla osób poszukujących pracy oraz będących na postojowym zostaje automatycznie przedłużony i nie trzeba w tej sprawie kontaktować się z urzędem. Osoby pobierające świadczenie nie muszą podejmować żadnych działań, nawet w formie elektronicznej.